NITRA. V Ponitrianskom múzeu si môžu návštevníci do 10. marca prezrieť krásu slovenských národných parkov, jaskýň i unikátnych rastlín a živočíchov.
Výstava vznikla v roku 2016, keď ju prvýkrát uviedli v priestoroch sídla Európskej komisie v Bruseli. Odvtedy putuje po rôznych miestach na Slovensku i mimo neho.
Za jej zhotovením stojí Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v spolupráci s ministerstvom životného prostredia SR. Vznikla predovšetkým preto, aby upozornila na dôležitosť chránených území a ich ochranu aj vzhľadom na biodiverzitu, ktorá je celosvetovým problémom.
Prvú časť expozície tvoria fotografie a informácie o našich národných parkoch. Druhá, orientovaná na biodiverzitu, prezentuje najzaujímavejšie druhy rastlín a zvierat zo Slovenska. „Vyobrazuje časť toho, čo unikátne máme na Slovensku, ale pritom sa návštevníci dozvedia aj to, čo denne strácame,“ vraví riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.
Výstava je vhodná najmä pre školy, ktoré si aj touto formou môžu doplniť poznatky k učivu. Prednášku môže žiakom dať samotný učiteľ alebo lektor múzea. Pre deti je učenie mimo školy prospešné aj preto, lebo si výklad vďaka zážitku dokážu zapamätať lepšie ako klasické vysvetlenie v triede.
„Niektoré deti, ktoré sem chodili ako šesť či sedemročné, aj vyštudovali niečo podobné. Dospelí ľudia nám sami často hovoria, že najviac informácií si pamätajú z múzea. Či už ide o prírodné disciplíny alebo historické. Vždy sa tam udeje niečo iné ako v škole, čo ich podnieti,“ vraví riaditeľ.