ŠAĽA. S príchodom „dušičkovského“ obdobia sa viac ozývajú aj zlodeji na hlavnom šalianskom cintoríne. V poslednom období sa ľudia sťažujú, že im z hrobov miznú rôzne cenné veci.
„Krádeže na cintoríne sú na dennom poriadku. Veľakrát sa nám už stalo, že nám zmizli sviečky, sošky či kvety. Blíži sa Pamiatka zosnulých a v tomto období sú niektorí zlodeji schopní kradnúť všetko. Nepríjemné prekvapenie nás čakalo aj pri našej ostatnej návšteve cintorína,“ hovorí Šalianka, ktorá na cintorín chodieva pravidelne starať sa o hroby svojich blízkych.
Naposledy odtiaľ ukradli viaceré sošky anjelov. Príbuzní sú rozhorčení: „Zlodej nemal ani štipku charakteru a sošku doslova odtrhol z náhrobného kameňa.“
Vypátrať zlodejov je takmer nemožné. Polícia upozorňuje, že musí o konkrétnych prípadoch vedieť, aby mohla konať. Ako povedala krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, aktuálne nahlásené prípady vandalizmu či krádeží na šalianskom cintoríne nemajú.
Hlásenia nedostali ani mestskí policajti. „V súčasnosti neevidujeme žiadny prípad krádeže či vandalizmu na cintoríne v Šali,“ dopĺňa Peter Krokavec, náčelník mestskej polície. Prevencia je zložitá. Z cintorína nemožno vykázať nikoho, kto sa tam iba potuluje a očividne tam nepatrí, keďže ide o verejné priestranstvo. Často nepomôžu ani bezpečnostné kamery. Tie boli na hlavnom šalianskom cintoríne namontované pred rokom. Sú dve a umiestnené sú v prednej časti pri hlavnom vchode. „V ďalších častiach areálu bránia umiestneniu kamier prírodné prekážky,“ hovorí Krokavec. Cintorín je plný stromov a zelene, kamery by svoj účel neplnili.
Predchádzaniu trestnej činnosti na cintoríne pomáha zamykanie areálu v nočných hodinách. „Cintorín je od 1. októbra v prevádzke v zimnom režime,“ hovorí Ildikó Marcelová, správkyňa cintorína. Až do marca bude návštevníkom prístupný od 8. do 18. hodiny.
Pomôcť pri riešení problémov s krádežami a vandalizmom musia samotní občania. Každú krádež, je potrebné nahlásiť správkyni cintorína či polícii. „V prípade podozrenia z trestného činu by ľudia nemali váhať kontaktovať mestskú políciu,“ vyzýva Peter Krokavec. Hliadkovať na cintoríne 24 hodín denne je takmer nemožné, napriek tomu počet oznámení má výrazný vplyv na činnosť mestskej polície, ktorá posilňuje svoje hliadky.
Ak vznikne škoda väčšieho rozsahu, takýto čin môže byť klasifikovaný aj ako hanobenie miesta posledného odpočinku. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na dva roky