Archeológovia budú v roku 2019 pôsobiť aj v Sudáne, Číne a Kuvajte

V Sudáne budú skúmať lokalitu pri hraniciach s Egyptom na východ od Nílu, kde sa nachádza zaniknuté mesto.

Riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.Riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay. (Zdroj: JOZEF JAKUBČO)

Slovenskí archeológovia budú v roku 2019 pôsobiť aj zahraničí. V pláne majú výskumné misie v Sudáne, Číne a Kuvajte. Už v januári sa vydajú do afrického Sudánu. Skúmať tu budú lokalitu pri hraniciach s Egyptom na východ od Nílu, kde na nachádza zaniknuté mesto, z ktorého veľká časť je pod zemou. Na základe geofyzikálneho prieskumu zistili, že tu môžu očakávať nálezy z viacerých období. „Je to územie, ktoré je veľmi husto osídlené už celé tisícročia,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay. Sudán je z archeologického hľadiska mimoriadne zaujímavá a málo preskúmaná krajina. V minulosti tam existovala staroveká Núbijská ríša, po ktorej tam zostalo vyše sto pyramíd čiernych faraónov, čo je oveľa viac ako v známejšom Egypte.

Nové laboratóriá na konzerváciu archeologických nálezov budú výsledkom spoločného projektu s čínskymi vedcami. Partnerom Archeologického ústavu v Nitre je univerzita v čínskom meste Si-an, kde sa nachádza jeden z novodobých divov sveta - Terakotová armáda. „Tu v Nitre by nám mali vybudovať laboratórium na konzervovanie nálezov. Pracovať v ňom majú čínski aj naši pracovníci, najmä doktorandi a študenti, taká tá mladšia generácia, pretože celé je zamerané na výchovu mladých bádateľov,“ povedal Ruttkay. Obe strany poskytnú svojich ľudí a know-how, výsledky práce budú publikovať spoločne.

V Číne majú slovenskí archeológovia až dve partnerstvá. Okrem univerzity v Si-ane spolupracujú aj s Historickým ústavom Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu. Témou spoločného projektu je skúmanie západného prúdu sťahovania národov. „Pohyby obyvateľstva, ktoré sme cítili my tu v Európe, boli zapríčinené pohybmi v Ázii,“ vysvetľuje spojitosti Ruttkay.

V Kuvajte pôsobia naši bádatelia s prestávkami už od roku 2004. Naposledy skúmali na jar 2017 palác zo 7. storočia po Kristovi, v ktorom identifikovali doklady dávnovekej klimatizácie s dômyselným systémom kanálov. Ako informoval vedúci terénneho výskumu na ostrove Failaka v Kuvajte Karol Pieta, výskumná misia by sa mala uskutočniť v jarných mesiacoch v roku 2019. „Zameraná bude na spracovanie doterajších bohatých nálezov a na odkrývanie ďalších architektúr kresťanskej – nestoriánskej komunity, ktorá obývala tento, v tej dobe úrodný, ostrov,“ uviedol.

Procesy okolo transformácie Slovenskej akadémie priniesli tento rok Archeologickému ústavu v Nitre nemalé peripetie. „Okrem iného nám to spôsobilo aj morálny problém vo vzťahu k našim zahraničným partnerom, ktorým sme pravidelne posielali zmeny našich všetkých účtov a tiež zmenu nášho názvu,“ skonštatoval riaditeľ ústavu. Ako povedal, až trikrát za krátke obdobie museli kompletne meniť účtovníctvo. „Často sme nemali k dispozícii financie, pretože pri tých zmenách sme museli najprv financie vrátiť štátu, potom sme ich dostali naspäť zase na iné účty. Máme už z toho hlavy bolenie a náš názor je, že by sme najradšej zostali rozpočtová organizácia. Vieme robiť aj podnikateľskú činnosť, máme ju už asi 15 rokov v súlade so zákonom,“ poukázal Ruttkay.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Archeológia
Odoberať tému

Súvisiace témy: Čína
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu