NITRA. Ovplyvnila vývoj spoločnosti po duchovnej aj historickej stránke. Výstava Biblia na cestách prináša do Galérie Univerzum Pedagogickej fakulty UKF viac ako 240 exponátov Biblií z rôznych kútov sveta. Študenti i verejnosť si ich môžu prezrieť do polovice októbra.
Jedinečný projekt Biblia na cestách sa začal už v roku 2011. Organizátori vtedy vyhľadali a zozbierali asi tridsať kusov Biblií. Zbierka sa odvtedy podstatne rozšírila a pravidelne sa presúva z jedného mesta do druhého. Jej cieľom je priblížiť Bibliu nielen z historického hľadiska, ale hlavne vysvetliť jej posolstvo súčasným ľuďom.
Kolekcia zahŕňa staršie i novšie Biblie v rôznych jazykoch a vyhotoveniach. „Zozbierať Biblie vo všetkých jazykoch sveta by bolo asi nemožné, no staral som sa o to, aby na výstave boli zastúpené všetky kontinenty sveta,“ vraví autor projektu Milan Šurman.
Prezradil, že najťažšie sa získavajú staré knihy. „Nie je ich veľa a ľudia si uvedomujú, že tie majú hodnotu.“ Preto sú niektoré iba požičané a po výstave ich vrátia majiteľom. Iróniou je, že najstaršiu z nich našli v jednom malom antikvariáte v Bratislave.
Biblia v trezore
Najstaršia Biblia putovnej výstavy je z roku 1693. „Je to katolícka Biblia, má 325 rokov. Je napísaná v latinčine,“ komentuje Šurman.
Druhou najstaršou je Biblia-Sacra z roku 1722, nazývaná aj Halská, ktorá je písaná vo švabachu, staršom type gotického písma. Trojicu uzatvára tzv. Gdaňské vydanie Biblie v poľskom jazyku z roku 1726.
Medzi starými výtlačkami sa nachádza aj kniha, ktorú vydali iba pred pár rokmi. V jej vnútri sa ale ukrýva najstaršia Biblia, ktorú vydali na našom území. Vytlačili ju v Bardejove už v roku 1581. Nie je preto, samozrejme, písaná v slovenčine, ale staročeštine. Na Slovensku sa z nej zachoval len jeden originál, nájdeme ho v Národnej knižnici v Martine. „K nemu sa ale nedostaneme, majú ho zamknutý v trezore. No aspoň naskenovali jej stránky a nanovo vydali.“
Váži desať kíl, je len pre jazykovo zdatných
Svoje miesto má na výstave aj Tóra. Pôvodné sväté písmo Židov nebolo vydané ako kniha, ale ako zvitok. „Zvitky, ktoré sa používajú na bohoslužby, nesmú byť písané na papieri. Vždy len na zvieracej koži a ručne,“ objasňuje lektor Šurman.
Vzácnym kusom je asi desaťkilogramová Biblia písaná v 66 jazykoch sveta. Je známe, že Biblia obsahuje 66 kanonických kníh. Každá stať je preto písaná v inom jazyku, napríklad štvrtá kniha Mojžišova je v tejto knihe v indickom jazyku Punjabi. „Keď som sa pýtal, prečo knihu napísali takýmto spôsobom, povedali, že je to skôr demonštračná ukážka. Má pripomínať, že Biblia je v dnešnej dobe preložená do viac ako 2300 jazykov a rôznych nárečí na celom svete.“
Skvostom je aj Zlatá Biblia z Maďarska. Je z lisovanej kože s prekrásnymi ilustráciami. Pri jej listovaní sa lektor zamyslel: „Či bola Eva blondína s modrými očami nevieme, ale maliarovi sa to zjavne páčilo tak.“
Kniha za niekoľko tisíc
Najväčšou a zároveň najdrahšou je tzv. Biblia-Dalí. Ako napovedá názov, ilustroval ju známy španielsky maliar Salvador Dalí.
Na vrchnom obale knihy je podpis surrealistu pozlátený 24-karátovým zlatom. Sú na nich aj štyri malé drahokamy. „Čo je zvláštne, každá z tých 333 kníh má inú kombináciu rôznych drahých kameňov. Každý, kto si knihu kúpil, vlastní svojím spôsobom unikát.“ Na podpise sú tiež vyryté dve čísla. Prvé značí, o koľké vydanie ide, druhé znamená celkový počet vydaných kusov.
Dalí v tejto knihe maľuje abstraktne. Používa akvarelové farby, ktoré nechal voľne rozpiť a potom do nich domaľoval konkrétne tvary. Zaujímavým je napríklad obraz Mojžiša, ktorý má okolo hlavy žiaru, no zdobia ju tiež rohy.
„Je to tým, že Židia zapisujú text len v spoluhláskach. Presne vedia, kde majú akú samohlásku vsunúť. Napríklad, keď napíšu „Mrk“, čítajú Marek. Stal sa taký problém, že keď sa pred stredovekom prekladala Biblia, slovíčko žiara a rohy v židovskej podobe je rovnaké.“
Kniha váži až sedemnásť kilogramov. Na Slovensku v roku 2011 vydali iba 333 kusov. „Napriek tomu, že stála 2900 eur, do mesiaca sa všetky predali.“ Neskôr sa robila dotlač, no tieto knihy boli oproti predchádzajúcim o polovicu menšie a v inej podobe. Pôvodné vydania dnes zberatelia ponúkajú aj za desať tisíc eur.
Niekto má v akváriu rybičky, niekto Bibliu
Expozícia ponúka okrem vzácnych aj netradičné či unikátne knihy. Jednou z nich je napríklad najmenšia Biblia, ku ktorej je priložená lupa, keďže je približne štyri centimetre vysoká a tri centimetre široká. Niektorí si na nej cvičia ostrozrakosť a prečítajú ju aj bez lupy.
Raritou je aj na pohľad obyčajná Biblia, ktorá v sebe ukrýva špeciálne venovanie. „Jedna pani sa v roku 1962 vysťahovala do Austrálie. V tom čase každý, kto získal papiere, dostal okrem príspevku na cestu aj Bibliu s venovaním od britskej kráľovnej.“
Susedia z Česka v prípade Biblie prispeli jedinečným nápadom. Kniha s názvom Biblia do nepohody je vystavená v akváriu s vodou. „Je zo zvláštneho papiera, ktorý môže byť vo vode aj mesiac či pol roka. Ideálna pre tých, ktorí si radi čítajú vo vani.“
Do očí aj uší udrie návštevníkom elektronická Biblia vo forme MP3 pre domorodcov z ostrova Papua – Nová Guinea. Majú síce vlastnú reč, no nevedia písať ani čítať. Austrálski podnikatelia pre nich zhotovili jednoduchý prístroj, ktorý obsahuje celú nahrávku Biblie v ich jazyku. Do úvahy brali aj sťažené životné podmienky obyvateľov. Prístroj teda nefunguje na batérie, ale na solárnu energiu. „Baterky by tak ľahko nezohnali, slnka ale majú dosť. Keď sa im vybije, dajú ho na polhodinu nabiť lúčmi a počúvajú ďalej.“
Komiks či sväté písmo?
Osobitá sekcia výstavy sa venuje detským Bibliám. Je medzi nimi aj ilustrovaná rómsko-slovenská Biblia. „Obrázky viac pripomínajú Rómov, čo je podľa mňa správne, lebo ľudia v Biblii viac pripomínali práve Rómov.“
Detské knihy väčšinou dopĺňajú ilustrácie. Niektorí umelci prišli na to, ako upraviť Bibliu tak, aby bola záživnejšia. „Jeden šikovný maliar asi pred siedmimi rokmi namaľoval v Amerike celú Bibliu formou komiksu.“ Je písaná jednoduchým spôsobom a deti si ju môžu prečítať na tablete.