ŠAĽA. Budúcnosť ambulantnej pohotovostnej služby v Šali je neistá. Niektorí lekári odmietajú vykonávať službu na pohotovosti, aj keď im to nariaďuje zákon. V súčasnosti sa v službe strieda dvanásť dobrovoľníkov, ktorí žiadajú, aby do rozpisu zaradili aj ostatných všeobecných lekárov. V opačnom prípade sú pripravení podať výpovede.
Podľa zákona lekári vykonávajú pohotovostnú službu dobrovoľne. V prípade nedostatku dobrovoľníkov sa ale musia do rozpisu zaradiť aj ďalší lekári. V rozpise šalianskej pohotovosti okrem dobrovoľníkov iní lekári stále nie sú. Na akútnu situáciu upozornili vyťažení lekári už pred časom.
Piati lekári odmietajú
K pretrvávajúcemu problému sa vyjadrili aj poslanci Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ján Greššo či Jozef Belický považujú správanie odmietajúcich lekárov za absurdné.
„Je nemysliteľné, že aj po tom, čo bola APS daná do 22. hodiny, odmietajú slúžiť,“ vraví Belický.
Podobný názor na vec má aj Ján Greššo. „Pýtam sa, prečo zo sedemnástich boli do ambulantnej pohotovostnej služby zaradení len dvanásti a piati boli vynechaní?“ Čuduje sa, že lekári, čo pracujú vo svojich ordináciách päť dní v týždni, nie sú schopní zvládnuť niekoľko hodín aj na pohotovosti.
Hrozia výpoveďami
Vyčerpaní dobrovoľníci žiadali župného lekára Ľubomíra Ševčíka, aby na základe zákona do rozpisu zaradil aj ostatných lekárov. Napriek tomu na služby stále píše iba ich. Ak sa to nezmení, uchyľujú sa aj k radikálnemu riešeniu.
„Lekári v Šali sú pripravení podať výpovede. Navyše, medzi slúžiacimi dobrovoľníkmi sú dvaja šesťdesiatnici, ktorí sú pri neriešení situácie rozhodnutí odísť do dôchodku. Jediným dôvodom ich odchodu je pritom nezákonnosť rozpisovania služieb,“ tvrdí doktorka Gabriela Juríková, ktorá zastupuje dobrovoľných lekárov zo Šale.
Jedným z odôvodnení nenastúpenia do služby bolo, že neslúžiaci lekári majú nad sedemdesiat rokov a nepodpísali zmluvy kvôli zdravotnému stavu, veku a fyzickému či psychickému vyčerpaniu. Juríková však upozornila, že priemerný vek týchto lekárov je o desať rokov nižší ako slúžiacich.
Ohrozená je aj základná zdravotná starostlivosť
Župný lekár Ľubomír Ševčík sa obáva, že pohotovosť v Šali skončí a dopadne rovnako ako v Zlatých Moravciach či iných menších mestách. Odmietajúcich lekárov sa však zastáva. „Títo lekári sú znechutení, majú odslúžených štyridsať rokov a v tejto chvíli mladá skupina lekárov sa ich snaží donútiť, aby naďalej poskytovali túto starostlivosť.“
Ševčík tvrdí, že lekárov nemôže nútiť slúžiť ani na základe zákona. „Poskytovateľa, ktorý má vekové ohraničenie alebo zdravotné problémy a nepodpísal dobrovoľne zmluvu, nemôžem na základe ústavného súdu touto službou zaviazať. Tak by som sa vystavil trestnému stíhaniu.“
Okrem toho, ak by vraj lekárov tlačil do služby, podajú výpovede a ohrozí sa tým aj základná zdravotná starostlivosť v rámci denných ordinačných hodín. „Keby nám títo piati lekári odišli, by bolo ohrozené poskytovanie základnej starostlivosti. V našom kraji chýba 250 praktických lekárov. Lekári, ktorí pracujú, sú v dôchodkovom veku.“