NITRA. Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja za rok 2017 si aj tento rok prevzali osobnosti, ktoré sa mimoriadnym spôsobom pričinili k zveľadeniu regiónu. Komisia ich vybrala spomedzi viacerých kandidátov, ktorých navrhla verejnosť či inštitúcie.
Už po ôsmy raz sa konalo slávnostné odovzdávanie cien NSK v Župnom dome v Nitre. Medzi tohtoročnými ocenenými boli reprezentanti z oblasti školstva, vinárstva, kultúry i duchovenstva, ktorí svojím celoživotným dielom významne prispeli k rozvoju kraja.
Za dlhoročné odovzdávanie vedomostí
Prvým z nich bol rektor UKF v Nitre Libor Vozár. Cenu si prebral za dlhodobý rozvoj školstva v kraji a jeho propagáciu v našej krajine i v zahraničí. Ako vedecko-pedagogický pracovník a rektor už niekoľko desaťročí odovzdáva vedomosti študentom a motivuje ich rozvíjaniu svojich schopností.
„Ja si ocenenie nesmierne vážim. Je to ocenenie kraja, v ktorom žijem celý pracovný život, síce som sa tu nenarodil. Spoločnými silami sa nám podarilo urobiť pre kraj niečo významné, v mojom prípade prispieť niečím študentom, absolventom a možno aj celému kraju,“ vyjadril svoje dojmy Libor Vozár.
Ocenenie získal aj vinár
Po vlaňajšom ocenenom šľachtičovi viniča, Jozefovi Korpášovi, udelili cenu ďalšiemu výnimočnému vinárovi. Víno Château Belá Miroslava Petrecha je známe nielen u nás. Značku si dnes vychutnávajú aj v New Yorku, Singapure, Austrálii či v Indii.
„Je potešujúce dostať uznanie za celoživotné dielo, za celých 48 rokov práce,“ povedal vyznamenaný vinohradník Miroslav Petrech.
Vinárstvo je odjakživa veľmi dôležitou súčasťou kraja. „Juhoslovenská vinohradnícka oblasť patrí medzi význačné oblasti v Česku i na Slovensku. Mám aj ďalších kolegov, ktorí by si toto ocenenie takisto zaslúžili. Je to veľmi náročná a namáhavá práca, no jej výsledok za to stojí, pretože väčšinou sa ľudia stretávajú práve pri krásnom nápoji, ako je víno.“
Legenda dostala cenu in memoriam
Ocenenie in memoriam získal doktor práv Štefan Valent, ktorý sa nespochybniteľne zapísal do histórie mesta i okolia. Osobne sa zaslúžil o rozmach kraja v rámci kultúry, umenia i športu. Svojimi činmi sa stal legendárnou osobnosťou spoločenského života a bol tiež zakladateľom Nitrianskej galérie. Cenu zaňho prebrala dcéra Magdaléna Tapušíková.
„Otec úprimne miloval Nitru, bol veľký lokálny patriot. Svojím životom a charizmou úplne negoval vetu, že každý je nahraditeľný. Nie je. Ani v rodine a v jeho prípade ani v tom čo vykonal,“ vravela Tapušíková.

Plaketu si odniesol farár
Tento rok sa predseda NSK Milan Belica rozhodol udeliť Pamätnú plaketu NSK spolu s Ďakovným listom Štefanovi Kováčovi Adamovi, ktorý je rímsko-katolíckym farárom vo farnosti Rybník. Belica okrem jeho duchovnej služby vyzdvihol jeho literárnu činnosť, a to hlavne osvetové a ľudovýchovné diela, ktorými nadväzuje na dedičstvo kňazov z predošlých storočí.
„Prijímam ocenenie s vnútornou pokorou, no aj s istou výzvou, že pokiaľ to ešte bude možné, aby som urobil ešte viac a prispel do pokladnice ľudovej múdrosti a tvorivosti aj svojím podielom,“ vyznal sa Kováč Adamov.
Okrem iného vyzdvihli aj zručnosť farára z Rybníka v oblasti gastronómie. „Neviem, či to môžem povedať takto verejne, ale neviem, či nie som ďaleko lepší kuchár ako farár.“
Prezradil, že k naplneniu jeho životného posolstva mu umenie veľmi pomáha. „Aj knihy aj hudba sú vynikajúce prostriedky, aby človek, ktorý väčšinu dňa žije sám, nedal na nejaké bočné úmysly a neskĺzol zo svojej cesty. Aby mal popri hlavnej duchovnej činnosti potešenie, ktoré ho aj ľudsky aj duševne obohacuje a práve hudba k tomu prispieva.“
Predsedu Belicu tvrdí, že vyznamenanie by si zaslúžilo viac ľudí. „Naše predpisy ale jasnou rečou hovoria, že môžu byť len traja. Oni sú ale takými symbolmi aj pre tých ostatných. Tento kraj akoby ťahajú dopredu,“ dodal na záver.