GALANTA, ŠAĽA. Cesta na Ulici SNP v Galante sa dočkala komplexnej rekonštrukcie. Práce prebiehali niekoľko týždňov. Opravili 155 metrový úsek od križovatky s ulicou Obrancov mieru až po Ulicu SNP II.
V lokalite obnovili aj verejné osvetlenie a chodníky. Rekonštrukcia priniesla nové umiestenie stojísk smetných kontajnerov, čo sa stretlo s nevôľou niektorých obyvateľov priľahlej bytovky.
Boja sa zápachu a neporiadku
Obyvatelia argumentujú tým, že stojisko je po novom príliš blízko k ich bytom. Boja sa zápachu a neporiadku. „Úplne som sklamaná. Ako mohol toto niekto vymyslieť? Neviem si predstaviť ako to bude zapáchať. V lete už ani vetrať nemusíme,“ rozbehla sa k téme diskusia na sociálnej sieti, svoj názor vyjadrila aj pani Nagyová.
Kontajnerové státia sa na dotknutej ulici ešte prednedávnom nachádzali priamo na parkovisku. Okrem toho, že zaberali parkovacie miesta, malo problém sa k nim dostať aj smetiarske auto. „Riešenie, ktoré vzniklo, je adekvátne požiadavkám dnešnej doby. Nie je to pod oknami, je to na druhej strane cesty. Kontajnery sa od činžiaku nachádzajú minimálne 12–15 metrov. Na niektorých uliciach sú oveľa bližšie k oknám,“ povedal primátor Peter Paška.
Premiestnením kontajnerov pribudli parkovacie miesta. Zjednodušený prístup k nádobám majú aj smetiari. „Som presvedčený o tom, že toto riešenie je dobré a budú ho chcieť aj obyvatelia ďalších štvrtí,“ dodal primátor.
Neporiadok robia obyvatelia
V Šali sa zamerali na budovanie polopodzemných kontajnerov. Primátor Galanty to považuje za finančne náročné. Napriek tomu o tejto alternatíve do budúcna uvažuje.
V Šali umiestnili prvé polopodzemné kontajnery nedávno v mestskej časti Veča. V budúcom roku ich budú osádzať aj na šalianskych sídliskách. Moderné kontajnery sú estetické, nešíria zápach. Ich konštrukcia zároveň bráni prístupu zvierat a hmyzu. K odpadkom majú problém dostať sa aj vyberači. Ani to však nezabráni neporiadku okolo nich, ak nie je vôľa obyvateľov.
Nadrozmerný odpad v okolí smetných stojísk je bežnou realitou šalianskych sídlisk. Objavil sa už aj v okolí nových nádob. Nábytok, dvere, matrace, pneumatiky, nefunkčnú elektroniku a mnoho iného vyhadzujú ľudia k smetným kontajnerom napriek tomu, že takýto odpad patrí do zberného dvora.

Pôvodca väčšinou neznámy
„Nadrozmerné odpady pri stojiskách kontajnerov sú vlastne čiernymi skládkami,“ povedala Edita Haládiková z referátu životného prostredia v Šali. Povinnosť odstrániť nelegálnu skládku je na pleciach mesta, ktoré má zároveň právo udeliť zakladateľovi takejto skládky pokutu až do výšky 1500 eur.
Ide však o boj s veternými mlynmi. Kompetentní sa snažia zistiť pôvodcu nelegálnej skládky, no bez dôkazov je nájdenie majiteľov odpadu a ich pokutovanie takmer nemožné. „Obyvatelia málokedy nahlásia na polícii suseda, že ho vidia vynášať odpad, ktorý ku kontajnerom nepatrí,“ povedal Miroslav Martinček, zástupca náčelníka šalianskej mestskej polície.
Fotky čiernej skládky sa po čase objavia na sociálnych sieťach. Aj v tomto prípade je riešenie a nájdenie pôvodcu takmer nemožné. „Boli prípady, keď sme majiteľa odpadu našli. Rozhodne je to však zložité. Postup je taký, že kontaktujeme obyvateľov okolitých bytoviek, či niečo nevideli,“ doplnil Martinček. Podľa jeho slov, ak aj susedia vedia, málokedy prezradia.
Po celom meste
Čierne skládky pri stojiskách kontajnerov sa tvoria takmer na každom sídlisku. „Najväčšie takéto skládky sme za posledný rok odstraňovali na Narcisovej ulici pri garážach, kde viackrát vyložili veľké množstvo nábytku a bytového zariadenia, chladničky či pračky.
Smetiari zbierali odpad zakaždým viac ako jeden a pol hodiny. Podobne je to aj na Hollého ulici pri základnej škole, na Nivách, na Jazernej, na Bottovej pri garážach, na Partizánskej, ale aj v iných lokalitách,“ povedala Edita Haládiková.
Mesto robí každoročné počas jari a jesene veľké upratovanie. Radnica postupne rozloží v jednotlivých častiach mesta veľkoobjemové kontajnery, ktoré sú určené práve na odpad, ktorý ku kontajnerom nepatrí. „Ešte aj počas jarného a jesenného upratovania nie je ojedinelé, že sú veľkorozmerné odpady vyložené pri kontajneroch,“ hovorí Haládiková.