NITRA. Denne okolo nich prejdú stovky i tisícky obyvateľov i návštevníkov Nitry. Diela Mariána Žilíka, rodáka z Mojmíroviec, si všimnú všetci, čo prechádzajú cez pešiu zónu a smerom na hrad. Pri príležitosti jeho nedožitých sedemdesiatich narodenín v Nitrianskej galérii prezentujú autorovu tvorbu na výstave Všetko je inak.
Výstava zaznamenáva vývoj autora predovšetkým v maľbe, ale aj fotografii. Zameriava sa diela vo verejných priestranstvách, ktoré vo svojom filme zachytáva Jana Mináriková.
Dominujú v nej najmä sochárske diela autora z deväťdesiatych rokov, ktoré dodnes tvoria významnú súčasť architektúry mesta. Medzi najznámejšie patria Meč Fontána, Otcova studňa, ale aj poklopy.
Hradné námestie dotvoril v roku 2000 Pamätníkom milénia alebo Stolcom, ktorý dozdobil veršami Proglasu. Podieľal sa aj na obnove historickej studne na Vŕšku, kde dodal Mrežu Európy. Okrem Nitry svojím umením spestril aj Námestie M. R. Štefánika v Topoľčanoch.
Za svoju tvorbu vo verejnom priestore si odniesol aj významné ocenenia ako Cena Dušana Jurkoviča či CE.ZA.AR.
Predtým sa venoval hlavne maľbe a fotografii. Spočiatku jeho fotky zobrazovali poetické námety z mesta a prírody. Až neskôr sa v nich prejavoval aj kritický pohľad na ekológiu, ktorý zachytil v bezprostrednom okolí Nitry.
Žilíka v tvorbe ovplyvňoval jeho vzťah k regiónu a k mestu. Zaujal ho hlavne historický odkaz Veľkej Moravy a ľudové i poľnohospodárske dedičstvo kraja. Načrel však aj do intímna a do tém spojených s kultúrou a moderným životom. Pri svojich maľbách a sochách používal aj divadelné postupy a prezentoval nimi aj spoločensko-politické problémy.
Jeho figurálna maľba prešla mnohými štýlmi od realizmu cez popart až ku geometrickým tvarom. Nové myslenie preukazuje hlavne v sérii malieb Pečate, kde sa odkláňa od olejomaľby k akrylu. Práve maľba mala byť dominantou výstavy, ktorá by predstavovala jeho nové práce z oblasti maľby a fotografie.
Ostali však len v náčrtkoch, skiciach, v počítači či v čiastočných úvahách v zápisníku, kde autor plánovanú výstavu nazval Všetko je inak.