NITRA. Mladí hudobníci opäť predviedli svoje neuveriteľné nadanie na podujatí Peter Michalica predstavuje talenty Nitry. V nitrianskej Synagóge si študenti základných umeleckých škôl skúsili, aké to je vystúpiť pred veľkým publikom a zahrať si na rovnakom pódiu spolu s profesionálnymi umelcami.
Podujatie pod záštitou jednej z najvýraznejších osobností slovenskej koncertnej scény, Petra Michalicu, tento rok oslávilo už desiate výročie. „Pred desiatimi rokmi, keď vznikol tento projekt, bolo jeho cieľom spojiť deti zo všetkých nitrianskych základných umeleckých škôl,“ objasnila riaditeľka ZUŠ Rosinského Anna Fintová.
Koncept si už na začiatku získal aj samotného virtuóza Petra Michalicu. „Myšlienka, s ktorou ma oslovili, vo mne pred tými desiatimi rokmi zarezonovala. Predstavil som si, aké by to bolo neuveriteľné, keby ma ako malého žiaka na hudobnej škole niekto takto predstavil a uviedol, prípadne keby som si s ním mohol aj zahrať. V tých časoch nič takéto neexistovalo, tak som si povedal, prečo im to nedopriať. Je to ojedinelá akcia a koná sa len v Nitre,“ uviedol Peter Michalica.
Ako povedala riaditeľka Anna Fintová, profesora Michalicu pri zrode projektu neoslovili iba kvôli jeho hudobnému majstrovstvu. „Je koncertný hráč, ale zároveň je aj vynikajúci pedagóg, čo je silná motivácia pre naše deti.“
Najlepší z najlepších
Koncert bol výberom najväčších talentov zo ZUŠ Rosinského, Tralaškoly a Súkromnej základnej školy Heleny Madariovej. Vystúpili na ňom deti, ktoré získali významné ocenenia na Slovensku i v zahraničí. „Zo žiakov ZUŠ Rosinského je to, napríklad, Laura Romanová, ktorá niekoľkokrát dostala prvú cenu na celoslovenských súťažiach v hre na zobcovej flaute.“
Okrem spevu si diváci vypočuli klavírne čísla i komorný sláčikový orchester. Nástroje ako husle či saxofón doplnilo aj zaujímavé jazzové zoskupenie z Tralaškoly. K najmladším hudobníkom patrili štvorroční klaviristi, ktorí sa nedávno zaslúžili o prvé miesto na bratislavskej súťaži.
Pred publikum sa postavila aj žiačka Michaela Dubová. Jej pôvodným úmyslom bolo naučiť sa hrať na klavíri, nakoniec však skončila pri husliach. „Hre na husle sa venujem jedenásť rokov. Chcela by som v nej aj naďalej pokračovať, ak nie profesionálne, tak aspoň ako hobby.“ Aj keď do budúcnosti plánuje štúdium medicíny, koncert pre ňu znamenal veľa. „Som za to vďačná. Sú to nové skúsenosti, noví ľudia. Pred vystúpením mám možno trochu trému, ale po ňom príde radosť, že mám takúto možnosť a môžem na niečom hrať.“
Zo starších detí sa predstavil saxofonista Urban Šmikniar, ktorý pred približne mesiacom vyhral ocenenie zo súťaže, zameranej na dychové nástroje. „Má talent, cvičí veľa aj doma a vidno to,“ povedal jeho pedagóg Lukáš Považan, ktorého učenie ho napĺňa. „Dáva mi to pocit dobre odvedenej roboty, i to, že to, čo som sa naučil, dávam ďalej a niečo po sebe zanechám.“
Hudba je dôležitá pre každého
Výkony detí ocenil aj uznávaný umelec Peter Michalica. „Sú to deti, ktoré majú svoje ideály a ktoré sú ochotné obetovať aj hodiny cvičenia kvôli tomu, aby sa v niečom zdokonalili a aby aj neskôr zistili, že hudba dáva človeku nielen krásu, poučenie a vedomosti, ale aj nádej a možnosť priblížiť sa k nebu,“ vyjadril sa.
Vyslovil názor, že každý úspech z vystúpenia pred verejnosťou vie človeku dodať neskutočné vzpruženie. „Týmto mladým ľuďom, aj keď sa hudbe možno nikdy nebudú venovať profesionálne, to dodá akoby vitamíny aj do svojich budúcich profesií."
Z hudby a hudobného vzdelania podľa neho profitujú nielen hudobníci, ale aj napríklad lekári, vedci či matematici. „To sú doslova vitamíny, ktoré človeku pomáhajú a obrnia ho po mnohých osobnostných stránkach. Hudba človeka núti, aby si svoje ja, svoju osobnostnú stránku, upevnil, pretože každý do toho dáva sám seba. A rozdávať sa by malo byť jedným z najvyšších cieľov ľudstva,“ dodáva Michalica.