GALANTA, ŠAĽA. Hlavnou úlohou mládežníckych parlamentov je zastupovať žiakov základných a stredných škôl a komunikovať s radnicou.
V hlavách študentov víri plno nápadov a návrhov, ktoré by radi pretavili do reálnych aktivít. V Galante ide o novinku, v Šali vznikol mládežnícky parlament ešte vo februári tohto roka.
V začiatkoch
Študentský parlament je v Galante zatiaľ v úvodných fázach. Myšlienka jeho založenia vznikla na základe diskusného stretnutia „Vyjadri sa“, ktorú organizovalo združenie ZIPCeM (strešná organizácia informačných centier mladých) v spolupráci s mestom.
„Keď sa s mladými účastníkmi bavíme na stretnutiach o tom, akými spôsobmi sa môžu podieľať na verejných veciach v meste, zdôrazňujem, že je jednoduchšie, pokiaľ majú vytvorenú skupinu, ktorá ich bude reprezentovať,“ hovorí Lucia Macaláková zo združenia ZIPCeM.
Ideálnym riešením je aktívny a fungujúci mládežnícky parlament. Aj mladí Galanťania sa teda rozhodli ísť touto cestou. „Potrebovali sme niečo, čo by mohlo spojiť mestské zastupiteľstvo a školy,“ dopĺňa Samuel Masár, žiak ZŠ Gejzu Dusíka v Galante.
Kontakt so samosprávou
Hlavným cieľom mládežníckeho parlamentu bude sprostredkovanie informácií a názorov mladých ľudí pre samosprávu. Jeho členmi budú žiaci a študenti základných a stredných škôl v meste. „Za ideálnych podmienok býva zástupca aj členom komisií, ktoré sa týkajú oblasti detí, mládeže a športu,“ upresňuje Lucia Macaláková.
Pokiaľ mládežnícke parlamenty fungujú tak, ako majú, spolupodieľajú sa aj na organizovaní rôznych podujatí v meste. Galantskí študenti vidia prínos aj v možnosti ľahšieho a účinnejšieho riešenia sporov medzi školami a mestom. Plánov na najbližšie obdobie majú mnoho.
„Chceme zrealizovať čo najviac projektov, ktoré dostaneme. Buď ako tím alebo ako jednotlivé školy,“ dopĺňa Samuel Masár.

Úvodné zasadnutie
Formálne založenie mládežníckeho parlamentu už prebehlo aj v Galante. „Koncom októbra sme sa na pôde mestského úradu stretli s deťmi, ktoré boli účastníkmi úvodnej diskusie. Cieľom bolo dohodnúť konkrétne body založenia a koncepciu mládežníckeho parlamentu,“ hovorí Juraj Botka, galantský metodik školstva.
Študentské parlamenty sú vo väčšine miest poradným orgánom primátora. Iniciatívu víta aj najvyšší predstaviteľ Galanty, Peter Paška: „Teším sa, že budeme mať všetky informácie zo sveta detí a mládeže priamo, nie sprostredkovane.
Žiadajú viac rešpektu a pozornosti. Majú ich mať. A ja ich budem žiadať o zodpovednosť k sebe a k svojej budúcnosti. Všetky návrhy, ktoré nám predostreli, mali hlavu aj pätu, naozaj sa teším na začiatok skvelej spolupráce.“
V Šali už fungujú
V Šali vznikol mládežnícky parlament vo februári 2018. Ich koordinátorom je Centrum voľného času. Pomáhajú im aj niektorí mestskí poslanci. Iniciatívu mladých privítala aj radnica. „Mládežnícky parlament je už poradným orgánom primátora,“ vysvetlila E-rika Kollerová z mestského úradu.
Hlavným cieľom aktívnych šalianskych študentov je tlmočiť mestu svoje návrhy či požiadavky. Plány členov mládežníckeho parlamentu sú veľké. Chcú pomáhať v rozvoji žiakov základných a stredných škôl, v napredovaní mesta a v neposlednom rade vytvárať vhodné podmienky na vyplnenie voľného času mládeže.
„Mestskí poslanci i pracovníci Centra voľného času nás poprosili o aktívnu účasť na realizácii akcií pre našu vekovú kategóriu,“ približuje aktivity predseda Aleš Maliniak, študent Spojenej školy Nivy.