
Spočiatku populácia detí na Klokočine enormne vzrastala a všetky voľné priestory budovy sa menili na triedy, škola doslova praskala vo švíkoch, počet žiakov výrazne prekročil tisícku. Postupne demografická krivka začala klesať, žiakov ubúdalo a mnohí učitelia si museli hľadať nové pracovné miesta. Časom sa situácia opäť začala zlepšovať, v posledných rokoch počet detí narastá a dosahuje optimálny stav žiakov v triedach, vracajú sa aj učitelia, ktorých viažu nielen staré spomienky, ale aj chuť nadviazať na skúsenosti a prispievať k modernizácii školy.
V súčasnej dobe má škola všetky predpoklady spĺňať svoj cieľ byť modernou inštitúciou tretieho tisícročia. Budova nadobudla novú tvár, zateplenie prinieslo úspory v spotrebe energií, postupnou rekonštrukciou interiéru sa zlepšujú podmienky na vzdelávanie, pribúdajú odborné učebne, IKT technológie. Škola v širokom rozsahu využíva projekty, ktoré predstavujú inovácie, financie a motiváciu zamestnancov. Program Erasmus+, ktorý je zameraný aj na zvyšovanie odbornej úrovne učiteľov v rámci programovej osi KA1, umožnil viacerým pedagógom školy zúčastniť sa odborných kurzov a študijných pobytov v zahraničí vo vyspelých európskych krajinách a hospitácií na hodinách. Deklarované úspechy vo vzdelávaní a moderné metodologické postupy vo Fínsku alebo iných škandinávskych krajinách sú pre našich učiteľov prijateľnejšie, ak si ich môžu vyskúšať na vlastnej koži a priniesť inšpiráciu do svojich tried. Nenadarmo sa hovorí: „Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť“.
V rámci programu Erasmus+ sme v rokoch 2016 až 2019 realizovali aj projekt „IKT cesta k predmetom STEM cez nadnárodnú spoluprácu a komunikáciu.“ Našimi partnermi sa stali školy v Nórsku, Fínsku, Lotyšsku, Belgicku a Poľsku. Prvým impulzom bolo nadviazať na chuť detí objavovať nové, vyskúšať vedecké experimenty a postupne spolupracovať na báze Office 365. Žiaci získali poznatky ako sa bezpečne správať na internete a naučili sa pracovať s rôznymi softvérmi, zažili videokonferencie, vytvárali spoločné dokumenty, ktoré sú uložené na cloude. Prínosom pre všetky zúčastnené krajiny boli najmä osobné projektové stretnutia, ktoré priblížili výchovno-vzdelávací proces v jednotlivých krajinách, učitelia spolu tvorili metódy a nástroje ako zvýšiť záujem žiakov a zlepšiť ich kompetencie v prírodovedných a technických predmetoch. Záverečné vedecko –technické produkty: vozidlo, ktoré sa dostane do pohybu bez dotyku alebo zaujímavé reťazové reakcie dostali do údivu nejedného pozorovateľa. Na túto vedeckú vlnu sme sa snažili nadviazať činnosťou skupiny zapojenej do First Lego League, ktorá aj v rámci celoslovenskej programátorskej súťaže uspela. Témou tohto ročníka je Život a cestovanie vo vesmíre. Žiaci sa zaoberajú dizajnom robotov, dôležitá je hlavne tímová spolupráca pri prezentácii výskumných projektov. Vzdelávanie týmto smerom chceme podporovať naďalej, pretože pomôže našim žiakom lepšie obstáť na trhu práce.
Program Erasmus+ nám umožnil participovať aj na projekte „Hands on CLIL“, ktorého zmyslom je osvojovanie si cudzieho jazyka cez odborný predmet. Rovnako aj tento metodologický prístup prináša pre našich žiakov šancu zvyšovať svoj potenciál a nájsť sebarealizáciu. Naši žiaci, ktorí sa zúčastnili študijných pobytov na Ibize alebo v súčasnosti v Portugalsku, si odniesli nielen poznatky, skúsenosti, rozhľad ale aj cenné priateľstvá. Učitelia všetkých zúčastnených krajín pripravili bohatý metodologický materiál, ktorý zdieľajú na verejnom portáli eTwinning, vzájomne sa inšpirujú a nachádzajú inovatívne postupy.
Spoločným menovateľom všetkých spomínaných projektov je znalosť anglického jazyka, ktorý je komunikačným nástrojom. Motivuje nielen žiakov, ale aj učiteľov zlepšovať svoje jazykové kompetencie. Každoročne k nám prichádzajú stážististi z Educate Slovakia, ale aj iných dobrovoľníckych programov, ktorí sprostredkovávajú nielen jazyk, ale prispievajú k rozvoju multikulturalizmu a zároveň uvedomeniu si vlastnej identity. Naše vlastné kultúrne dedičstvo žiaci rozvíjajú na hodinách, poznávacích exkurziách a vo vlastnej tvorivej činnosti.
Prioritou našej školy je zdravý spôsob života, ktorý zahŕňa športové aktivity, zdravý spôsob stravovania, ale aj myslenia. Všestranné zameranie hodín telesnej výchovy je obohatené o plavecké kurzy v 3. a 5. ročníku, lyžiarsky kurz a pravidelné korčuľovanie. V rámci CVČ a krúžkov si každý žiak nájde svoju obľúbenú disciplínu: od futbalu, hádzanej, floorbalu až k atletike, gymnastike či tenisu. K úspešnému plneniu týchto cieľov prispievajú dve moderné telocvične, multifunkčné ihrisko, rozsiahly rekreačný areál a hokejová hala v susedstve. Sme školou, ktorá športom žije, o čom svedčia početné trofeje vystavené v priestoroch budovy.
Zdravie je nemysliteľné bez správneho prístupu k životnému prostrediu. Naša škola je niekoľkoročným držiteľom certifikátu Zelená škola. Čoraz viac žiakov, zamestnancov, ale aj širšej verejnosti si začína uvedomovať naliehavosť tejto otázky. Zelená škola je motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednosti a šetrnejšom prístupe k životnému prostrediu do každodenného života, urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť. V rámci mnohých aktivít organizovaných kolégiom Zelenej školy (separácia, pestovanie a využívanie bylín, recyklácia materiálov na umelecké alebo spotrebné účely, redukcia odpadu apod.) sa ľudia zbližujú, inšpirujú a hľadajú nové riešenia. Medzinárodná sieť eko-škôl je ten najlepší model, a preto sme radi, že tam patríme, zhodujú sa žiaci aj učitelia.
K duchovnému rozvoju našich žiakov prispieva multimediálna knižnica nazývaná „Čarovná čitáreň“, ktorá okrem pravidelných výpožičných hodín, pripravuje aj pestré podujatia pre svojich členov: besedy so známymi spisovateľmi, čitateľské súťaže a interaktívne predstavenia. Umeniu sa na škole veľmi dobre darí, najmä tanečníci a speváci pod vedením skvelých lektorov vyhrávajú všetky súťaže. Na prípravu im slúži baletné štúdio a dve hudobné miestnosti.
Naša škola stabilne dosahuje veľmi dobré výsledky v testovaní piatakov aj deviatakov, percentuálne vysoko nad celoslovenským priemerom. Vedomosti sú dôležité, ale hlavne schopnosť ich využívať, preto sa orientujeme na rozvoj kľúčových kompetencií. V našej škole sa snažíme, aby si každé dieťa našlo oblasť, v ktorej vynikne. Keď to nie je matematika, môže to byť kulinárstvo alebo starostlivosť o rastliny, či iná zručnosť. Realizujeme projekt: „V základnej škole úspešnejší“, v ktorom sa inkluzívny tím špeciálneho pedagóga, psychológa a asistentov učiteľa snaží o zlepšenie výkonov všetkých žiakov a odbúranie negatívnych javov. Výchovný a kariérový poradca pomáha pri závažných rozhodnutiach: testovaní, voľbe povolania, vypĺňaní prihlášok a ďalších krokoch. Spoločným pôsobením chceme zabezpečiť pocit dôvery a istoty.
Úzko spolupracujeme s občianskym združením „Integrácia svieti pre všetky deti rovnako“, naši žiaci často vystupujú na ich podujatiach alebo aspoň ako diváci na kultúrnych a športových akciách, podporujú myšlienku rovnosti a zároveň sa učia vnímať svet v jeho rozmanitosti.
Žiacky parlament a žiacka rada sú inštitúcie, ktoré sa podieľajú na organizácii mnohých školských aktivít: vítanie prvákov, vianočné besiedky, karneval, MDD, ale aj rovesnícke učenie, dávajú priestor žiakom podieľať sa na chode školy, ovplyvňovať jej smer a učiť sa zodpovednosti. Všetky informácie o spoločných aktivitách sú zdokumentované na stránke školy https://zsskultetyhonitra.edupage.org/ alebo v časopise: Pod lavicou, ktorý vychádza pravidelne v printovej a on-line verzii.
Mgr. Henrieta Martincová, riaditeľka školy