ŠAĽA. Počas jesenného obdobia sú potkany viac na očiach verejnosti. Z premnožených hlodavcov majú obavy najmä mamičky malých detí.
Potkany sa prednedávnom prechádzali aj v priestoroch detského ihriska. Okrem strachu, ktorý hlodavce vyvolávajú, je ich rozšírenie nebezpečné aj zo zdravotného hľadiska. Mesto už začalo s deratizáciou.
Potkany v nemocničnom parku
Nemocničný park je v ostatných rokoch obľúbeným miestom mamičiek s deťmi. Nachádza sa tu farma zvieratiek aj viaceré herné prvky. Mamičky zažili prednedávnom nepríjemné prekvapenie, keď im pri návšteve v parku robili spoločnosť nepríjemné hlodavce.
„Dvadsaťcentrimetrový potkan sa veselo prechádza medzi deťmi a oddychuje pod lavičkou. Predpokladám, že nie je súčasťou inventára babičkinho dvora,“ opísala svoj stret s týmto hlodavcom v nemocničnom parku Šalianka Katarína. K diskusii na sociálnej sieti sa pridali ďalší obyvatelia, ktorí potvrdili výskyt potkanov aj v iných častiach. „Sú všade, po celom meste,“ dopĺňa Darina.
Najviac hlodavcov pozorujú obyvatelia v okolí stojísk kontajnerov. Vykladanie nadrozmerného odpadu alebo zahadzovanie zvyškov potravín vytvára potkanom ideálne podmienky na život. Tie poskytuje aj nemocničný park a farma zvieratiek. “Ku krmivu pre zvieratá sa hlodavce určite nedostanú, nakoľko sú v uzatvárateľných sudoch, nie vo vreciach,“ hovorí Erika Kollerová z radnice. Lákadlom pre hlodavce sú však opustené priestory, ktoré sú súčasťou nemocnice – neudržiavané budovy a kanalizácie. „Tam mesto dosah nemá, nie je to náš majetok,“ dopĺňa Kollerová.
Deratizácia sa začala
Radnica už vyzvala k celomestskej deratizácii. Tá prebehne v najbližšom období. “Mesto vykoná deratizáciu na verejných priestranstvách,“ hovorí Edita Haládiková z referátu životného prostredia.
“Vykonáme ju aj v areáli nemocničného parku. Bohužiaľ, jeseň je obdobie, kedy si hlodavce hľadajú úkryty a potravu. Urobíme všetko pre to, aby sme tento stav eliminovali aj v tomto areáli,“ doplnila Kollerová.
Povinná deratizácia sa vzťahuje na všetky zariadenia výrobných, obchodných, skladovacích a administratívnych organizácií a prevádzok, ako aj súkromných vlastníkov takéhoto majetku. „Deratizáciu objektov je potrebné vykonať okrem interiérov budov aj v ich okolí a zvýšenú pozornosť treba venovať kanalizačnej prípojke, ktorá prináleží k objektom, až po prvý vpust. V týchto miestach je najvyšší počet živých dier po hlodavcoch,“ upozorňuje v nariadení primátor Jozef Belický.
Deratizácia v Šali potrvá do polovice novembra a všetky organizácie sú povinné o jej realizácii odovzdať mestu protokol.
Povinnosti majiteľov domov
Prvým ochladením vychádzajú hlodavce z prírodných úkrytov a začnú hľadať zateplené objekty. Na dedinách ich lákajú hospodárske budovy, dvory, stodoly, sýpky, slama, seno. Bližšie k obydliam ich núti ísť aj menej potravy na poliach.
Povinnosť predchádzať šíreniu škodcov majú aj fyzické osoby – majitelia rodinných domov. Občania musia deratizáciu vykonať aj v objektoch využívaných na chov domácich zvierat. Práve zle uskladnené krmivo pre zvieratá je ideálnym lákadlom pre potkany