NITRA. Fakultná nemocnica má špeciálny operačný stôl s karbónovou doskou. Cievni chirurgovia tak môžu pacienta röntgenovať priamo počas operácie.
Stôl by mal prispieť k tomu, aby bolo v Nitre vybudované traumacentrum. Pribudne aj nový urgentný príjem, no bude neskôr, ako nemocnica pôvodne plánovala. Zrušila totiž súťaž na zhotoviteľa projektovej dokumentácie.

Jediný na Slovensku
„Naše oddelenie cievnej chirurgie patrí medzi najvýkonnejšie cievne chirurgické pracoviská na Slovensku s viac ako 1200 chirurgickými a endovaskulárnymi výkonmi ročne,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.
Špecifikom podľa nej je, že sa v Nitre robia hybridné výkony, periférne cievne intervencie a nadregionálne reimplantácie, ktoré si vyžadujú kvalitné zobrazenie a flexibilitu pri výkonoch. Niektoré cievy majú len dva milimitre.
„Karbónová doska umožňuje pozdĺžne aj priečne pohyby s pacientom pre potreby röntgenového snímania,“ dodala Timková. Podľa nej je nitrianska nemocnica jedinou na Slovensku, ktorá má takýto operačný stôl.
Mal by prispieť k tomu, aby bolo v Nitre vybudované traumacentrum. „Jednou z podmienok je nonstop cievno-chirurgický servis, ktorý by mal dosahovať aj isté kvalitatívne parametre. A práve uvedený typ operačného stola umožňuje splniť tieto podmienky pri hybridnom ošetrovaní pacientov s polytraumou a ťažkými združenými poraneniami.“
Vypíšu novú súťaž
Nemocnica plánuje vybudovať aj nový urgentný príjem, ktorý bude v prístavbe pri chirurgickom pavilóne. V objekte má byť spolu s ním očná klinika a plastická chirurgia. Zároveň budú zrekonštruované a rozšírené operačné sály v chirurgickom pavilóne.
Súťaž na zhotoviteľa projektovej dokumentácie bola vyhlásená už začiatkom roka, prihlásili sa štyria záujemcovia. Nemocnica ju však zrušila, do konca tohto roka chce vypísať novú.
„Aby sme urýchlili súťaž na urgent a rekonštrukciu operačných sál, tak sme pôvodnú súťaž museli zrušiť. Zistili sme, že nebol dostatočne vykonaný geologický prieskum, neboli riešené otázky kapacity našej trafostanice ani tepelného hospodárstva,“ povedala generálna riaditeľka nemocnice Jarmila Mikušová.
Pôvodnú súťaž zrušili, aby sa vyvarovali „ďalších, nám neznámych vyvolaných nákladov, aby sme potom nepredražovali a nepredlžovali proces“. Riaditeľka zdôraznila, že termín prác na výstavbe urgentu a rekonštrukcii operačných sál treba časovo zosúladiť aj s výstavbou heliportu. Ten bude na streche chirurgického pavilónu.
„Všetky tieto tri projekty sa budú realizovať v jednom jedinom chirurgickom pavilóne. Musíme to veľmi citlivo nafázovať, aby sme minimálne obťažovali pacientov a neobmedzili činnosť našich špecializovaných kliník,“ avizuje Mikušová.