Pondelok, 18. marec, 2019 | Meniny má Eduard

Šaliansky futbal bilancoval a volil

V bábkovej sále šalianskeho Domu kultúry sa vo štvrtok konala konferencia občianskeho združenia FK Slovan Duslo Šaľa.

Po voľbách pokračuje Marián Krištof (stojí druhý sprava) na čele občianskeho združenia FK Slovan Duslo Šaľa. Po voľbách pokračuje Marián Krištof (stojí druhý sprava) na čele občianskeho združenia FK Slovan Duslo Šaľa. (Zdroj: Milan Pospiš)

V poradí už tretí rok pôsobí na čele šalianskeho futbalového klubu Slovan Duslo vo funkcii prezidenta klubu Marián Krištof. Práve on zároveň túto riadnu konferenciu, ktorá bola aj volebnou, viedol pred zrakmi členov OZ, vedenia FK, zástupcami sponzorov, sympatizantmi klubu, ale aj hosťami, medzi ktorými nechýbal ani primátor mesta Šaľa Jozef Belický.

Po slávnostnom otvorení a privítaní prítomných v zmysle konferenčného programu prebehli voľby do jednotlivých komisií (volebná, mandátová, návrhová, revízna), ktoré boli členskou základňou bez pripomienok schválené (pozn.: je zaujímavosťou, že v nich mali pomerne veľké zastúpenie zástupkyne nežného pohlavia). Potom predniesol prezident FK Marián Krištof Správu o činnosti za volebné obdobie.

Náročná trojročná skúška

Nielen v slovenskom futbale, ale prevažne aj v celosvetovom meradle sa hodnotia výsledky a aktivity futbalového klubu podľa účinkovania seniorského mužstva v majstrovskej súťaži a nie je to inak ani v šalianskom futbale. „Po vypadnutí seniorského kolektívu z druhej ligy,“ konštatuje v svojej správe o činnosti prezident klubu Marián Krištof, „sme museli už na jeseň 2016 vybudovať skoro od základu nové mužstvo. Snaha dať možnosť a presadiť sa v súťaži vo veľkej miere s vlastnými odchovancami, ako ukázala jarná odveta, nebolo tým optimálnym riešením, pretože niektorým mladým odišla chuť na sebe pracovať a stačilo im, že sú v hráčskom kádri seniorského mužstva. Po skončení ročníka bol tento kolektív doplnený o viacerých skúsenejších hráčov, samozrejme aj s určitými kozmetickými úpravami na trénerskej lavičke, ale ani táto cesta nebola taká akú, sme si to predstavovali my a divácka obec. Namiesto pozícií medzi mužstvami, ktoré bojujú o horné priečky tabuľky, sme zaujali miesta, v ktorých sa hralo o záchranu v súťaži. K očakávanej konsolidácii hráčskeho kádra prišlo až pred štartom ročníka 2018/2019 tretej ligy a po už piatej výmene na poste trénera. Správne namiešaná chémia priniesla zlepšenie nielen v hernej oblasti, ale dostavili sa aj výsledky, čo sa odzrkadlilo aj v celkovom umiestnení mužstva, ktoré pod vedením trénera Ladislava Molnára skončilo po jesennej časti na treťom mieste tabuľky (pozn.: o skóre za nováčikom súťaže Malženicami) iba s dvojbodovou stratou na vedúci Púchov. Z tejto nastúpenej cesty v boji o postupové pozícii v súťaži nechce hráčsky kolektív, tréner Molnár, ale ani vedenie klubu uhnúť,“ hovoril šéf klubu.

V ďalšej časti správy prezidenta FK Mariána Krištofa sa hodnotili aktivity a pôsobenie mládežníckych kolektívov v majstrovských súťažiach, s ktorými bola vyslovená v prevažnej miere spokojnosť (pozn.: najmä mladší dorast, ktorý z posledných štyroch ročníkov obsadil trikrát prvé miesto, a žiacke kolektívy), avšak dosť priestoru sa dostalo aj na nesplneniu cieľu, ktorým by bol postup staršieho dorastu do druhej ligy, aj keď príležitosti k tomu boli. Jedným z dôvodov, ktorý bráni k naplneniu tohto cieľa, je aj zle postavený prestupový poriadok, ktorý veľmi zvýhodňuje okolité kluby v prvej lige (Nitra, Trnava, DAC), ktoré v dosť značnej miere „zvábia“ mladé šalianske futbalové nádeje za drobné odstupné, spätná cesta je však podstatne zložitejšia a nákladnejšia. Vedenie FK mrzí aj súčasná situácia a stav okolo ženského futbalu v Šali, kde sa viacero hráčok rozutekalo ku konkurencii vďaka lepším podmienkam a nedostatku financií a pre nedostatočný počet hráčok nebolo možné plnohodnotne zostaviť hráčske kolektívy žien a žiačok.

Dôležité miesto v správe o činnosti mala aj oblasť ekonomiky. V priebehu trojročného obdobia sa podarilo vedeniu FK stabilizovať túto oblasť. Podarilo sa im totiž finančne vysporiadať dlhy na súdnych sporoch a hroziacich exekúciách, ako aj ďalšie podlžnosti, ktoré im zanechalo predošlé vedenie futbalu v meste. Ak by peniaze, ktorých výška bola niekoľko desiatok tisíc eur, bolo možné použiť na športový chod súčasného futbalového klubu a nie na vyrovnanie restov, bilancovanie jeho výsledkov mohlo byť ešte veselšie a pozitívnejšie.

Prezident zostal, výbor doplnili

Dôležitým bodom programu konferencie občianskeho združenia FK Slovan Duslo bola voľba prezidenta a výkonného výboru futbalového klubu. Staronovým prezidentom šalianskeho futbalu sa jednohlasne opäť stal Marián Krištof, za členov VV FK Slovan Duslo Šaľa boli zvolení Ladislav Jaroš, Pavol Lipták, Zoltán Takáč a František Szetei.

Po volebnom akte prezident klubu Marián Krištof povedal: „Ďakujem pekne za vyslovenie dôvery. Máme za sebou viacerí už náročnú etapu. Vieme, že nás nečaká v súčasných podmienkach prechádzka ružovým sadom. Dali sme sa na boj a spolu so zvoleným výborom budeme bojovať za dobré meno šalianskeho futbalu. Aj touto cestou prosím každého Šaľana, ktorému leží na srdci osud futbalu v našom meste, ako aj jeho ďalší rozvoj, nech príde a pomôže akýmkoľvek spôsobom, hoci aj dobrou radou či myšlienkou. Dvere pre nikým dozaista nezamykáme, naopak sú pre každého nášho aktivistu otvorené.“

Členská základňa bola oboznámená s plánom rozpočtu na tento rok 2019 a plánom činnosti na tento rok. U seniorov sa očakáva boj o postupové pozície, v dorasteneckej kategórii je úlohou pripraviť starší a mladší dorast pre postup do druhej ligy, u žiackych kolektívov je veľkým cieľom minimálne udržať súčasnú kvalitatívnu úroveň a vybojované pozície a v oblasti zlepšenia služieb pre futbalistov.

Vedenie FK by chcelo v rámci projektu Slovenského futbalového zväzu a v spolupráci s nim vybudovať relaxačno-fitnesové centrum priamo v areáli futbalového štadióna Za Váhom. Prezident FK Marián Krištof nezabudol v rámci tejto oblasti poďakovať hlavným sponzorom: firme Respect, a.s., Duslu Šaľa, ale najmä mestu Šaľa a ďalším sponzorom, na druhej strane nezabudol zintenzívniť aktivity všetkých členov OZ a futbalového hnutia pri získavaní 2 % dani z príjmu, kde sú ešte resty.

V rámci diskusie zaujalo viacero príspevkov vo veci dotiahnutia „metodika“, resp. zodpovedného: buď člena výboru, resp. trénera v oblasti mládežníckeho futbalu, ktorý by riadil, koordinoval, resp. mal by detailný prehľad o aktivitách a výsledkoch mládežníckych futbalových mužstiev Dusla. Takáto osobnosť niekoľko desiatkov rokov v šalianskom futbalovom klube existovala (pozn.: tréneri a funkcionári: I. Bránik, J. Szalay, K. Pál, M. Vrbovský) ich funkcia bola dôležitá a nezanedbateľná. To potvrdzuje aj prítomnosť štyroch dorasteneckých reprezentantov Československa zo šalianskeho Dusla (Slavomír Prúčny, Peter Hovorka, Imrich Klačko, Ladislav Jakubec), ako aj štart šalianskeho dorastu v I. dorasteneckej lige v roku 1990 (pozn.: hrali v nej pod vedením trénera Jozefa Szalaya: Lancz, Ondriaš, Krommel, Horáček, Slyško, Čiernik, Klajman, Šuba, Pinka...). Aj preto boli podnetné v tejto oblasti diskusné príspevky pánov Marinčáka, Čiernika a Porubského.

Uznanie a potlesk si však zaslúžil najmä diskusný príspevok primátora mesta Šaľa Jozefa Belického. Najskôr poďakoval všetkým tým, ktorí pomohli pri regenerácii a obnove šalianskeho futbalu v posledných troch rokoch, zároveň vyzval všetkých na pomoc pri stabilizácii súčasného hráčskeho realizačného kádra, ktorý bojuje o druholigovú príslušnosť, v ktorej Šaľa dlhé roky bola a vzhľadom k histórii by jej aj veľmi svedčala.

Konferencia občianskeho združenia futbalového klubu Slovan Duslo Šaľa je už minulosťou. Slávny citát rímskeho vládcu a vojvodcu Júliusa Caesara „Kocky sú hodené“ už platí. Záleží na všetkých tých – od nového vedenia FK Slovan Duslo Šaľa, sponzorov, ale aj sympatizantov a futbalových priaznivcov šalianskeho futbalu a ich symbióze, aké bude bilancovanie ich činnosti a aktivít nielen o rok, ale aj po skončení volebného mandátu a obdobia.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 3. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 4. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 5. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
 7. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami?
 8. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory
 9. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo
 10. Reportáž: Boli sme pri krste novej lode Costa Venezia
 1. Alori: upratujte efektívne a bez námahy
 2. Gansberg Koliba - Housing as a symbol of success
 3. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 4. V Tescu vlani zákazníci nakúpili až 700 miliónov sl. potravín
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 6. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 7. OMV ponúka kávu so sebou aj do opakovane použiteľných pohárov
 8. Pojistným podvodům při nehodě zabráníte s kamerou MiVue 733 WiFi
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 10. Resco rozdelí medzi zamestnancov milión eur!
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 23 593
 2. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 23 179
 3. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 22 187
 4. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 19 819
 5. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 14 289
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 11 522
 7. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami? 6 753
 8. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 5 679
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 5 467
 10. Reportáž: Boli sme pri krste novej lode Costa Venezia 4 067

Hlavné správy z MY Nitra

Vodári budú robiť bezplatné rozbory vzoriek zo studní

V Piatok sa bude na Svätoplukovom námestí sláviť Svetový deň vody.

Boh futbalu zvolil ViOn

Káru potiahli najmladší, Zlaté Moravce ukázali Senici, kam patrí.

Futbalisti FC ViOn porazili Senicu a odlepili sa z dna tabuľky.

Kotleba, Šefčovič, Čaputová. O takomto poradí rozhodli v dedine pri Nitre

V niektorých obciach vyhral Harabin. Pozrite sa, ako volili obyvatelia nášho regiónu.

Ilustračné

Šalianky majú striebro. Ako sú na tom zranené Rácková s Bahýlovou?

V Košiciach vyvrcholil finálový turnaj Slovenského pohára v hádzanej mužov a žien.

Katarína Pócsíková drží pohár za 2. miesto v Slovenskom pohári 2018/2019.

Janíkovce potiahol veterán, kolíňanský prezident bol žolíkom

VI. LIGA: Na šiestich štadiónoch sa tešili domáci. Cenné tri body získali Janíkovce v Čakajovciach.

Dvaja z hrdinov víkendu - v zelenom Peter Zaujec, striedajúci krídelník Čechyniec, vpravo dolu Norbert Varga, prezident Kolíňan, ktorý vyrovnával na 1:1 vo Volkovciach.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Komisia v púchovskom okrese chodila s urnou autom s nálepkami ĽSNS

Vozidlo bolo vyzdobené nálepkami Kotlebovej strany.

Nezvestnú Danielu, matku troch detí, našli v Oravskej priehrade

Dnes sa pri lodenici na Nábreží priehrady zišlo približne sto dobrovoľníkov. Prišli hľadať Rabčanku, podarilo sa im to za pol hodinu.

Známe obchodné centrum v Prievidzi museli evakuovať, došlo v ňom k požiaru (+FOTO)

V priestoroch toalety v obchodnom centre na Nábrežnej ulici v Prievidzi v nedeľu popoludní horelo.

Prezidentské voľby 2019

Ako dopadli prezidentské voľby v Trenčíne a okolí?

Pozrite si kompletné výsledky prezidentských volieb v Trenčíne a okolí. Ktorý kandidát mal najviac hlasov? Kto zabojuje o post prezidenta v 2. kole?

Vybrali SME

Už ste čítali?