ŠAĽA. Budova úradu sídliaca na námestí nutne potrebovala komplexnú rekonštrukciu. Radnica bola poslednou stavbou v centre mesta, ktorá ešte neprešla modernizáciou. Dočkala sa v tomto roku. Mestský úrad počas niekoľko mesačných prác výrazne zmenil svoju tvár.
Práce trvali takmer rok, úradníci fungovali v dočasných priestoroch roztrúsených po celom meste. Z celkového rozpočtu projektu vo výške takmer 1, 8 milióna eur tvorí 1,5 milióna nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie, zvyšok doplatí mesto.
Zmena prinesie nielen nižšie náklady na energie, ale aj lepšie podmienky pre úradníkov a občanov. Súčasťou rekonštrukcie bolo zateplenie obvodového plášťa budovy, výmena dverí, okien a vzduchotechniky. Projekt počítal aj s výmenou rozvodov ústredného kúrenia i elektroinštalácie. Pre väčšie pohodlie obyvateľov sa vybudoval výťah a klientske centrum.
Sobášilo sa na okresnom úrade
Najväčšiu časť úradu vrátane kancelárie primátora a prednostky premiestnili počas rekonštrukcie do bývalých priestorov Mestskej teplárne. Evidencia obyvateľstva, matrika, pokladňa a overovanie podpisov fungovali v budove Základnej školy Petra Pázmányho, ktorá sa nachádza oproti mestskému úradu. Obyvatelia si tu mohli vybaviť aj zaplatenie miestnych daní a poplatkov.
„Pri rozhodovaní o umiestnení jednotlivých odborov sa vedenie mesta snažilo, aby služby, ktoré obyvatelia využívajú najčastejšie, boli k budove mestského úradu čo najbližšie,“ informovala Erika Kollerová zo šalianskej radnice.
Časť oddelení fungovala v budove šalianskeho domu kultúry. Pracovali tu úradníci zo stavebného úradu, sociálneho referátu či hlavné kontrolórky. Školský úrad sa presťahoval do Základnej školy J. C. Hronského na Krátkej ulici. Úradné hodiny všetkých oddelení zostali pre obyvateľov nezmenené.
Rekonštrukcia sa dotkla aj budúcich novomanželov. Využívať sa nemohla ani obradná miestnosť. Snúbenci si museli svoje áno povedať v priestoroch okresného úradu, ktorý sídli kúsok od mestského.
Nečakaní obyvatelia
Stavbárov prekvapili počas búracích prác nečakaní obyvatelia. Pri demontáži panelov z balkónov na treťom poschodí budovy našli zazimovaných 140 netopierov. Išlo o raniakov hrdzavých, spoločenská hodnota jedného je vyčíslená na 230 eur.
Podľa slov Eriky Kollerovej ešte pred začiatkom rekonštrukcie vykonali obhliadku budovy. Mesto spolu s ochranármi zaviedli opatrenia, aby zabránili nasťahovaniu netopierov pod fasádu radnice. Napriek tomu sa veľkej skupine rajniakov do budovy podarilo dostať. Ochranári zobrali zazimované netopiere do Nitry, odkiaľ ich po čase vypustili.
Zelená strecha
Zaujímavosťou zrekonštruovanej budovy je vegetácia na streche úradu. Do špeciálneho substrátu na ploche 240 metrov štvorcových vysadili tuje menšieho vzrastu a trvalky. „Táto zeleň nie je náročná, raz-dvakrát ročne sa prihnojí. Nie je potrebné ju zavlažovať, vydrží dva až tri týždne bez vody, v našich podmienkach sú ideálne. Trávnik by vyschol,“ vysvetľuje realizátor Anton Pršo. Zaujímavé pre oči okoloidúcich sú rastliny v kvetináčoch po okrajoch strechy. Tým dožičí vodu automatický zavlažovací systém.
Okrem toho, že zelené strechy zlepšujú klímu okolia a majú ochladzovací efekt, na tejto netradičnej streche je ešte jedno pozitívum. Súčasťou je platňa na zadržiavanie vody, ktorá výrazne odľahčí kanalizáciu najmä v prípade prívalových dažďov. „Voda, ktorá spadne, zostane na streche 24 hodín. Prívalové dažde nebudú zapĺňať kanalizáciu a potrubie, voda bude postupne, pomaly odtekať. Aj to je cieľom a zmyslom zelených striech,“ priblížil Pršo.
Pribudlo klientske centrum
Súčasťou modernizácie budovy bolo vybudovanie výťahu a klientskeho centra, ktoré doteraz na radnici chýbali. Klientske centrum umiestnili vo vestibule a uľahčí Šaľanom vybavovanie úradných záležitostí.
„K dispozícii pre občanov je v týchto priestoroch matrika, pokladňa, evidencia obyvateľstva, podateľňa a v jednej časti klientskeho centra budú aj zamestnanci z niektorých oddelení,“ hovorí Erika Kollerová. „Určite je táto zmena pre nás len pozitívna. Doteraz sme chodili aj na vyššie poschodia pešo, čo bol pre nás starších problém,“ hovorí okoloidúca dôchodkyňa Marika zo Šale.
Vďaka novým interiérovým dverám na kanceláriách sa presvetlili chodby a interiér pôsobí príjemnejším dojmom. Zaujímavosťou je podsvietenie okien, ktoré vytvorili špeciálnymi LED pásikmi.

Budúcnosť mozaiky neistá
Pred rekonštrukciou zdobila fasádu budovy mozaika, ktorá znázorňovala Halleyho kométu. Počas prác ju zachovať nevedeli. Jej autor prišiel s nápadom vytvoriť jej kópiu a umiestniť ju na niektorú z iných mestských budov. Autorovi vyhovovala fasáda budovy Základnej školy vo Veči, s čím však nesúhlasilo ani vedenie školy a proti bola aj verejnosť. Podobný názor mali aj mestskí poslanci. Viacerí z nich sa priklonili k názoru, že dielo, ktoré raz vzniklo, treba zachovať, ale nie na fasáde školy.
Začiatkom októbra prebehla obhliadka ďalších možných lokalít na jej umiestnenie. „Do úvahy prichádzal Poľský park na ulici Dolnej, Základná škola J. Murgaša, Základná škola J.C. Hronského či verejné priestranstvá na ulici Budovateľskej a Mostovej,“ hovorí Erika Kollerová. Podľa autora Viliama Širokého je z uvedených lokalít najvhodnejšie umiestniť repliku mozaiky na čelnú stenu jedného z pavilónov Základnej školy J. Murgaša.

Autor požaduje zachovať pôvodné rozmery mozaiky, čo by si vyžiadalo buď rozšíriť čelnú stenu o 4 metre alebo vybudovať pred fasádou samostatný nový múr o rozmeroch 6 x 16 metrov.
Budúci osud kométy je zatiaľ neistý. Vytvorenie repliky by stálo mesto viac ako 10 tisíc eur. „V rozpočte na rok 2019 táto položka zahrnutá nie je. Definitíva čo s mozaikou zatiaľ nepadla,“ hovorí Jana Nitrayová, prednostka šalianskeho mestského úradu.
Vedenie mesta navrhlo Viliamovi Širokému aj možnosť vytvoriť dielo v podobe veľkorozmerného plátna, ktoré by zdobilo interiér niektorej z mestských budov. Autor však nesúhlasil.