ŠAĽA. Radnicu po roku rekonštrukčných prác slávnostne otvorili. Požehnal ju kaplán a mnoho spokojných klientov jej zaželali predstavitelia miestnej samosprávy i samotní realizátori rekonštrukcie.
„Tým, ktorí budú pracovať v tomto úrade, želám veľa trpezlivosti a citu pre ľudskosť. Obyvateľom zas prajem, aby tu našli to, čo potrebujú. Aby nemali len pocit, že je to pekná budova, ale že sú tu aj pekné vzťahy a je to pre službu ľuďom,“ zaželal staronovému mestskému úradu kaplán Štefan Gago.
Požehnal nielen spoločné priestory a zasadačku, ale aj mnohé z kancelárií.
Okrem technických výhod v podobe zníženej energetickej náročnosti, nového klientskeho centra či výťahu sa môže nový magistrát pýšiť aj zaujímavým vizuálom a pridanou estetickou hodnotou.
Vytvorili galériu
Vo vynovených priestoroch mestského úradu vystavili diela domácich umelcov. Obyvateľom spríjemňujú návštevu radnice svojím umením členovia združenia výtvarníkov Terra Wag.
„Ak sa vyberiete na poschodia, nebudete sa musieť pozerať len na biele steny chodieb. Vašu návštevu spestrí zážitok z umeleckých diel. Diela sme umiestnili po chodbách a na schodisku na stenách,“ hovorí Erika Kollerová z mestského úradu.
Jedným z autorov myšlienky je Július Morávek, bývalý primátor a mestský poslanec, ktorý sa v kultúrnej oblasti angažuje pravidelne. „Úrad nemá byť len administratívnym centrom, ale môže poskytovať aj estetický zážitok ako pre zamestnancov, tak aj pre klientov, ktorí sem prichádzajú.
Koncepcia je postavená tak, že obrazy a rôzne diela sa budú v niekoľkomesačných intervaloch vymieňať,“ povedal. Závesný systém je flexibilný. Môžu ho použiť na rôzne veľkosti a počty obrazov. Využitý môže byť aj na iný typ umeleckých diel.
Medzi ďalšími vystavovateľmi bude známy ilustrátor, Šaľan Miro Regitko.
Prezentovať sa bude aj základná umelecká škola dielami z rôznych odborov. „Priestory sa môžu oživiť aj sochami alebo rezbárskymi prácami, aby rôznorodosť diel bola širšia a pôsobivejšia.“ doplnil Július Morávek. Nápadov má viacero. „Moja predstava bola, aby sa občas spravil na úrade deň otvorených dverí a verejnosť sem mohla prísť nielen pracovne, ale aj na prehliadku budovy, zariadenia, používanej techniky ako aj prezentovaných umeleckých diel,“ dopĺňa.
Nápad vítajú
V meste pôsobí množstvo amatérskych umelcov, ktorí vítajú každú príležitosť prezentovať sa. „Šaľa ako mesto nemá svoju galériu. Zatiaľ sa nenašli priestory pre túto inštitúciu a preto vznikol nápad vytvoriť na úrade priestor, kde by sa umelci mohli prezentovať svojimi dielami. U primátora sme našli pochopenie a nápad sa zrealizoval,“ teší sa Mária Lišková, dlhoročná členka Klubu výtvarníkov Terra Wag.
„Ako členovia klubu vnímame túto príležitosť veľmi pozitívne. Sme vďační, že sme dostali takýto priestor. Šaľania, ktorí na úrad prídu, sa môžu zoznámiť s našou tvorbou,“ doplnila Edita Haládiková.
Nebudú to len obrazy, ale aj fotografie, plastiky, patchwork či výsledky rôznych tematických súťaží. „Aj keď to nemôžeme nazvať skutočnou galériou, ale skultivovali sa priestory úradu a občania mesta majú možnosť vidieť, koľko je v našom meste tvorivých ľudí,“ dopĺňa Lišková.
Práve stála galéria v meste chýba. „Zatiaľ túto inštitúciu suplujú iné priestory. Nie zle, ale mestská galéria, ktorá by mala reprezentatívny charakter chýba,“ povedal Július Morávek. Vznik stálej galérie si vie predstaviť vo viacerých budovách. Je to však otázkou budúcnosti.

Dominanta námestia
Mestský úrad patrí medzi dominanty centra mesta. To, že budova už dávno nemala reprezentatívny vzhľad, sa zhodli nielen odborníci, ale aj samotní obyvatelia. Mestský úrad patril medzi posledné nezrekonštruované budovy v širšom centre.
„Centrum mesta získalo krásnu budovu, ktorá dotvorila námestie,“ hovorí Jozef Belický, primátor Šale. Vyzdvihol aj praktickú časť rekonštrukcie. „Klientske centrum som sľúbil občanom a som rád, že sa podarilo tento cieľ zrealizovať,“ doplnil. Pre komfort obyvateľov slúži aj novovybudovaný výťah, ktorý doteraz v budove chýbal.
Slávnostného otvorenia úradu sa zúčastnili realizátori rekonštrukcie, mestskí poslanci i zamestnanci úradu. Dojatie neskrývali ani bývalí predstavitelia mesta.
„Tomuto miestu želám, aby sa tu zhromažďovala identita tohto fantastického miesta, našej histórie a energia z toho vyplývajúca. Uvoľnili sa nové myšlienky a výzvy, ale nezabúdajme na to podstatné, čo je v nás – šaliansku dobrosrdečnosť a súdržnosť medzi ľuďmi a dôveru k spoločnému. Tento priestor sa môže stať symbolom. Som nadšený, že ľudia, ktorých poznám dávno, sa na tomto všetkom podieľali,“ zhodnotil prvý porevolučný primátor mesta Alexander Szabó.

V budove pribudla centrálna vzduchotechnika. Každá miestnosť je riadená samostatne. Ide o teplotu, prívod vzduchu, ale aj riadenie žalúzií. „Systém zabraňuje vzniku syndrómu chorých budov, čiže zvlhčovaniu vzduchu,“ povedal Ladislav Chatrnúch z projekčnej a inžinierskej firmy Visia.
Z vizuálneho hľadiska je zaujímavé nočné osvetlenie. „Na budove celkovo cítiť to, že remeselníci, ktorí na nej pracovali, vložili okrem svojich vedomostí a zručností aj kus svojho srdca. Cítiť to z každého jedného detailu, že žili s tým, aby to bolo pre našich občanov skvelé,“ dodal na záver primátor.