NITRA. Otrávené zvieratá našli ochranári na poliach neďaleko Nitry. Skonzumovali pravdepodobne otrávené zrno, ktoré bolo rozmetané spolu s hnojivom.
„Policajti spolu s pracovníkmi ochrany prírody vyšli do polí v okolí Cabaja-Čápora, Svätoplukova a Štefanovičovej,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Zatiaľ našli uhynutých 27 zajacov poľných, jednu srnu a dva bažanty v celkovej hodnote viac ako 6100 eur.
„K úhynu zvierat došlo pravdepodobne konzumáciou kontaminovaného osiva, ktoré bolo na poli rozosiate,“ dodala Čuháková. Osivo bolo údajne červenej farby a malo tvar zrna.
Polícia prípad vyšetruje ako prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
Takéto prípady sa opakujú každý rok po celom Slovensku. Na uhynuté zvery neďaleko Nitry upozornil Stanislav Kováč, známy dokumentarista voľnej prírody, ktorý pôsobí ako aktívny člen stráže prírody.
„Všimol som si, že sa na viacerých miestach zlietajú krkavce a dravce. Našiel som tam uhynuté zajace, srnčie aj bažanty. Keď som sa zameral na príčinu, našiel som porozhadzované zrno, pravdepodobne sa nesprávnym spôsobom vykonávala deratizácia,“ konštatoval Kováč.
Podľa neho bol nesprávne použitý nesprávny prípravok na nesprávnom mieste: „Takto nesprávne vykonaná deratizácia spôsobuje obrovské environmentálne škody.“
Podľa toho, čo ochranár videl priamo na mieste, bolo jedovaté zrno spolu s hnojivom rozmetané po poli. Hrozí nielen úhyn drobnej poľovnej zveri, ale aj predátorov a dravcov, ktorí zožerú mrciny. Rovnako sa môžu otráviť aj psy či mačky.
„Presný druh jedu musí potvrdiť laboratórium, ale určite to bude niektorý z antikoagulantov, ktoré spôsobujú, že krv sa nezráža a zvieratá uhynú vykrvácaním do brušnej dutiny,“ doplnil Stanislav Kováč. Človek by bol ohrozený len v prípade, že by jed priamo skonzumoval.
Dôsledkom nesprávne vykonanej deratizácie je, že mizne z polí mizne malá zver: „Zmizli prepelice, zmizli jarabice, bažanty, padá dokonca aj srnčie.“