Pondelok, 18. marec, 2019 | Meniny má Eduard

Víťaz z Č. Kľačian letí do Španielska, triumfovali aj mama s dcérou

Bežeckú jar v regióne otvoril 25. ročník behu Čiernokľačianska pyxida.

Rolu favorita v Čiernych Kľačanoch potvrdil Gabriel Švajda. Rolu favorita v Čiernych Kľačanoch potvrdil Gabriel Švajda. (Zdroj: Martin Priesil)

V obci v okrese Zlaté Moravce sa v nedeľu stretli milovníci behu zo širšieho regiónu na tradičnom marcovom cestnom behu. Hlavný beh mal dĺžku 14,6 km, hobby bežci si odbehli 5 km trať. Program otvorili bohato zastúpené detské behy.

Suverénnym víťazom behu sa stal favorizovaný Gabriel Švajda, ktorý prišiel do Čiernych Kľačian po tom, ako v sobotu vyhral na zimnej sérii v Bratislave.

„V Čiernych Kľačanoch som bežal veľakrát, ale nikdy som tam nevyhral, doteraz to boli len druhé a tretie miesta. Snažil som sa ísť v mojom maratónskom tempe. Vyhral som systémom „štart - cieľ“, nebolo to však ľahké, lebo zmena počasia mi spravila problém. Ale popasoval som sa. Vyhral som s veľkým náskokom a bral som to ako tréning,“ povedal pre MY noviny rodák z Dvorov nad Žitavou.

Na preteky do Čiernych Kľačian chodí rád. „Viem, že je tu dobrá organizácia aj atmosféra. Nechýbala tombola, pochutil som si aj na guláši. O pár dní odlietam na sústredenie do Španielska. Začína sa mi posledná fáza prípravy na maratón do Lipska, kde sa budem snažiť zabehnúť čo najlepšie, možno aj na osobný rekord.“ Len dodajme, že Švajda bude na maratóne v Lipsku obhajovať minuloročný triumf.

Najrýchlejšou ženou bola Novozámčanka Lucia Janečková (reprezentuje klub BMSC Bratislava), tretia v poradí dobehla jej mama Dana, ktorá vyhrala svoju vekovú kategóriu.

„Preteky sme išli vlastne namiesto tréningu. V zlom počasí sa ťažko beží samej, a preto sme sa rozhodli ísť radšej na preteky. Je to pekný návrat domov, keď obidve získame trofej,“ usmiala sa študentka 5. ročníka UKF v Nitre.

Pri príležitosti 25. ročníka boli odmenení pamätnou plaketou aj dvaja organizátori, ktorí túto akciu každý rok pripravujú - Emil Páleník a Ľudovít Páleník.

Za účasť na všetkých 25 ročníkoch si odniesli pamätnú plaketu Ján Pobuda z Veľkých Vozokán a Jozef Zeleník z Partizánskeho.

Raritou bola aj mladá, 12-ročná Emma Páleníková. Po výhre v žiackej kategórii do 15 rokov odbehla aj 5 km trať ako dorastenka na druhom mieste v čase 26:17.

Z výsledkov vyberáme

15 km

Muži do 39 rokov: 1. Gabriel Švajda (Adidas Runners) 49:53, 2. Jakub Mészáros (Levice) 53:13, 3. Vladimír Kováč (Achiles Handlová) 53:23, 5. Matej Páleník (BK Pyxida Č. Kľačany) 55:34, 6. Adam Kĺbik (BK Duslo) 57:30, 8. Daniel Sitáš (Lapáš) 59:32.
Muži 40-49 rokov: 1. Michal Valkovič (BK Pyxida Č. Kľačany) 54:27, 2. Miroslav Ozorák (Triatlon N. Zámky) 54:58, 3. Roman Šlúch (BK Pyxida Č. Kľačany) 55:48, 5. Mário Ondriáš (Tribosport ZM) 58:31.
Muži 50-59 rokov: 1. Konstantin Železov (Turiec.run) 59:05, 3. Anton Kĺbik (BK Duslo) 1:01:06.
Muži 60-69 rokov: 1. Jan Cvičela (Kľačany) 59:12.
Muži od 70 rokov: 1. Peter Fašung (Prievidza) 1:12:36.
Ženy do 39 rokov: 1. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 58:15, 3. Angelika Béberová (Húrky ZM) 1:08:31.
Ženy 40-49 rokov: 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 1:01:21.
Ženy od 50 rokov: 1. Eva Budinská (Poluvsie) 1:13:40, 2. Jana Baronová (SMTA Nitra) 1:15:04, 4. Katarína Galková (SMTA Nitra) 1:27:31, 5. Margita Rusnáková (Janíkovce) 1:36:30.

5 km

Muži: 1. Martin Turček (Krásno) 17:42, 3. Michal Šebeňa (Vráble) 18:35, 4. Lukáš Kochan (Paráda Fly Nitra) 19:11, 5. Ladislav Mácsai (Levice) 20:39, 6. Emil Páleník (BK Pyxida Č. Kľačany) 20:52.
Ženy: 1. Emília Véghová (Želiezovce) 25:03, 2. Ivana Janásová (V. Lapáš) 25:39, 3. Daniela Čuláková (V. Lapáš) 25:45, 4. Elena Béberová (Húrky ZM) 27:08.
Dorastenci: 1. Peter Hruška (ŠK ŠOG Nitra) 19:11.
Dorastenky: 1. Jana Mácsaiová (DŠA Vieto Levice) 19:49.

6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
  7. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami?
  9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
  10. Resco rozdelí medzi zamestnancov milión eur!

Vodári budú robiť bezplatné rozbory vzoriek zo studní

V Piatok sa bude na Svätoplukovom námestí sláviť Svetový deň vody.

Boh futbalu zvolil ViOn

Káru potiahli najmladší, Zlaté Moravce ukázali Senici, kam patrí.

Futbalisti FC ViOn porazili Senicu a odlepili sa z dna tabuľky.

Kotleba, Šefčovič, Čaputová. O takomto poradí rozhodli v dedine pri Nitre

V niektorých obciach vyhral Harabin. Pozrite sa, ako volili obyvatelia nášho regiónu.

Ilustračné

Šalianky majú striebro. Ako sú na tom zranené Rácková s Bahýlovou?

V Košiciach vyvrcholil finálový turnaj Slovenského pohára v hádzanej mužov a žien.

Katarína Pócsíková drží pohár za 2. miesto v Slovenskom pohári 2018/2019.

Janíkovce potiahol veterán, kolíňanský prezident bol žolíkom

VI. LIGA: Na šiestich štadiónoch sa tešili domáci. Cenné tri body získali Janíkovce v Čakajovciach.

Dvaja z hrdinov víkendu - v zelenom Peter Zaujec, striedajúci krídelník Čechyniec, vpravo dolu Norbert Varga, prezident Kolíňan, ktorý vyrovnával na 1:1 vo Volkovciach.