ŠAĽA. Tvorivý čin roka 2018 pozná mená víťazov. Cenu si prevzali šalianske osobnosti, ktoré svojou tvorbou či prácou výrazným spôsobom prispeli k rozvoju kultúry v meste. Ocenenia sa každoročne udeľujú vo viacerých kategóriách, návrhy mohol podať ktokoľvek z verejnosti.
„Umelci vidia to, čo vidíme všetci, avšak iným spôsobom. Majú na to talent. Alebo vidia veci, ktoré my nevidíme vôbec a dokážu ich stvárniť. Všetky tvorivé skutky sú hodné obdivu. Do každého diela vnášajú kus našich tradícií, histórie,“ povedal na úvod slávnosti Jozef Belický, primátor mesta.
K udeľovaniu ocenení Tvorivý čin roka pristúpili po prvýkrát v roku 2013 na podnet komisie kultúry pôsobiacej pri mestskom zastupiteľstve. Hlavným cieľom bolo poďakovať umelcom zo Šale, ktorí sa aktívne zapájajú a podieľajú na tvorbe umenia a kultúrnom živote v meste.
Laureáti si ocenenia prevzali z rúk primátora ako i predsedu komisie kultúry, Júliusa Morávka, ktorý myšlienku udeľovania ocenení v oblasti umenia priniesol. „Inšpirovali ma športovci. Uvažovali sme nad tým, akým spôsobom vyzdvihnúť do popredia tých, ktorí sa venujú kultúre amatérsky či poloprofesionálne. Počas šiestich rokov Tvorivého činu sa prezentovalo množstvo umelcov. Venujú sa tvorbe, ktorá je obohatením aj pre iných,“ povedal Morávek.
Výrazná divadelná scéna
Divadlo má v Šali bohatú históriu a aj v súčasnosti patrí medzi špičku šalianskej kultúry. Cenu si každoročne odnášajú mnohí herci a tvorcovia z miestnych divadelných súborov.
V tomto roku získali prvenstvo vo viacerých kategóriách členovia súboru Materinky. Divákom prinášajú predstavenia, ktoré sa vyznačujú okrem kvality po hereckej stránke aj vysokou umeleckou hodnotou kulís a kostýmov.
Súbor zapôsobil v kategórii divadla. Cenu si prevzali za rodinný muzikál Pinocchio, ktorý vznikol na motívy knihy Carla Collodiho. Uviedli ho k 50. výročiu založenia Centra voľného času na slávnostnej premiére v júni.

V kategórii sochárstvo, rezbárstvo, úžitkové umenie si ocenenie prevzali Peter Halík a Mya Javorková za vytvorenie drevenej divadelnej bábky do muzikálu. Mya bola zároveň autorkou kostýmovej výpravy a Peter autorom návrhov scény a rekvizít k predstaveniu.
Hudba a spev
Šalianska dámska hudobná skupina Flowers získala priazeň kultúrnej komisie v kategórii spev. Dievčatá charakterizuje klasický spev v spojení s pop-rockom, jazzom, ľudovou piesňou, muzikálom, či filmovými melódiami v klavírnom sprievode.
„Hudba je našou vášňou, často aj únikom z bežných denných starostí. Stále sme nadšené touto myšlienkou, veľmi radi sa stretávame a tvoríme. O to viac naša radosť rastie, keď máme aj spätnú väzbu a môžeme našu radosť preniesť aj na publikum,“ povedala Slavomíra Tóthová, členka skupiny.
V kategórii hudba si ocenenie prevzal Valentín Kozaňák, režisér, scenárista, hudobník, dlhoročný partner mnohých divadelných súborov. Cena mu patrila za autorskú hudbu k muzikálu Pinocchio.
„Väčšinou dostávam ceny za réžiu alebo za herectvo. Konečne niekto objavil aj tento môj talent. Samozrejme, veľmi pekne ďakujem aj za niekoľko ďalších muzikálov, ktoré som zložil,“ povedal Kozaňák.
Bodovala vínna súťaž aj folklór
Vínna súťaž Terra Wag sa za niekoľko rokov stala jedinečným fenoménom. Cenu v kategórii propagácia mesta si prevzala garantka súťaže Martina Čižmáriková.
„Víno Terra Wag si vyžaduje veľa času a námahy. Chcela by som zdôrazniť, že je to kolektívne podujatie. Keď už bolo jasné, že toto podujatie budem mať na starosti ja, pán primátor si ma zavolal do kancelárie a zavalil ma pokynmi. Zrejme ma chcel povzbudiť a povedal – neboj sa, Víno Terra Wag budeš mať rada. A naozaj, mám ho rada,“ povedala pri preberaní ceny Čižmáriková.
V rovnakej kategórii si cenu prevzala i Miloslava Bartíková, ktorá uvedenú vínnu súťaž moderuje. S jej osobnosťou sa Šaľania stretávajú pri mnohých spoločenských udalostiach, ktorými sprevádza.
Za dokumentovanie podujatí a za spoluprácu pri vytváraní viacerých printových diel o meste si ocenenie v kategórii fotografia prevzal Juraj Kovács. Skôr ako chytil do ruky fotoaparát, Šaľania ho stretávali s kamerou na pleci. Fotografia mu učarovala pred piatimi rokmi a odvtedy sa jej venuje v rámci svojho voľného času. „Fotím pre budúcnosť, aby sme poznali minulosť,“ povedal.

Kategória etnografia a folklór priniesla na scénu nového laureáta. Stal sa ním detský folklórny súbor Muskátlis, ktorý pôsobí pri základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským. Súbor úspešne vystupoval na viacerých podujatiach v meste, ale aj v zahraničí.
Prezentujú históriu
Knižnú tvorbu a publicistiku v Šali obohatili v tomto roku dva dokumenty – Súsošie Svätej Trojice a Fakty a svedectvá o auguste 1968. Ich autorom je Miroslav Demín, ktorý si prevzal ocenenie v tejto kategórii. V dokumentoch, na ktorých sa autorsky podieľal, publicisticky zaujímavým spôsobom poskladal mozaiku príbehov ľudí a historických udalostí.

Spomienky na našu minulosť priniesli úspech aj v kategórii výstav. Storočnici vzniku Československej republiky venovali výstavu v priestoroch kaštieľa, ktorú pripravil Štátny archív Nitra, pobočka Šaľa. Jej hlavným cieľom je ukázať proces začlenenia regiónu do republiky a poukázať na skutočné dejiny. Cenu prevzala riaditeľka archívu Veronika Nováková.
Mimoriadne ocenenie
Mimoriadne ocenenie za dlhodobú a aktívnu prácu v oblasti umenia v tomto roku získala Alena Demková, autorka mnohých divadelných hier, scenáristka, režisérka, herečka, organizátorka podujatí. Je prvou dámou šalianskeho divadla. S jej divadelnou činnosťou sa Šaľania stretávajú v mnohých súboroch.
„Je úžasné byť medzi ľuďmi, ktorí majú radi kultúru. Ešte úžasnejšie je byť s tými, ktorí kultúru tvoria. Ďakujem mojim rodičom, že sa presťahovali z Kajalu do Šale a dostala som sa medzi divadelníkov a všetkých úžasných ľudí,“ neskrývala dojatie Demková.