V Šali rozdávajú obyvateľom posypovú soľ, v Galante stále riešia tabule

Samosprávy prichádzajú s rôznymi riešeniami ako zvládnuť zimnú údržbu.

Radnice prichádzajú s rôznymi riešeniami, nie všetky sa však stretávajú s pochopením. Radnice prichádzajú s rôznymi riešeniami, nie všetky sa však stretávajú s pochopením. (Zdroj: TASR)

ŠAĽA, GALANTA. Povinnosť samospráv starať sa o všetky svoje chodníky v zastavanom území je horúcou tému tohtoročnej zimy. Nespokojnosť s novelou zákona vyjadrila väčšina slovenských samospráv. S legislatívnou zmenou nesúhlasili ani predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska. Nič to však nezmenilo na tom, že obce a mestá túto povinnosť majú a musia sa s novou situáciou vysporiadať.

Radnice prichádzajú s rôznymi riešeniami, nie všetky sa však stretávajú s pochopením. Obyvateľov i niektorých poslancov Galanty nedávno pobúrilo osadenie tabúľ s oznamom o neudržiavaní chodníka v zimnom období. Umiestnili ich najmä na úsekoch, kde nebude možné zabezpečiť údržbu pomocou strojov. Zároveň požiadali obyvateľov o pomoc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Susedná Šaľa prišla s iným nápadom, taktiež s cieľom zapojiť do zimnej údržby aj občanov. Pomoc potrebujú najmä na úsekoch, kde sa posypová technika nedostane.

Rozdávajú soľ

Šalianska radnica priznala, že zabezpečiť zimnú údržbu v celom meste nezvládne. V spolupráci s firmou, ktorá v Šali zimnú údržbu vykonáva, sa rozhodli pre iný typ riešenia ako v susednej Galante. „Na nové podmienky reagujeme tak, že ľuďom rozdávame posypovú soľ,“ hovorí Erika Kollerová zo šalianskej radnice. V podstate očakávajú, že ľudia z dotknutých ulíc sa o chodníky pred svojím domom v prípade potreby postarajú.

Soľ rozvážali do rodinných domov v Šali aj v mestskej časti Veča pracovníci dodávateľskej firmy. Úlohou občanov bolo vyložiť si pred dom nádobu, do ktorej im soľ odsypali. Každý dostal po 10 litrov. „Týmto chcú povedať, že sa nebudú starať o chodníky? Podľa nového sa má o ne starať mesto,“ čuduje sa pani Adriana.
S nápadom sa úplne nestotožnil ani bývalý poslanec mesta Vladimír Vicena:

SkryťVypnúť reklamu

„Nevyplýva z toho jasne, čo má robiť občan a čo má robiť mesto. Ja som pochopil len to, že obyvateľom rodinných domov daruje mesto posypovú soľ. Nie je jasné, či mesto odteraz bude soliť chodníky a odpratávať sneh, či tak bude robiť rovnako pred bytovkami ako pred rodinnými domami, či sa od obyvateľov bytoviek žiada iná súčinnosť ako od majiteľov rodinných domov.“

Ako povedal Miroslav Políček z referátu dopravy, mesto a dodávateľská firma urobia v prípade potreby maximum. „Na niektoré ulice sa však technika nedostane a ľudskou pracovnou silou jednoducho nie je možné sa naraz postarať o všetky úseky a chodníky. Tu budeme potrebovať pomoc samotných obyvateľov,“ hovorí.

Ak by bol záujem o posypovú soľ aj zo strany správcov bytových domov, problém v tom pracovníci mestského úradu nevidia. „V prípade záujmu zo strany obyvateľov činžiakov prosíme ich zástupcov – správcov bytových domov, aby kontaktovali referenta dopravy Miroslava Políčka,“ doplnila Kollerová.

SkryťVypnúť reklamu

Tabule stále tŕňom v oku

Zimnú údržbu v Galante budú vykonávať Technické služby. Na viacerých uliciach v meste sa objavili tabule s oznamom o neudržiavaní chodníka v zimnom období. Osadili ich najmä na úsekoch, kde nebude možné zabezpečiť údržbu pomocou strojov. O tejto forme riešenia rozhodol štáb zimnej údržby. Tabule stáli mesto 3400 eur.

S postupom nesúhlasia viacerí mestskí poslanci. O tabuliach sa diskutovalo aj na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Poslancom sa okrem iného nepáči ani to, že tabule radnica osadila bez ich vedomia. Vedenie mesta naopak argumentuje tým, že informácia o umiestnení oznamov bola súčasťou materiálu plánu zimnej údržby, ktorý schválilo zastupiteľstvo ešte v októbri.

Zároveň poslancom zdôraznili, že osadením tabúľ sa mesto povinnosti nezbavuje. „Tabule sú informačné. Nabádajú obyvateľov k obozretnosti, aby sa na týchto úsekoch miestnych komunikácií správali opatrnejšie. Takáto forma upozorňovania funguje aj na iných verejných komunikáciách. Na mnohých úsekoch ciest a diaľnic sú tzv. blikače, ktoré upozorňujú na zľadovatelý povrch. Na takúto formu žiaľ my peniaze nemáme,“ povedal Miroslav Psota, viceprimátor Galanty.

Úseky s umiestnenými tabuľami podľa viceprimátora udržiavané budú. Znamená to len toľko, že dotknuté chodníky sú až v nasledujúcom slede po tých komunikáciách, ktoré majú prioritu.

Nepáči sa ani v Seredi

Zimnú údržbu miestnych komunikácii bude seredská radnica vykonávať vlastnými kapacitami. S prípravou na zimnú sezónu začali už v roku 2017 a čiastočne aj 2018, keď postupne zaobstarali dva veľké traktory na cesty s posypovým zariadením aj radlicou, dva malé traktorčeky s posypom a radlicou na chodníky a dve vozidlá, ktoré budú zásobovať rozmetače posypovou soľou.

Pripravenú majú ďalšiu vlastnú techniku. Zásobili sa aj posypovou soľou. „Odhadované zásoby by mali pokryť potrebu dvoch zím. Ľudí na obsluhu mechanizmov máme pripravených, rovnako ako manuálnych pracovníkov, ktorí budú dočisťovať miesta, kam sa mechanizmy nedostanú,“ hovorí Ľubomír Veselický, zástupca primátora mesta Sereď.

Novela zákona spôsobila samosprávam problémy finančné, personálne aj technické. Svoju povinnosť budú v Seredi plniť podľa svojich možností a schopností. Miestne komunikácie rozdelili do štyroch okruhov podľa stupňa dôležitosti a reálneho zaťaženia.

O osadení podobných informačných tabúľ ako majú v Galante zatiaľ kompetentní neuvažovali. „Schválením tejto novely postavili poslanci NR SR na hlavu porekadlo o morálnej povinnosti vlastníka domu pozametať si pred vlastným prahom. Vlastníkom a užívateľom priľahlých nehnuteľností vyslali populistický odkaz, že sa už o údržbu chodníkov starať nemusia, lebo to bude robiť obec a mesto. Diskrétne ale zamlčali, že na násobne vyššie náklady, ktoré budú stúpať s nadmorskou výškou obce a miest, neprispeje štát ani jedným centom a teda v rozpočte obce pribúda výdavok nekrytý príjmom. Inak povedané. Zvýšené náklady zaplatíme z rozpočtu obce a na ostatné rovnako zvyšujúce sa náklady bude peňazí menej,“ doplnil Veselický.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu