VRÁBLE. Za ideálnu dovolenku považuje prejsť za dva týždne 1700 kilometrov na bicykli. Mladého cyklistu Jána Gaža bicyklovanie baví už od útleho veku. Na dvoch kolesách preskúmal už väčšinu Slovenska a okúsil aj zahraničné cesty.
Spolu so svojimi menovcami, otcom Jánom Gažom a kamarátom Jánom Gaťášom, sa pravidelne vyberá do vzdialených končín s cieľom spoznať nové miesta a kultúru. Zdolávanie náročných trás stále berie viac ako rekreáciu než ako šport.
Ako ste začali s bicyklovaním?
"Začalo to tým, že som odmalička chodieval na hory. Viedol ma k tomu môj otec. Začal som chodiť na turistiku a neskôr sme prešli k bicyklovaniu. To sme už začali viac rozpoznávať nielen hory, ale aj vidiek a celú krajinu. Pochodili sme v podstate celé Slovensko. Neskôr nás začalo zaujímať aj zahraničie, tak sme sa pustili do Maďarska a do Čiech, kde máme aj rodinu."
K športu vás teda viedli odmalička?
"Pre mňa to má skôr rekreačný účel. Niekto to možno nazve športom, lebo prekonávame akési rekordy, ale vlastne to šlo postupne. Najprv sme spravili nejakých dvadsať kilometrov v rámci okolia – k arborétu Mlyňany, Zubrej obore. Spočiatku sme teda mali kratšie trasy a skúmali okolie. Neskôr sme chodili preč na víkend, potom na týždeň, a to hlavne cez leto, keď bol čas. No potom som takmer na dva roky odišiel do Anglicka za prácou aj kvôli tomu, lebo som sa chcel zlepšiť v jazyku."
Aj tam ste chodievali na bicykli?
"Len do práce. Ale tam to nebolo ono, akoby ma to tam tak zabrzdilo, keďže som musel stále chodiť do práce a ani počasie nebolo vždy ideálne. Postupne ma to začalo trápiť a začal mi chýbať domov. Tak som vzal bicykel, no neposlal som ho domov zásielkou. Šiel som domov priamo na ňom. Trochu som to vtedy prehnal. Cesta trvala štyridsať dní a prešiel som 3500 kilometrov."
Odvtedy vám nerobia problém ani dlhšie trasy?
"To bolo pred piatimi rokmi a odvtedy sme spolu s mojimi ‚parťákmi‘ absolvovali ďalšie dlhé cesty, napríklad na Balkán, no prešli sme aj Chorvátsko či okolo celého Slovenska. Šli sme vtedy popri hraniciach a spoznávali zaujímavosti. Štvrtý rok sme šli do Paríža a piaty do Amsterdamu."
Ako dlho vám to trvá?
"Vždy si na to vyhradíme dva týždne. Som trochu obmedzovaný aj partiou, keďže chodím s otcom a ešte s jedným kamarátom. S otcom sú rovesníci, čiže majú obaja do šesťdesiat rokov. Všetci traja sme Janovia. Takto spolu chodíme už päť rokov a napriek tomu, že sú odo mňa starší, nám to celkom funguje. Ja to vymýšľam a oni sa vždy s radosťou pridajú."
Podľa čoho si vyberáte trasy?
"Je to tak trochu improvizácia. Dáme si cieľ niečo, čo nás zaujme. Vyberáme aj podľa toho, aby nám to časovo vyšlo na dva týždne. Na základe zaujímavostí, či už prírodných alebo historických, ktoré chceme vidieť, následne vyberieme cestu. Je to ale aj o teréne, keďže nejdeme naľahko a berieme si so sebou aj stan. Celá výbava má spolu s bicyklom asi tridsať kíl. Je to iné, ako keď niekto len vezme bicykel a ubytuje sa v hoteli. Ten to má o dosť jednoduchšie. Napríklad, ja by som takýmto spôsobom určite prešiel o nejakých päťdesiat kilometrov denne viac."
Nemali ste počas ciest nejaké komplikácie?
"Neviem, mňa to dosť obchádza. Nikdy som na týchto dlhých cestách ani nemal defekt. Ten som mal len teraz nedávno, a to paradoxne na ceste z Vrábeľ do Nitry. Skôr mám teda problémy doma, keď idem po meste a všade sú rozsypané pliešky či iný odpad."
S čím zaujímavým ste sa stretli počas ciest?
"Ani si nespomeniem. Vždy spoznám niečo nové, ale zase nepotrebujem ísť do extrémov ako iní šialenci, čo chodia aj na iné kontinenty. Chcem len vidieť niečo iné a priučiť sa novým veciam, ktoré potom môžem priniesť aj domov. Prekvapivým je pre mňa možno stav chodníkov pre cyklistov u nás a v zahraničí. Chcel by som, aby sme to tu mohli aplikovať, o čo sa tu snaží aj občianske združenie Rozbicyklujme Nitru. Podobnú vec by som chcel rozvíjať aj vo svojom meste."
Chceli by ste, aby bolo na Slovensku podobné riešenie cyklotrás ako v zahraničí?
"Chcel by som to hlavne dostať viac do povedomia. Veľa ľudí, ako aj vodiči, sú na Slovensku trochu bezohľadní. Keď niekto každodenne ide na bicykli po hlavnej ceste, tak má problém s bezpečnosťou."
Máte už vymyslené ďalšie miesto, kam by ste sa chceli vydať nastávajúce leto?
"Máme v pláne možno Čierne more alebo niekde na západ do Francúzska. My to berieme ako takú našu rekreačnú dovolenku, aj keď za dva týždne prejdeme aj tisícsedemsto kilometrov."
V Paríži už ste boli, plánujete teda navštíviť skôr vinárske oblasti?
"Prešli sme aj oblasť Champagne pri Paríži, ale nás láka skôr juh Francúzska ako Provensálsko a francúzska riviéra. Snáď si tentoraz užijeme aj more."
