Športová elita z Nitry sa po roku opäť stretne na jednom mieste. Rovnako ako v minulých rokoch Mestský úrad v Nitre ocení najlepších seniorov, juniorov, kolektívy, trénerov, funkcionárov, zástupcov technických športov i hendikepovaných športovcov. Prvýkrát však bude reprezentantov mesta oceňovať primátor Marek Hattas.
Kluby a oddiely z Nitry navrhli svojich športovcov, z tohto zoznamu potom organizačná komisia stanovila užší výber, ktorý MY dnes prinášame. Z tohto menoslovu vzídu aj víťazi jednotlivých kategórií.
Slávnostné vyhlásenie 29. ročníka sa uskutoční v piatok 29. 3. o 16.00 h v synagóge. Podujatie bude moderovať Peter Varinský a o kultúrny program sa postará ZUŠ Jozefa Rosinského.
Prinášame zoznam nominovaných v štyroch najsledovanejších kategóriách v abecednom poradí. Ocenených bude 12 seniorov, 4 dospelé kolektívy, 16 juniorov a 4 juniorské družstvá.
Jednotlivci - seniori
Olívia Čambalová (fitnes, Ivetfit Nitra) - 1. miesto M-SR, 2. miesto ME, 9. miesto MS.
Andrej Fábry (futbal, FC Nitra) - opora mužstva, reprezentant SR do 21 rokov.
Dominika Holicová (taekwondo - KBU Taekwon-do UKF Nitra) - 2x majsterka SR (najúspešnejšia seniorka na M-SR), 2x 1. miesto na ME (technické zostavy a športový boj).
Matej Homola (karate, ŠK Farmex Nitra) - majster SR, účastník ME, MS a Svetového pohára, 5 medailí na medzinárodných turnajoch, 1. miesto Polish open.
Xénia Kilianová (mod. gymnastika, ŠK ŠOG Nitra) - 1. miesto M-SR vo viacboji, účastníčka MS.
Michal Krištof (hokej, HK Nitra) - 3. miesto v extralige, reprezentant SR, účastník ZOH a MS.
Daniela Ledecká (atletika, ŠK ŠOG Nitra) - majsterka SR 400 m pr., 8. miesto na ME 4x400m, držiteľka slov. rekordu do 23 rokov 400 m pr.
Alex Lukáč (natur. kulturistika, bez klubovej príslušnosti) - majster SR, 1. miesto MS juniorov, 2. miesto ME dospelých.
Marek Malina (volejbal, VKP Bystrina SPU muži) - 2. miesto v extralige.
Ivan Molnár (zápasenie, TJ AC Nitra) - 1. miesto M-SR vo voľnom štýle, 1. miesto M-SR v gréckorímskom štýle, 13. miesto ME U23, účasť MS U23.
Cyril Pažitný (kickbox, Scorpio Fight Gym Nitra) - profesionálny majster Európy organizácie WKN, 3. miesto v rebríčku najlepších kickboxerov SR.
Matúš Strnisko (box, BC Stavbár Nitra) - majster SR, bronz na SP, bronz na otvorených M-EÚ.
Kolektívy - seniori
Atléti - muži AC Stavbár Nitra - 1. miesto v slovenskej lige.
Boxeri BC Stavbár Nitra - víťaz Medzinárodnej ligy boxu 2018 v konkurencii 22 klubov, od r. 2006 družstvo vyhráva najvyššiu slovenskú súťaž.
Hokejisti HK Nitra - 3. miesto v extralige 2017/2018.
Volejbalisti VKP Bystrina SPU Nitra - 2. miesto v extralige.
Jednotlivci - juniori
Vivien Ballayová (taekwon-do, KBU Taekwon-do UKF Nitra) - 3x 1. miesto M-SR, 2x 1. miesto ME junioriek.
Bianca Behúlová (tenis, TK Slávia SPU Nitra) - 5 medailí z M-SR dorastu (1-1-3), 2. a 3. miesta na medzinárodných turnajoch, členka extraligového družstva žien TK Slávia SPU Nitra.
Viktória Forster (atletika, ŠK ŠOG Nitra) - 6-násobná majsterka SR v r. 2018, účastníčka ME U18 Györ, účastníčka OH mládeže (14. m.).
Jaroslav Greguš (atletika, AC Stavbár Nitra) - viacnásobný majster SR (disk, guľa), 11. miesto ME U18.
Marián Chobot (futbal, FC Nitra) - reprezentant SR do 21 rokov.
Miroslava Jedináková (box, BC Stavbár Nitra) - majsterka SR, 5. miesto MEJ, 5. miesto MSJ.
Andrej Kollár (hokej, MMHK Nitra) - 2. miesto v extralige juniorov, účastník MS do 20 rokov.
Tomáš Kósa (karate, ŠK Farmex Nitra) - majster SR, víťaz Slov. pohára, 2. miesto ME juniorov, účastník OH mládeže.
Daniel Kováč (atletika, ŠK ŠOG Nitra) - 9. m. ME U18 v chôdzi, majster SR v hale.
Lenka Kovačovicová (atletika, ŠK ŠOG Nitra) - 12. miesto ME U18 na 100 m, účastníčka OH mládeže, majsterka SR.
Laura Pálinkášová (karate, ŠK Farmex Nitra) - majsterka SR, dvakrát 3. miesto na Svetovom pohári, 3. miesto MEJ.
Tomáš Peciar (plávanie, ŠK Delfín Nitra) - 11x majster SR juniorov, 2x majster SR seniorov, víťaz Českej plaveckej ligy, 8. miesto na MEJ v štafetách, účastník ME seniorov v diaľkovom plávaní.
Richard Škoda (zápasenie, TJ AC Nitra) - 1. miesto M-SR vo voľnom štýle, 8. miesto ME juniorov.
Zuzana Trepáčová (hádzaná, UDHK Nitra) - majsterka SR s tímom ml. dorasteniek, účastníčka MS do 18 rokov (najlepšia strelkyňa tímu SR).
Emma Zapletalová (atletika, ŠK ŠOG Nitra) - 5. miesto MSJ na 400 m pr., 8. miesto ME dospelých na 4x400 m, 6-násobná majsterka SR v r. 2018, držiteľka nového slovenského juniorského rekordu na 400 m pr.
Peter Žáčik (triatlon, SMTA Nitra) - 1. miesto M-SR juniorov v šprint triatlone, 3. m. M-SR mužov, 1. miesto v SP juniorov.
Kolektívy - juniori
Atléti - chlapci ŠK ŠOG Nitra - 1. miesto M-SR, 8. miesto na PEM B-kategórie.
Boxeri - mladší dorastenci BC Stavbár Nitra - víťaz medzinárodnej ligy boxu, 7 reprezentantov, na medzinár. akciách 2018 v rámci reprezentácie SR vybojovali 25 medailí (12-5-8).
Hádzanárky - mladšie dorastenky UDHK Nitra - 1. miesto v slovenskej lige.
Hokejisti - juniori MMHK Nitra - 2. miesto v extralige.
Predchádzajúci víťazi v kategórii seniorov jednotlivcov
1990 Peter Palúch (futbal), 1991 Miroslav Ábel (plávanie), 1992 Ivan Ondruška (futbal), 1993 Andrea Zsideková (atletika), 1994 Táňa Zelenayová (tenis), 1995 Eva Ódorová (stolný tenis), 1996 Andrea Šebová (tenis), 1997 Patrik Matejka (kickbox), 1998 až 2000 Patrik Matejka, 2001 Stanislava Hrozenská (tenis), 2002 Monika Višňovská (karate), 2003 Stanislava Hrozenská, 2004 Monika Višňovská, 2005 Nina Šišková (fitnes), 2006 Monika Višňovská a Miroslav Kováčik (hokej), 2007 Pavol Hlavačka (box) a Štefan Senecký (futbal), 2008 Pavol Hlavačka, 2009 Monika Višňovská, 2010 Branislav Tomek (basketbal), 2011 Lucia Nikmonová (volejbal), 2012 Viktória Semaníková (karate), 2013 Stanislav Petrík (hokejbal), 2014 Marcel Lomnický (atletika), 2015 Stanislav Petrík (hokejbal), 2016 Marek Slovák (hokej), 2017 Stanislav Petrík.