Pani Henrieta zo Zlatých Moraviec má tri dcéry, ktoré navštevujú základnú školu. Považuje za dôležité, aby jej deti športovali. „Keď sme hľadali šport pre naše deti, zistili sme, že v Zlatých Moravciach je veľmi slabý výber. Chýbajú hlavne loptové halové športy. Z tých možností, ktoré tu sú pre dievčatá k dispozícii, sme sa rozhodovali medzi atletikou a tenisom. Chápem, že Moravce sa nemôžu porovnávať s Nitrou, ale sme okresné mesto a možnosti na športovanie detí by tu mali byť širšie,“ myslí si vysokoškolsky vzdelaná Zlatomoravčanka.
„Moja dcéra ako pohybovú aktivitu využíva hlavne tanec. Myslím si, že na zamyslenie je hlavne stav voľne dostupných športovísk pre deti v meste,“ hovorí pán Vladimír, ktorý má 13-ročnú dcéru.
V ponuke deväť športov, ale chýba pravá športová hala
Vzali sme si do ruky lupu a hľadali sme športové kluby v meste, kde sa môžu deti súťažne venovať športu. Našli sme tieto odvetvia: futbal, hokej, atletika, tenis, stolný tenis, karate, box, pozemný hokej a športové lezenie. Do výpočtu si ešte pridajme kulturistiku a kynologický klub. Málo či akurát na sotva 12-tisícové okresné mesto? Odpovedzte si sami.
Jedna vec, ktorá odlišuje Zlaté Moravce od iných miest, je chýbajúca klasická športová hala, v ktorej by sa mohli rozvíjať rôzne druhy športov – basketbal, volejbal, hádzaná, florbal, futsal, atď.
Mesto disponuje tzv. mestskou športovou halou (v areáli mestského futbalového štadióna – bývalý štadión Calex), ale tá nemá žiadne priestory pre divákov. Jej stav ešte pred dvoma rokmi nebol dobrý.
Strechu dali opraviť
Do telocvične zatekalo zo strechy. Dnes to už neplatí. „V roku 2017 sa podarilo vedeniu mesta, už za súčasného primátora, so značným prispením riaditeľky MSKŠ Holubovej, nájsť prostriedky na opravu strechy. Mestská športová hala je dnes v dobrom stave a od novembra do marca ju denne využívajú viaceré kluby a združenia. Spomeniem futbalistov PFA, tenistov, pozemné hokejistky, rôzne futbalové partie dospelých, ale cvičia tu aj folklórne súbory a máme tu cvičenie fitnes,“ informuje Ivan Horvát, pracovník Mestského strediska kultúry a športu.
Táto športová hala je veľmi podobná ako T-18 v menších Vrábľoch (majú necelých 9-tisíc obyvateľov), ale tam majú aj tribúnu na státie približne pre 250 divákov. Aj preto sa tam v zime koná veľa turnajov, hlavne futbalových, pre dospelých aj deti. Kedysi boli neoficiálne úvahy, že by sa mohla podobná tribúna dostavať v Zlatých Moravciach, ale zostali len v teoretickej rovine.
Tribúnka len na gymnáziu
Ak chcú športoví nadšenci zorganizovať halové podujatie, ktoré má potenciál návštevnosti čo len 200 divákov, v Zlatých Moravciach to nejde.
Sú teda v meste vytvorené podmienky pre odvážlivca, ktorý by chcel rozbehnúť napríklad florbalový klub? Potrebné sú priestory na tréning a majstrovské zápasy. Do úvahy na majstrovské zápasy (s návštevou divákov, rodičov) prichádza len telocvičňa na gymnáziu, ktorá má menšiu tribúnu.
„Našu modernú športovú halu využívame nielen na hodiny telesnej výchovy a záujmových krúžkov, ale aj na školské a medziškolské súťaže. Organizujeme napríklad okresné školské kolá vo florbale a krajské kolo vo volejbale. V podvečerných hodinách a víkendoch je športová hala využívaná zlatomoravskou verejnosťou – trénujú tu žiaci Požitavskej futbalovej akadémie ViOn, futbalové kluby z blízkeho okolia a miestni záujemcovia o futsal a nohejbal. V prípade záujmu je možné priestor využívať aj pre športový klub, podľa vopred dohodnutých podmienok,“ hovorí riaditeľka Gymnázia Janka Kráľa Renáta Kunová.
Súťaže zanikli, plávať nie je kde
Realita je taká, že športových klubov a súťaží skôr v meste ubúda. Nie tak dávno fungovali v meste volejbalový klub (hral II. ligu), hokejbalová liga (v rokoch 1986 až 2017), streetballová súťaž, futsalová liga, či futsalový turnaj o Pohár primátora. Všetky už zapadli prachom. Volejbalisti organizujú aspoň raz za rok veľký turnaj a najnovšie sa koná aj akcia v plážovom volejbale.