ŠAĽA. Petra Sudorová je Šalianka, ktorej učarovalo umenie. Je dlhoročnou členkou známych šalianskych divadelných súborov a úspešnou sa stala aj v keramikárstve. Jej výtvory, či už úžitkové alebo dekoratívne, zdobia príbytky nielen Šaľanov. Svoje skúsenosti odovzdáva ďalej aj ako lektorka v Centre voľného času.
Petru odjakživa nadchýnali ručne robené výrobky z keramiky až napokon absolvovala jednoročné štúdium na SLUŠ Ateliér Médea. Neskôr využívala technické vybavenie základnej umeleckej školy v Šali. „Mojou prvou myšlienkou a cieľom bolo vytvoriť si pre seba veľké hlinené nádoby na cibuľu či zemiaky, aby som nemala doma umelé plastové nádoby. Postupne sa moje diela dostali aj medzi ľudí a zapáčili sa im,“ hovorí Petra o začiatkoch svojej tvorby.
Vlastná dielnička
Z koníčka sa napokon pre Petru stala aktivita, ktorej venuje veľa času, čo vyústilo do založenia vlastnej dielničky s názvom Magazín. „Keramickú dielňu mám zriadenú od októbra minulého roku. Mám kruh, keramickú pec a ďalšie potrebné vybavenie. Vďaka podpore mesta som zakúpila valcovací stôl,“ povedala. Postupne si svoju dielničku zútulňuje. „Tento rok som stihla vymeniť okná aj kúrenie. Už sa mi dobre robí aj v zime,“ teší sa.
Názov Magazín nevznikol náhodne. „Význam slova je stará sýpka. Sedliaci si obilie skladovali v magazínoch. Magazín má zároveň aj význam obchod s vlastnými výrobkami,“ vysvetlila Petra.
Skúsenosti odovzdáva ďalej
Práca s hlinou je pre Petru inšpiráciou, ale i oddychom a relaxom. Hlina je pre ňu zároveň psychohygienou. Svoje skúsenosti a radosť z tohto druhu umenia odovzdáva aj ďalej, či už deťom alebo dospelým. V Centre voľného času vedie keramikársky krúžok pre deti, v Kultúrnom stredisku Večierka stála pri zrode keramikárskej dielne a viedla kurz keramiky pre dospelých. „Rada som tam chodila, dievčatá boli veľmi šikovné a už si svoje skúsenosti odovzdávajú aj medzi sebou. S deťmi je práca ťažšia, keďže pri tvorbe je potrebný kľud a keď to nie všetky detí baví, tak je to dosť náročné. Preto uprednostňujem menšie skupiny detí a tým sa im viem aj viac venovať,“ hovorí o svojich skúsenostiach s vedením keramikárskych krúžkov.
Od úžitkovej k dekoratívnej
Petra má za sebou viaceré výstavy. Jej diela mohli Šaľania obdivovať už viackrát v Domčeku ľudového bývania. Medzi jej úspešné patrila výstava s názvom Keď čipka hlinu pobozká, v rámci ktorej prezentovala dekoračnú a úžitkovú keramiku s odtlačkami čipky. „Fascinujú ma odtlačky na hlinu a čipky a rôzne štruktúry, tak som sa na to zamerala. Pri tejto príležitosti som si spravila svojho anjela, ktorého som tu vystavila, aby strážil výstavu. Ľuďom sa zapáčil a tak som začala vyrábať aj anjelov,“ dodáva.
Petra sa postupne posunula od úžitkovej keramiky aj k dekoratívnej. Modelovanie anjelov odzrkadľuje jej duševné nastavenie, pocity, aktuálnu náladu. „Niekedy sa stane, že s konečným výsledkom nie som úplne spokojná, je tam nejaká nesúmernosť. Vtedy si však poviem, že tak to malo byť a už to neupravujem,“ hovorí. Najčastejšie vyrába menších anjelikov ako darčeky.
Najviac hrnčekov
Aj keď k modelovaniu anjelov si postupne vzťah vybudovala, srdcu najbližšie sú jej stále nádoby a úžitková keramika. Jej snom je mať doma iba vlastnoručne vyrobené nádoby a misky. „To bol aj môj prvotný motív začať s keramikou. A stále som sa k tomu nedostala,“ hovorí s úsmevom.
Zákazníkov má stále viac. Keramické diela vyrába pre známych aj neznámych, pravidelne spolupracuje s mestom a rôznymi firmami, pre ktoré vyrába dekoračné reklamné predmety. Zadanie je niekedy presné, inokedy jej zas nechávajú voľnú ruku. „Sem-tam trochu riskujem, ale som rada, keď to dobre dopadne a zákazníkom sa konečný výsledok páči. Vždy sa im snažím poradiť, čo sa k čomu hodí a trošku do toho vnesiem aj moje videnie,“ hovorí Peťa Sudorová.

V prípade firemných zákaziek ide často o väčšie množstvo rovnakých výrobkov. Každý z nich je napriek tomu originál, aj keď sú na prvý pohľad totožné. Pri ich výrobe nastane už po niekoľkých kusoch rutina, ale ako Petra hovorí, aj to je potrebné. „Posilňuje sa trpezlivosť, precíznosť, plánovanie. Potom ak z väčšej zákazky prejdem na modelovanie jediného kusu, môžem sa s tým vyhrať a tvoriť. Kombinácia oboch typov tvorenia výrobku je potrebná,“ vysvetľuje.
V tomto roku vyrobila najviac hrnčekov. Išlo až o niekoľko stoviek. Zákazníci často prídu, že niekde videli hrnček alebo motív, ktorí sa im páči a chceli by niečo podobné. Zásob má málo, masovú výrobu neplánuje. Tvorí, keď ju niekto osloví alebo pre seba a svojich blízkych. Dopredu vyrobenej keramiky má málo, vždy si nájdu majiteľov skôr, ako sa stihnú u nej ohriať.
Stretla sa už aj s netradičnou požiadavkou, experimentovanie ju však baví. „Mám zákazníka, ktorý vymyslel vynález na mäkkú vodu. Nádobku, kde sa voda upravuje, chcel vymeniť za hlinenú. Urobila som mu viacero vzoriek, ale vždy niečo nesedelo. Teraz sme sa konečne trafili,“ opisuje Petra Sudorová.
Tvorivý čin roka
Prácu Petry Sudorovej ocenilo aj mesto Šaľa, keď sa v roku 2016 stala držiteľkou ceny Tvorivý čin roka v kategórii sochárstvo-rezbárstvo. V minulom a tomto roku bola súčasťou Tvorivého činu taktiež. Organizátori chceli, aby ocenenie malo atribúty umeleckého diela a zároveň nieslo šaliansky rukopis. Oslovili preto najpovolanejších. Autorom výtvarného návrhu sa stal Miroslav Regitko, realizácie sa ujala práve Petra Sudorová. “Táto práca bola kreatívna, výtvarný návrh bol veľmi originálny. Je to pekná cena, má umeleckú hodnotu a príťažlivosť aj pre ocenených. Na tomto projekte sa mi veľmi dobre spolupracuje,“ hovorí.
Výroba ocenení je pre ňu nielen radosť, ale aj stres či všetko dopadne ako má. „Musím urobiť 11 kusov. Vždy sa bojím, aby niektorá nepraskla, lebo nie je čas vyrobiť ďalšie. Kým neotvorím pec, mám veľký rešpekt,“ doplnila.
Spolupráca na Tvorivom čine ju podnietila vyrábať aj takýto typ predmetov – ocenenia, darčeky, plaketky. Petrine diela boli aj súčasťou osláv 50. výročia Centra voľného času, ktoré Petru podporuje od jej začiatkov.

Snaží sa striedmo
Predvianočné obdobie je pre Petru náročné a plné aktivít. V decembri sa do dielničky dostane pomenej a viac sa venuje divadlu, vystupovaniu so svojimi zverencami z Centra voľného času či stretávaniu sa s priateľmi. „Bránim sa predvianočnému zhonu,“ hovorí. Jej výrobky sú ideálnym darčekom, napriek tomu práve v tomto období tvorí najmenej. Dokončí rozbehnuté objednávky a vyrobí pár darčekov pre svojich blízkych. „Keďže mám aj iné aktivity, nedá sa to robiť vo väčšom. Nešla som ani do výroby vianočných ozdôb,“ hovorí.
Postupne sa aj sama snaží vyvarovať konzumnému spôsobu života a nákupu nepotrebného tovaru. „Sme obklopení množstvom vecí. Chcela by som selektovať. Mať vecí menej, používať ich, kým sa nezničia a užívať si ich,“ hovorí Petra.
Vianočné darčeky kupuje aj vyrába, vždy to závisí od toho komu sú určené. „Čo sa týka výberu darčekov, snažíme sa nakupovať striedmo a vyberať skôr racionálne,“ doplnila. Obdarovávať jej robí radosť nielen na Vianoce, ale počas celého roka. „Vyrobím si niečo pre seba a väčšinou to nakoniec rozdám,“ hovorí.
Predvianočnú atmosféru zažila jej dielňa Magazín v minulom roku po prvýkrát. „Do mojej dielničky som pozvala svojich priateľov. Uvarila som kapustnicu, zohrievala som ju v peci, čo všetkých pobavilo. Vyrobila som malé darčeky,“ povedala o predvianočnom stretnutí. „Priateľom sa veľmi páčilo a snáď sa nám podarí akciu v tomto roku pred sviatkami zopakovať,“ doplnila.