NITRA. Diagnostické centrum Jessenius dostalo ocenenie Amazonka pre kvalitné a moderné mamografické pracovisko. Zástupcovi spoločnosti ho odovzdala žena, ktorá pre zlú diagnostiku na inom pracovisku prišla o prsník. Nejde o ojedinelý prípad.
Aj preto sa občianske združenie Amazonky rozhodlo oceňovať po celom Slovensku overené kvalitné mamografické centrá a takto prispieť k zvyšovaniu povedomia o dôležitosti preventívnej mamografie.
Niektoré ženy vyšetrenie odmietajú
„Ročne vyšetríme približne sedemtisíc žien,“ povedala Zuzana Behúnová, rádiologička diagnostického centra Jessenius, ktoré sídli v areáli nitrianskej nemocnice.
V tomto období je podľa nej mamografia po očkovaní „možno druhou hlavnou kontroverziou v medicíne“. Mnohé ženy vyšetrenie odmietajú, pretože si myslia, že mamografia je škodlivá. „Stáva sa nám to v posledných rokoch častejšie.“
Podľa lekárov je však mamografia v súčasnosti jediná metóda, ktorá vie zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka. Behúnová pripomína, že hlavným určovateľom toho, aká bude úspešnosť liečby, je práve včasný záchyt: „V takom prípade vieme vyliečiť väčšinu žien.“ Samovyšetrenie prsníkov nestačí, je len jedným kamienkom v mozaike.
Žien, u ktorých zistia karcinóm prsníka, je stále viac. „Je tam veľa faktorov - životný štýl, menej pôrodov, menej dojčenia, ženy začínajú neskoro rodiť, užívajú veľa hormonálnych prípravkov...“ naznačila Behúnová.
Čakacia doba na mamografické vyšetrenie je rôzna. Najmä počas letných prázdnin a po novom roku je zo strany pacientok menší dopyt, najdlhšie sa čaká na jeseň.
Spúšťajú skríning
Ministerstvo spúšťa od januára skríningový program, ktorý je zameraný aj na rakovinu prsníka. Na mamografické vyšetrenie budú pozývať ženy vo veku 50 až 69 rokov, odporučia im zoznam preverených mamografických pracovísk. Zatiaľ ich je päť, postupne pribúdajú ďalšie.
Mamografia je odporúčaná ženám už od štyridsiatky. Mladšie by mali absolvovať preventívne ultrazvukové vyšetrenie. „Rakovina prsníka je jedno z mála onkologických ochorení, ktoré je možné zachytiť včas pri správnej a častej diagnostike. Na preventívne prehliadky by mali ženy chodiť každé dva roky,“ povedala Eva Bacigalová, predsedníčka občianskeho združenia Amazonky.
Dodala, že mnohé ženy majú zlú skúsenosť s diagnostikou. „Aj ja som prípadom pacienta, ktorý bol diagnostikovaný najprv zle a tým pádom nakoniec neskoro. Dôležité je, aby ženy vedeli, na ktoré pracovisko majú ísť.“
Združenie oceňuje práve preto pracoviská, ktoré prešli kontrolou akreditačnej komisie a majú spravený audit kvality. Za diagnostické centrum Jessenius si sošku prevzal Martin Halaj, predseda predstavenstva. Autorkou je umelkyňa Hromula.
Dielo symbolizuje Amazonky, ktorým chýba jeden prsník. Zvonka pôsobí krehko, vo vnútri je kameň ako symbol sily. „Soška je vytvorená z materiálov, ktoré sú nám blízke -z gázy, obväzov, dokonca z nemocničných plachiet. Motýľ je symbolom krehkosti pacientok,“ vysvetlila Bacigalová.
Lekár nič nevidel
Ročne pribudne okolo tritisíc novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka. „O to je alarmujúcejšie, že na preventívne prehliadky chodí len asi 20 percent žien. Tristo ich ročne zomiera zbytočne, pretože prídu neskoro,“ konštatovala Bacigalová.
Ona išla ku gynekologičke okamžite, ako si nahmatala hrčku. „Poslala ma na sonografické vyšetrenie. Pán doktor povedal, že tam nič nevidí a mne ako pacientovi to stačilo.“
O pol roka sa situácia zopakovala, lekár opäť nič nevidel. Na mamograf sa dostala až o tri ďalšie mesiace. „Mamológ už nepotreboval vidieť žiadne snímky. Len som si dala dolu podprsenku a on povedal, že celý prsník pôjde dolu.“
V združení Amazonka, ktoré Eva založila, sú aj ženy z nitrianskeho regiónu. Na slávnostné odovzdávanie ceny prišli z Nitry, Levíc a Topoľčian. Viaceré mali na oblečení pripevnenú symbolickú kozu. Na otázku, či chodili na preventívne prehliadky, odpovedali zborovo áno. Len jedna povedala, že nie.
„Ja som si udrela prsník, keď som tlačila bicykel. Bolelo ma to, tak som išla k lekárovi. Zistili mi, že mám rýchlo rastúci nádor. A odvtedy to riešime,“ povedala amazonka z Nitry.
„Ja mám 5,5 roka po liečbe, ja tri mesiace, ja sa stále liečim,“ pridali sa ďalšie ženy. Mladá útla blondínka dodala, že musia pravidelne chodiť na kontrolu: „Mnohé máme doma malé deti a trpíme, aké budú výsledky.“
Ženy sa však nevzdávajú, hovoria, že sú vďačné za každý deň, mesiac, rok.