ŠAĽA. Noví obyvatelia nedávno postavených nájomných bytov si už prebrali kľúče. Mesto pridelilo spolu 34 bytových jednotiek rôznej rozlohy. Výstavba ďalších bytoviek stále prebieha. Ich kolaudáciu naplánovali na budúci rok.
O tom, komu nový nájomný byt pridelia, rozhodovala komisia pre sociálne, zdravotné a bytové otázky. Záujem o nové bývanie je vysoký.
„V poradovníku bolo viac ako 270 žiadateľov,“ povedal Jozef Belický, primátor mesta. Komisia pri prideľovaní postupovala podľa poradovníka, ktorý zaktualizovali a schválili ešte počas leta. V dvoch prípadoch odsúhlasili prednostné pridelenie bytu.
Viacerí zo žiadateľov nemajú v meste trvalý pobyt, čo sa mnohým Šaľanom nepáči a často sa o tejto téme diskutovalo aj na sociálnych sieťach. Požiadať o pridelenie bytu mohol ktokoľvek, kto spĺňal stanovené podmienky. Trvalý pobyt v Šali medzi požiadavkami nie je. „Jednou z podmienok však je, aby žiadateľ nemal pridelený mestský byt v inom meste, respektíve obci,“ povedala Erika Kollerová zo šalianskej radnice.
Najviac dvojizbových
V bytových domoch sa nachádza 8 jednoizbových, 20 dvojizbových a 6 trojizbových bytov. Budova je bezbariérová, na vyššie poschodia sa dá dostať výťahom. Súčasťou každého bytu je kuchynská linka. Výhodou je, že rodiny si budú vedieť sledovať svoju spotrebu energií. Každý byt má svoje vlastné meranie.
Nájomníci si kľúče od nových bytov prevzali z rúk primátora i konateľa spoločnosti IC Holding, ktorá výstavbu realizovala. Mnohí sa do bytov chcú nasťahovať čo najskôr. „Tešíme sa veľmi. Je skvelý pocit vojsť do svojho nového bytu. Je to nové, takže samozrejme sa nám všetko páči. Na byt sme čakali dlho, je to už pár rokov,“ neskrývala radosť Zuzana, ktorá sa do nového bývania sťahuje so svojou rodinou.
Zložili kauciu
Byty bude spravovať spoločnosť Met Šaľa. O výške nájomného rozhodli mestskí poslanci. Nájomníci budú platiť 3 eurá za meter štvorcový. Súčasťou mesačných platieb budú aj zálohové platby za elektrickú energiu, plyn, vodné a stočné. Na to, aby si nájomcovia byty udržali, budú musieť riadne a včas platiť poplatky spojené s bývaním a dodržiavať bytový poriadok.
Proti neplatičom sa mesto vopred zabezpečilo. „Poistili sme sa tým, že každý uchádzač predtým ako byt dostal, musel zložiť kauciu vo výške šesť mesačných platieb. Máme z čoho čerpať v prípade, že nájomca nebude platiť. Získame čas, aby sme sa s tým vysporiadali,“ povedal primátor Jozef Belický.
Zafinancoval Štátny fond rozvoja bývania
Bytovky postavili na mestskom pozemku. Nehnuteľnosti postavila súkromná stavebná firma, od ktorej mesto bytové domy odkúpilo. Kúpu financovalo najmä z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania, čiastočne aj z dotácie ministerstva dopravy a výstavby.
Celkové náklady na výstavbu vyčíslili na 6,5 milióna eur. „Bol to jeden z najväčších projektov, 150 nájomných bytov stavia veľmi málo miest na Slovensku. V minulom roku to spravila len Šaľa. Takéto projekty treba podporovať, prispievajú k rozvoju nájomného bývania na Slovensku,“ povedal generálny riaditeľ ŠFRB, Juraj Kurňavka.
Záujemcovia, ktorí chcú v nájomných bytoch bývať, musia podľa generálneho riaditeľa spĺňať zo zákona viaceré podmienky. „Žiadatelia musia byť zamestnaní. Maximálny príjem domácnosti však nesmie presiahnuť štvornásobok životného minima,“ doplnil.