NITRA. Divadlo Andreja Bagara otvorí nový rok brilantnou konverzačnou komédiou s priliehavým názvom Meno. Pôvodom francúzske dielo prerozpráva, čo všetko môže spôsobiť výber trochu kontroverznejšieho mena pre dieťa. Na premiéru inscenácie plnej inteligentného humoru sa diváci môžu tešiť už 18. januára.
Dej sa sústreďuje na päticu priateľov z detstva, ktorých čaká spoločná večera. Chystá sa u jedného z párov, pedagógov Elisabeth a Pierra. Elisabeth učí francúzštinu na gymnáziu, má dve deti a pre kamarátov plánuje špecialitu marockej kuchyne. Jej manžel, profesor literatúry na parížskej univerzite, však namiesto príprav radšej hľadá kľúče, ktoré nenájde ani po tom, čo sa objavia hostia.
Ako prví prichádzajú Elisabethin brat Vincent, ktorý je realitným maklérom, a Claude, hráč vo filharmonickom orchestri. Anna, tehotná partnerka Vincenta, sa niekde zdržala, no večera sa i tak začína. Budúci otec sa pochváli, že očakávajú syna. Ostatní sa hneď pustia do hľadania mena, Vincent už ale vybrané má. Prezradí, že to bude Adolphe.
Nálada v miestnosti sa v okamihu zmení. Napriek tomu, že meno sa bude písať po francúzsky, si ho Pierre automaticky spája s nemeckým diktátorom Hitlerom. Nastane prudká hádka, ktorá pokračuje aj po príchode nastávajúcej mamičky. Okrem toho na povrch vytiahnu aj rodinné tajomstvá a do pozornosti sa dostane aj nenápadný Claude.
Sláva vďaka filmu
Súčasnú komédiu napísala známa francúzska dvojica Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière v roku 2010. Do divadelnej podoby ju v Nitre uvedie mladý režisér Matúš Bachynec. Na nitrianskej pôde ešte predtým nepracoval, no režírovania komediálneho žánru sa neobáva.
„Je to francúzska komédia, ktorá má trochu konverzačný nádych a veľmi dobrý text. Je to vlastne pôvodne filmový scenár,“ vraví režisér inscenácie. Aj vďaka filmového spracovaniu, za ktorú jej autori získali nomináciu za najlepší film a adaptáciu, si hra získala obľúbenosť po celom svete.
V predchádzajúcich dielach sezóny Muži bez hraníc už diváci mohli vidieť muža ako násilníka či ako neverníka. Inscenácia Meno ale nazerá na svet iným spôsobom. „Hra je koncipovaná trochu inak. Figurujú v nej dvaja páni, ktorí sa pohádajú na rodinnej oslave. Predstavuje to akoby mužský svet plný ega. Z toho vznikajú konflikty, ale aj celkom neočakávané vtipné situácie,“ vysvetľuje režisér.
Súčasná scéna i postavy
V úlohách dvoch neústupných a hašterivých mužov sa predstavia Martin Nahálka ako otec, ktorý sa rozhodne dať svojmu synovi meno Adolphe, a Ladislav Matuščin. Okrem nich sa predvedú Tomáš Stopa, s ktorým sa mladý režisér pozná ešte zo školských čias, Barbora Andrešičová a Andrea Sabová.
Ako návrhára kostýmov si režisér vybral Jána Husára, s ktorým pravidelne spolupracuje. „Je to vynikajúci scénický výtvarník, ale tento raz pripravuje kostýmy.“ Dizajn a prevedenie scény prenechal Barbore Šajgalíkovej. „Bude to veľmi príjemný, estetický francúzsky byt,“ prezrádza Bachynec. O dramaturgiu sa postarajú Lucia Mihálová a Magdaléna Žiaková.
Postavy sú rovnako ako scéna veľmi súčasné, s čím súhlasí aj herec Martin Nahálka. „Poznám veľa ľudí, ktorí sú podobné typy a robia si žarty z vecí, ktoré nie sú ani až tak vtipné.“ Jeho postava je podľa neho typický humorista, ktorý si uťahuje zo všetkých kamarátov a neustále si ich doberá.
Od hry Meno môžu diváci očakávať dômyselné dialógy predstaviteľov vyššej strednej spoločenskej vrstvy Paríža. Napriek ich vyhlásenému voľnomyšlienkárstvu sa napokon uchyľujú k stereotypu a predsudkom. „Nie je to prvoplánový humor, kde by sa ľudia kopali do zadnej časti tela a robili hlúpe fóriky. Je to inteligentnejší, francúzsky humor, ktorý má istú noblesu a zemitosť,“ hovorí Nahálka.
Inscenácia nesie aj morálne posolstvo, ktoré sprevádzajú autentické výkony hercov. „Ľudia by mali rátať s psychologickým až civilným herectvom. Je to trochu konverzačné a na to, aby ten humor vznikal, herci musia byť civilní,“ objasňuje režisér. Verná komédia s množstvom reálnych situácií ľuďom prinesie aj zamyslenie sa nad tým, čo je v živote skutočne podstatné.

