ŠAĽA. V Šali je o budúcom primátorovi už rozhodnuté. Kandidačnú listinu odovzdal jedine súčasný primátor Jozef Belický. Svoju funkciu bude ďalšie štyri roky vykonávať ako nezávislý. Z dôvodu tejto netradičnej situácie je príchod komunálnych volieb v Šali cítiť iba sporadicky. Neohlasujú sa ani kandidáti na mestských poslancov.
Od roku 1990 sa to nestalo
Primátorské kreslo na najbližšie volebné obdobie má súčasný primátor mesta Jozef Belický isté už teraz. K jeho zvoleniu mu postačí jeden hlas. „V histórii mesta Šaľa sa od demokratických volieb v roku 1990 nestalo, aby sa o post primátora uchádzal len jeden kandidát,“ konštatovala Kollerová. Táto situácia prináša aj dosť reálnu možnosť netradičného rekordu v negatívnom slova zmysle. Šali hrozí nízka volebná účasť, nakoľko voľba primátora je pre väčšinu voličov najrozhodujúcejší faktor účasti na voľbách.
„Napriek tomu, že starosta musí väčšiu časť moci v rámci kompetencií obcí zdieľať so zastupiteľstvom, má dôležité exekutívne právomoci a je aj reprezentantom a štatutárom obce či mesta. Navyše, na rozdiel od zastupiteľstva, sa tieto právomoci koncentrujú do rúk jednej osoby, ktorú občan pozná a s ktorou možno výkon jednoznačne spojiť,“ objasňuje Branislav Dolný z Katedry politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Chýba motivácia
Zloženie mestského zastupiteľstva zvyčajne trápi občanov už menej. Dôležitosť zástupcov v obecných zastupiteľstvách voliči podceňujú a je predpoklad, že v Šali pôjde k volebným urnám menej občanov, ako dobre bolo v doterajších komunálnych voľbách.
„Nerád predpovedám, ale v tomto prípade by táto situácia mala významne negatívne ovplyvniť účasť. Voľby bez súťaže kandidátov nijako nemotivujú priaznivcov a najmä odporcov súčasného primátora a jediného kandidáta zúčastniť sa volieb,“ uvažuje Branislav Dolný.
Výskumy potvrdzujú, že pokiaľ je volebná súťaž obmedzená – ak jeden z kandidátov má vysokú pravdepodobnosť víťazstva, účasť vo voľbách je nižšia. V tomto prípade nie je súťaž žiadna. Účasti by mohla pomôcť nejaká výraznejšia otázka či téma kampane, ktorú by reprezentovali kandidáti na poslancov. „Predpokladám však, že účasť bude nižšia ako v porovnaní s inými mestami v regióne či podobnej veľkosti,“ dopĺňa Dolný.
Nelichotivú situáciu si uvedomuje aj jediný kandidát na primátora Jozef Belický. „Bez hlasovania poslancov by sa žiadne projekty nemohli zrealizovať. Súčasná situácia, ktorá v Šali nastala, môže byť aj negatívom. Ak sa nevolí primátor, môže to byť pre ľudí demotivujúce a volič nevidí veľký význam ísť k volebným urnám. Ale je veľmi dôležité povedať, aby každý občan, ktorý sa chce podieľať na tom, aká bude naša budúcnosť, išiel voliť svojich poslancov, ktorým dôveruje,“ skonštatoval Belický.
Tri volebné obvody
O mandát poslanca mestského zastupiteľstva sa bude v Šali uchádzať 48 kandidátov. Šaľania budú voliť 21 mestských poslancov v troch volebných obvodoch.
O zmene počtu poslancov sa v tomto volebnom období neuvažovalo. „Aj keď to novela zákona umožňuje, u nás sa táto problematika neriešila. Pri nižšom počte poslancov a súčasnom rozdelení volebných obvodov sa dá ťažko nájsť spravodlivý kľúč na rozdelenie počtu poslancov v obvodoch,“ zhodnotil Jozef Belický.