NITRA. Mestské zastupiteľstvo schválilo základné východiská parkovacej politiky mesta. Má zlepšiť súčasnú situáciu, ktorá je už vo viacerých lokalitách neúnosná.
Radnica počíta so zavedením rezidentského parkovania, ktoré zvýhodní obyvateľov s trvalým pobytom, s výstavbou parkovacích domov, budovaním záchytných parkovísk a zjednosmernením komunikácií. Novinkou majú byť senzory na parkovacích miestach aj zrušenie poplatku za parkovanie počas sobôt.
Senzory v centre ako pilotný projekt
Ako prvý krok sa v parkovacej politike spomína vyznačenie parkovacích miest na sídliskách a v centrálnej mestskej zóne vodorovným dopravným značením. Súčasne prebehne zisťovanie reálneho počtu motorových vozidiel podľa obytných súborov.
„Stredisko mestských služieb uskutoční pilotný projekt osadenia senzorov obsadenosti parkovacích miest,“ píše sa v materiáli.
Primátor Jozef Dvonč doplnil, že senzory majú byť pokusne osadené v Starom meste – na sto parkovacích miestach. Konkrétne spomenul ulice Kmeťkova, Kúpeľná a Mostná. Ak tam budú voľné miesta, upozorní na ne aplikácia, ktorá bude navigovať vodičov. Primátor nevylúčil, že pilotný projekt bude fungovať už v tomto roku.
Ďalším krokom má byť zjednosmernenie viacerých komunikácií, čím mesto získa priestor na ďalšie parkovacie miesta, aj kontrola súčasného stavu vyhradených parkovacích miest. Po jej vykonaní budú ponechané v platnosti „výlučne tie parkovacie miesta, u ktorých bude preukázaný dôvod ich vyhradenia (zdravotný dôvod),“ píše sa v materiáli.
Sobota bez poplatkov
Mesto plánuje aj audit súčasných okruhov parkovania s výberom parkovného „a následne spracuje návrh úpravy jednotlivých okruhov podľa výšky parkovného a atraktivity parkovacích miest“. S tým bude súvisieť aj zmena času, kedy sa platí parkovné – v sobotu by mali vodiči parkovať zadarmo.
„Obyvateľovi mesta bez dlhu bude poskytnutá zľava z parkovania (napríklad 50%), alebo možnosť kúpy parkovacej karty pre jednotlivé okruhy alebo voľnej parkovacej karty za zvýhodnenú paušálnu cenu,“ avizuje radnica. O týchto navrhovaných zmenách však bude musieť rozhodnúť zastupiteľstvo.
Ďalšou plánovanou novinkou má byť zrovnoprávnenie výšky poplatku – teraz ak platíte esemeskou, vyjde vás to viac ako parkovací lístok z automatu. Dôvodom je manipulačný poplatok pre mobilného operátora. To sa má zmeniť.
Autá, v ktorých bude prepravovaná osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ak bude zároveň držiteľom parkovacieho preukazu), majú byť oslobodené od parkovného.
Pôvodne mali mať takúto výhodu aj autá s hybridno-elektrickým alebo elektrickým pohonom, no túto pasáž poslanci na návrh Miloša Dovičoviča vypustili. Argumentoval, že autá zaberajú rovnaké miesto bez ohľadu na spôsob pohonu.
Treba parkovacie domy
Parkovacia politika počíta aj s hľadaním lokalít pre vybudovanie nových parkovacích miest a parkovacích domov. V materiáli sa zatiaľ spomína len Klokočina a Chrenová.
„V mestskej časti Klokočina ide najmä o potrebu riešenia nedostatku parkovacích miest. V mestskej časti Chrenová ide čiastočne o vytvorenie nových parkovacích miest a čiastočne o reguláciu parkovania najmä v blízkosti výstaviska Agrokomplex tak, aby mohol byť určený zákaz parkovania klientov výstaviska vo vnútroblokoch sídliska.“
Dovičovič povedal, že by sa malo uvažovať s parkovacím domom aj v centre mesta a riešiť treba tiež odťahovú službu. Ján Greššo doplnil, aby sa hľadali lokality pre záchytné parkoviská, z ktorých bude jazdiť kyvadlová doprava.
Rezidentov zvýhodnia
Na sídliskách sa naďalej uvažuje so zavedením rezidentského parkovacieho systému, na ktorom sa poslanci nevedia dohodnúť už niekoľko rokov. Mesto uvažuje, že „uskutoční skúšobnú prevádzku systému v určenej lokalite“. Zabezpečovať ju má stredisko mestských služieb, nie komerčná firma. Zvýhodnení budú rezidenti – teda obyvatelia s trvalým pobytom.
Podľa Grešša sú vhodné zóny, kde sa dá zaviesť rezidentské parkovanie, aj v Starom meste. „Poslúžilo by to ako model na vychytanie múch do budúcnosti.“
Primátor Jozef Dvonč v súvislosti s parkovacou politikou povedal, že bude potrebné motivovať obyvateľov, aby nemali tri – štyri autá, ale aby využívali mestskú autobusovú dopravu.
„My nikdy nevybudujeme toľko parkovacích miest, koľko pribúda ročne áut,“ poznamenal.
Riešiť treba podľa neho aj to, že obyvatelia vilových štvrtí parkujú na uliciach a nechcú si autá dávať do svojich dvorov. „To potom robí starosti autobusovej doprave, pri údržbe ciest, pri vývoze smetí a to už nehovorím o rýchlej záchrannej službe.“