GALANTA. Preventívny projekt Revolution Train alebo hovorovo protidrogový vlak si mohli na vlastnej koži vyskúšať aj galantské deti a rodičia. Na železničnej stanici stála súprava vozňov dva dni a svojim návštevníkom ponúkla hlboký zmyslový zážitok.
Cieľom unikátneho projektu je odradiť deti a mládež od užívania psychotropných látok. Ide o jedinečnú formu zážitkového vzdelávania a ovplyvňovania mladých k správnym voľbám.
Prípady experimentovania z leta
Revolution Train pochádza z Čiech a autori ho chystali desať rokov. Projekt nie je lacný a do Galanty prišiel aj vďaka podpore župy i mesta. Pomocnú ruku podali aj predstavitelia okolitých obcí. „Keď ov-plyvníme a zachránime čo len jeden ľudský život, už to za to stojí,“ povedal Peter Paška, primátor Galanty.
Prvýkrát videl vlak v partnerskom meste Mikulov. „Veľmi nás zaujal a chceli sme ho doniesť do Galanty,“ hovorí. Projekt vnímajú pozitívne aj na župe.
„Je funkčný, interaktívny, šíri osvetu zážitkovou formou prostredníctvom skutočných príbehov. Som rád, že sa tento projekt dostal aj do Trnavského kraja a mohli sme ho podporiť,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Podnetom k snahe o zvyšovanie protidrogových preventívnych akcií v meste boli aj nepríjemné udalosti z leta.
„Mali sme dosť prípadov maloletých, ktorí skúšali hranice nepoznaného. Nešlo ani tak o počet prípadov, ale o vek detí. Mali sme 13-ročného chlapca, ktorý nafúkal štyri promile, či partiu detí, ktorá skúšala kombináciu ťažkých liekov s tvrdým alkoholom. Skončilo sa to hospitalizáciou,“ hovorí Paška.
Emotívny zážitok
Súprava je 300-tonovým a 165 metrov dlhým kolosom. Projekt využíva najmodernejšie technológie a ponúka 5D zážitok. Deti môžu všetkými zmyslami vnímať, čo droga dokáže urobiť s ľudským telom a životom.
Protidrogový vlak sa podľa autora projektu Pavla Tumu z Nadačného fondu Nové Česko snaží odradiť deti od drog silným emotívnym spôsobom. „Náš odkaz je veľmi jednoduchý. Chceme, aby deti vedeli, že ich najlepší kamarát, ktorý im ponúka drogy, vlastne nie je ich kamarát,“ hovorí.
Projekt je určený pre mládež vo veku od 12 do 17 rokov. Počas interaktívneho programu a formou príbehov sa v jednotlivých vozňoch vlakovej súpravy deti dozvedia o nebezpečenstve a nástrahách legálnych a nelegálnych drog a vecí, ktoré s tým súvisia.
Vo vlaku sledujú príbeh vrstovníkov a majú možnosť sa aktívne zapojiť. Zblízka a intenzívne prežívajú situácie dôverne známe, ale i tie, ktoré by v skutočnom živote nechceli zažiť.

„Vo vlaku ukazujeme veľmi nebezpečné miesta, ktoré deti v realite nemôžu navštíviť. Do vlaku sme skopírovali skutočné miesta a situácie – od autohavárie a mnohých nie príjemných udalostí,“ dopĺňa Tuma.
„Príbehy sú zasadené do reálneho prostredia, projekcie skúšajú namodelovať hraničné situácie a zobrazujú zlomové momenty detí, ktoré často rozhodujú o ich budúcnosti,“ doplnil župan Viskupič, ktorý si vlak aj sám prešiel.
V doobedných hodinách si vozne prechádzali žiaci s učiteľmi, poobede mohla prísť verejnosť. Dnu sa chodilo vo viacpočetných skupinách. Projekt mladých ľudí skutočne zaujme, čo potvrdili aj rodičia detí a pedagógovia, ktorí vlak počas jeho zastávky v meste navštívili.
„Z vlaku všetci odchádzali v hlbokom zamyslení,“ dodal Peter Paška. Podľa slov viacerých zúčastnených išlo naozaj o silný emotívny zážitok, ktorý si zapamätáte na veľmi dlho. „Dnes som bola pozrieť, výborne spracovanie tejto problematiky. Myslím, že pre školákov zaujímavé a poučné,“ zhodnotila pani Renáta.
Prejdením vlaku to nekončí
Pridanou hodnotou budú dáta, ktoré radnica z návštevy detí vo vlaku získa. Po prejdení všetkých častí vlakovej súpravy vyplnili mladí účastníci dotazník týkajúci sa ich životného štýlu či skúseností so psychotropnými látkami.
Získané informácie budú mať praktické využitie a radnica môže podľa nich smerovať ďalšie preventívne aktivity v protidrogovej oblasti.
„Ide o anonymné dotazníky, ktoré odovzdáme mestu. Pre kompetentných to budú veľmi dôležité informácie, na základe ktorých sa budú môcť zamyslieť, či aj my dospelí nerobíme niekde chybu,“ povedal Tuma.
Autor protidrogového vlaku verí, že podobný projekt vznikne aj na Slovensku a pravidelne bude obchádzať slovenské mestá.