ŠAĽA. Priebeh volieb je zatiaľ pokojný. K volebným urnám chodili voliči už od skorého rána. Vo väčšine volebných okrskov sa členovia komisií nezastavili počas celého doobedia. Výraznejší útlm nenastal ani počas obedňajších hodín.
Šaľania volia v 18 volebných okrskoch, z nich šesť je v mestskej časti Veča. Na bezproblémový priebeh dozerá okresná volebná komisia. Väčšina volebných miestností v Šali sa nachádza v budovách základných škôl. Ich okolie pôsobí pokojným dojmom, v okolí hliadkujú aj štátni a mestskí policajti.
Bez incidentov
Volebné miestnosti otvorili svoje brány o siedmej hodiny ráno. V Šali sa nevyskytli žiadne nepredvídané okolnosti, ktoré by bránili sprístupneniu volebných miestností načas.
Priebeh volieb je bezproblémový. Ako potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie, Eva Szőllősyová, žiadne incidenty ani podnety sa zatiaľ nevyskytli. S otázkami ju nekontaktujú ani členovia okrskových komisií z okolitých obcí. Pokojný priebeh potvrdili aj členovia viacerých volebných komisií.
Štátni i mestskí policajti sú v teréne od nočných hodín. „Do týchto chvíľ sme neobdržali žiaden podnet súvisiaci s prezidentskými voľbami,“ povedal Miroslav Martinček, zástupca náčelníka šalianskej mestskej polície. Rovnakú odpoveď sme dostali aj od príslušníkov štátnej polície, ktorých sme stretli pred okresnou volebnou komisiou. Na pokojný priebeh budú policajti dozerať až do neskorých nočných hodín.
Nad 30 percent
Volebné miestnosti sa zapĺňali od skorých ranných hodín. K urnám chodia voliči všetkých vekových kategórií. Počas doobedňajších hodín sa pri vstupe do miestností tvorili rady. Približne o druhej hodine poobede hlásili viaceré šalianske okrskové komisie účasť nad 30 percent.
„Je dôležité, aby sa aj mladá generácia zaujímala o tieto záležitosti. Keď chceme, aby nastala zmena, je potrebné sa informovať a dohľadať si informácie a potom prísť aj voliť. Moja voľba nebola jasná, menila som svoje rozhodnutie,“ povedala slečna Radka, ktorá patrí do mladšej vekovej kategórie. Voliť išla so svojou mamou, ktorá prezradila, že k volebným urnám nechodí a po dlhých rokoch ju ísť voliť presvedčila dcéra.

So svojou mamou prišiel voliť aj mladý Adam Munaretto. „Pokladám to za moju občiansku povinnosť počas každých volieb. Vnímam už dlhšiu dobu situáciu na Slovensku a vidím dôkaz toho, že keď sa ľudia spoja, je možnosť zmeniť veci k lepšiemu. Verím, že aj tieto voľby to dokážu,“ povedal. Ako dodal, predvolebnú kampaň sledoval.
Členovia volebných komisií voličov pri vydávaní hlasovacích lístkov upozorňujú na odstúpenie dvoch kandidátov, ktorí sa napriek tomu na hlasovacích lístkoch nachádzajú. Podľa slov viacerých členov komisií voliči o tejto zmene vedia ako aj o spôsobe hlasovania. „Samozrejme je to naša občianska povinnosť, voliť ísť treba. Z kandidátov som si vybrať vedela a som rada, že je tu takto veľa ľudí,“ povedala volička Mária Csányiová počas čakania v rade pri volebnej miestnosti.
Volili aj v domove dôchodcov
Záujem je aj o prenosné volebné urny. Členovia komisií chodia domov k voličom a s volebnou urnou zašli aj do šalianskeho domova dôchodcov. Svoj hlas tu odovzdalo 15 seniorov. Záujem mali viacerí, avšak nespĺňali podmienku trvalého pobytu a nemali ani hlasovací preukaz. „Je to pekné, že myslia aj na dôchodcov, sme spokojní. Voľba prezidenta je dôležitá. Kandidátov bolo dosť, ja som si vybrala,“ povedala obyvateľka domova Daniela Slabelová.

O prenosné volebné urny žiadajú najčastejšie voliči, ktorým prekážkou v osobnej návšteve volebnej miestnosti je najmä vyšší vek. „Volebnú urnu som vybavoval pre babku, ktorá nemá možnosť sa do volebnej miestnosti dostaviť a pokladám to za samozrejmosť zabezpečiť volebné urny aj pre ľudí, ktorí nemôžu prísť osobne. Mala by exostovať aj možnosť voliť pre ľudí, žijúcich v zahraničí. Aj oni majú právo vyjdraiť svoj názor a nie vždy majú možnosť prísť na Slovensko,“ povedal Adam Munaretto.
Vydali viac ako 200 hlasovacích preukazov
Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nemôže voliť vo svojom volebnom okrsku, mohol požiadať obec svojho trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu. Urobiť tak musel do 15. marca. „Vydali sme 238 ks hlasovacích preukazov pre 1. kolo volieb prezidenta SR,“ povedala Erika Kollerová z mestského úradu v Šali.
O voličský preukaz bolo potrebné požiadať obecný alebo mestský úrad v mieste svojho trvalého bydliska. S hlasovacím preukazom je možné voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku.
Kompletné výsledky prezidentských volieb 2019 nájdete na volby.sme.sk.