NITRA. Vďaka moderným technológiám budú môcť ľudia vidieť, ako vyzerala pamiatka v minulosti. Jej pôvodnú podobu si prezrú vďaka aplikácii na mobilnom telefóne alebo tablete.
Inovatívne riešenie má ľuďom jednoduchým a zaujímavým spôsobom priblížiť históriu a významné archeologické nálezy. Ide hlavne o pamiatky, z ktorých sa zachovali iba časti, alebo ktoré sú pod zemou či vodou.
Nejasné pozostatky sa tak premenia na reálne objekty. „Keď návštevník vidí nejaké zvyšky múrov alebo kúsky kamienkov, jamku, kus dreva, sám si nevie predstaviť, o čo ide,“ vraví riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay.
Vďaka rozšírenej realite sa na obrazovke mobilu zjaví pôvodný vzhľad zrúcaniny, aj keď sa z nej v realite zachovala iba malá časť. „Na Martinskom vrchu teraz vidíme základy kostola. No keď sa na to pozrieme cez telefón alebo tablet, uvidíme, ako vyzeral počas Veľkej Moravy,“ objasňuje Ruttkay.
Stačí na to obyčajná aplikácia
Mobilná aplikácia pamiatku či zrúcaninu identifikuje na základe tvaru a špeciálnych znakov. „Každá ruina je v podstate kód, má typickú architektúru, kamene. To si telefón načíta a nájde, čo má prezentovať a zobraziť,“ vysvetľuje Ruttkay. Následne sa na displeji smartfónu spustí 3D prehliadka.
Prostredníctvom nej si záujemca prezrie model zrúcaniny z rôznych uhlov. Bude však môcť pozorovať aj to, ako sa menila v rôznych obdobiach. „V praxi to vidíme tak, že keď pôjdete na Nitriansky hrad, pozriete sa na bránu, ktorá je baroková, no cez telefón alebo tablet uvidíte bránu povedzme v jej gotickej podobe,“ objasňuje riaditeľ ústavu.
Prvá prehliadka v Nitre
Prvým mestom s touto technológiou bude Nitra. Exkluzívnu novinku chcú zaviesť už na budúci rok. Virtuálnu podobu plánujú dať štyrom pamiatkam. Budú nimi Kostol sv. Martina na Martinskom vrchu, Kostol sv. Jozefa v Zoborskom kláštore, zaniknutý románsky kostol na Nitrianskom hrade a vstupná brána do hradu.
Okrem Nitry plánujú tieto prvky postupne zaviesť aj do iných slovenských miest. Archeologický ústav SAV už virtuálne spracoval asi dvesto pamiatok a digitálne zdokumentoval už omnoho viac archeologických nálezísk, ktoré zverejnil aj na svojej webovej stránke.
Premýšľajú aj nad bežnejšími miestami. „V súčasnosti budujú odpočívadlo pri rýchlostnej ceste R1 v okolí obce Podhorany. Chceme tam nainštalovať niekoľko informačných tabúľ a ľudia si tam taktiež budú môcť pozrieť 3D vizualizácie,“ dodáva Ruttkay.
Na rovnakom princípe budú fungovať aj dvojrozmerné plagáty vo virtuálnom múzeu, ktoré v Nitre plánujú zriadiť. „Keď sa naň pozriete so zariadením, tak si pamiatku budete môcť pozrieť v 3D verzii z rozličných strán.“
Vizualizácia pamiatky aj zachraňuje
Virtuálnu archeológiu rozvíjajú aj pomocou medzinárodného projektu VirtualArch, ktorý sa zameriava na využívanie a ochranu hlavne takých archeologických pamiatok, ktoré sú skryté pod zemou a vodou alebo istým spôsobom ohrozené. Verejnosť preto často netuší, aké vzácne pamiatky má v okolí. Otázke, ako pamiatky čo najviac zviditeľniť, sa venujú viacerí odborníci. Vďaka projektu si navzájom vymieňajú skúsenosti.
Projekt zahŕňa rozličné náleziská v celej Európe, ako napríklad bane neďaleko Drážďan, ale aj zaniknutý prístav pod vodou pri chorvátskom Zadare či pri poľskom meste Puck. Ukážkovým príkladom využitia technológií na Slovensku je podľa riaditeľa Ruttkaya Nitra.
„Problém stredoeurópskych pamiatok je, že sú neviditeľné. Napríklad, keď dorazíte na svetoznámu Kutnú horu, kde sa kedysi rozkladalo obrovské sídlo, uvidíte tam len pole,“ vraví Jiří Unger z Archeologického ústavu v Prahe.
Podobný názor má aj hlavná realizátorka projektu. „Archeológovia majú vždy problém ukázať verejnosti, aké typy archeologických nálezov im ležia pod nohami. Mysleli sme si, že ak prídeme s novými metódami v digitálnej vizualizácii, budú si môcť ľudia lepšie predstaviť, aké klenoty sa ukrývajú pred ich zrakom,“ vraví vedúca projektu Christiane Hemker z Nemecka. Virtuálnym zrekonštruovaním nálezov už sprostredkovali výlet do zasypaných baní či pod vodnú hladinu.
Okrem toho, že zvyšujú povedomie ľudí, sa im už podarilo pár pamiatok aj zachrániť. Jedným z príkladov je nálezisko osady uprostred lesov v Sas-ku, kde chceli miestni lesníci ťažiť drevo.
„Cez aplikáciu na telefóne im ukazujeme osady, ktoré ležia pod stromami. Riešime s nimi, kadiaľ nesmú ísť s ťažkými mašinami, aby neprišlo k poškodeniu týchto nálezísk. Vďaka vizualizácii to vidia na vlastné oči a akceptujú to, čo je pre nás veľký úspech,“ hovorí vedúca projektu.