ŠAĽA. Trend výmeny klasických smetných kontajnerov za modernejšie a ekologickejšie neobišiel ani Šaľu. Jednou z priorít mesta v rámci odpadového hospodárstva bol prechod na nový typ smetných košov, ktoré majú množstvo výhod.
V súčasnosti je v meste 137 stojísk s 1100-litrovými kontajnermi, ktoré často nie sú v ideálnom stave. V mestskej časti Veča ich nahradia polopodzemné kontajnery. Prvé už osadili na Cintorínskej ulici.
Výmena bude postupná
Kontajnery s čiernym poklopom budú slúžiť na zber komunálneho odpadu, ostatné sú určené na separáty. Modré na papier, zelené na sklo a žlté na plast.
„Kontajnery zatiaľ nie sú plne k dispozícii. Sprístupnené budú až po osadení všetkých kontajnerov na sedemnástich stojiskách,“ upozorňuje Erika Kollerová z mestského úradu.
Výmena kontajnerov bude prebiehať postupne počas najbližších štyroch rokov – 137 klasických stojísk bude nahradených 81 novými s polopodzemnými kontajnermi. Niektoré budú osadené na rovnakom mieste, ďalšie v nových lokalitách.
„Stojiská boli navrhnuté na základe počtu obyvateľov v tej ktorej lokalite, pričom boli rešpektované donáškové vzdialenosti pre obyvateľov, ktoré určuje zákon o obyvateľoch,“ vysvetľuje Zuzana Hrubá z referátu stratégie a investičných činností na radnici.
Pri rozhodovaní o umiestnení stojísk museli brať kompetentní do úvahy aj ďalšie faktory. „Pri výstavbe je mesto veľmi limitované inžinierskymi sieťami“ dopĺňa Erika Kollerová. Zároveň bolo potrebné myslieť aj na dostatočný prístup smetiarskeho vozidla ku kontajnerom.
Úvodná fáza výmeny sa týka mestskej časti Veča. Prvé dve stojiská vznikli na Cintorínskej. Počet stanovísk bude vo Veči nižší ako v súčasnosti. Namiesto tridsiatich ich bude 17, nové kontajnery sú však objemovo niekoľkonásobne väčšie.
Vo Veči v najbližších dvoch mesiacoch pribudne 36 kontajnerov na zmesový a 52 na triedený odpad. Na časť výstavby v tejto mestskej časti získala radnica financie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Viacero výhod
Polopodzemné kontajnery sa osádzajú do hĺbky 1,5 m. Pozitívom je ich estetickejší vzhľad, nádoby zostávajú na svojom mieste. Majú vyššiu kapacitu, odpad v nich nezapácha, pretože je v zemi a spomaľuje sa jeho rozklad. Konštrukcia polopodzemných kontajnerov zároveň bráni prístupu zvierat a hmyzu, k odpadkom budú mať problém dostať sa aj vyberači.
„O nejakom negatívnom vplyve na životné prostredie sa vôbec nedá hovoriť. Kontajnery sú neškodné, majú všetky potrebné certifikáty,“ hovorí Jozef Lapčanský, stavbyvedúci.
V smetných košoch bude zabudovaný čip, ktorý poskytne údaje o naplnenosti, aj hlásič požiaru. „Polopodzemné kontajnery sa vyprázdňujú pomocou hydraulického žeriavu, tzv. hydraulickej ruky,“ dopĺňa Lapčanský.
Úbytok parkovacích miest
Novému typu smetných nádob sa obyvatelia potešili, napriek tomu sa prvá výmena nezaobišla bez kritických ohlasov. Dôvodom nespokojnosti je úbytok parkovacích miest, ktorých je v mestskej časti Veča aj tak nedostatok.
„Niekde nebola iná možnosť, ako umiestniť kontajnery len čiastočným záberom parkovacích miest. Ale na druhej strane, niektoré pôvodné stojiská kontajnerov budú zrušené a na ich mieste bude možné vytvoriť nové parkovacie miesta,“ objasňuje Zuzana Hrubá.
Objavila sa aj myšlienka umožniť parkovanie pri stojiskách vo večerných hodinách. S daným návrhom však nesúhlasilo oddelenie dopravy. „S parkovaním pri stojiskách kontajnerov nemáme z minulosti dobré skúsenosti. Kontajnery musia zostať prístupné v ktorúkoľvek hodinu pre občanov aj pre zvozové vozidlo,“ hovorí Miroslav Políček z referátu dopravy a technických činností.