NITRA. Najlepšia na celom svete, hovorí o svojej práci Maťko z Nitry. Zamestnaný je v chránenej dielni, ktorú v septembri zriadila fakultná nemocnica.
Ide o sklad bielizne, ktorý sídli v najstaršej budove v nemocničnom areáli. V minulosti tu bola pedopsychiatria a očná klinika.
„Priestory v plnej miere vyhovujú požiadavkám pre prácu ľudí so zdravotným znevýhodnením,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.

Zo zárobku si chce šetriť na dovolenky
V chránenej dielni sú aktuálne štyria zamestnanci, z toho dvaja sú zdravotne znevýhodnení. Pani Iveta má problémy s chrbticou, 22-ročný Maťko sa narodil s Downovým syndrónom. Má maturitu, chodil do špeciálnej školy v Bratislave, kde absolvoval odbory opatrovateľ a záhradník.
„Najviac sa mi páči a zároveň je to aj moja obľúbená práca. Teším sa, že ju mám,“ povedal s úsmevom, keď sme ho zastihli pred skladom s bielizňou. „Zbierať špinavé, rozvážať čisté,“ opísal svoju pracovnú náplň.
Prezradil, že z prvej výplaty kúpil šaty pre svoju mamu. „Také modré, pásikované a ešte jedny. A to ako darček, že ma porodila na tento svet. To je najlepšia mamička na celom svete,“ vyznal sa Maťko.
Zo zárobku si chce šetriť na dovolenky. „Zatiaľ mám dve vysnívané – v Španielsku Malorka a Grécko. A ostatné uvidíme, kde pôjdem. Zobral by som rodinu aj týchto kolegov,“ dodal s úsmevom.
Prospešné pre obe strany
„Práce v sklade s bielizňou sú zaradené medzi ľahšie obslužné práce. Zodpovedajú pracovnej pozícii sanitár a robotník, kde evidujeme najväčšiu fluktuáciu pracovníkov a nízky záujem uchádzačov o prácu,“ povedala Tatiana Timková.
Zaradenie ľudí so zdravotným znevýhodnením do pracovného procesu je podľa nej prospešné pre obe strany. Pomohlo vyriešiť časové sklzy, ktoré vznikali pri dodávke čistej bielizne na oddelenia.
Šofér Marián Benca, ktorý bielizeň rozváža, pracuje v nitrianskej nemocnici od mája, no vodičom je už dlhé roky. „Mám najazdených asi 1,8 milióna kilometrov,“ vyčíslil. Závozníka so zdravotným hendikepom má po prvý raz. Hovorí o ňom, že je šikovný.
Na Slovensku je spolu vyše 5-tisíc chránených dielní, kde pracuje okolo 11-tisíc rôzne zdravotne postihnutých ľudí.