Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela

Základná škola, Škultétyho ul., Nitra

Základná škola Škultétyho má už viac ako tridsať rokov, jej brány sa po prvýkrát otvorili v septembri 1987. Odvtedy prešla turbulentnými zmenami.

Multifunkčné ihrisko ZŠ Škultétyho. Multifunkčné ihrisko ZŠ Škultétyho. (Zdroj: zš)

Spočiatku populácia detí na Klokočine enormne vzrastala a všetky voľné priestory budovy sa menili na triedy, škola doslova praskala vo švíkoch, počet žiakov výrazne prekročil tisícku. Postupne demografická krivka začala klesať, žiakov ubúdalo a mnohí učitelia si museli hľadať nové pracovné miesta. Časom sa situácia opäť začala zlepšovať, v posledných rokoch počet detí narastá a dosahuje optimálny stav žiakov v triedach, vracajú sa aj učitelia, ktorých viažu nielen staré spomienky, ale aj chuť nadviazať na skúsenosti a prispievať k modernizácii školy.

Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnej dobe má škola všetky predpoklady spĺňať svoj cieľ byť modernou inštitúciou tretieho tisícročia. Budova nadobudla novú tvár, zateplenie prinieslo úspory v spotrebe energií, postupnou rekonštrukciou interiéru sa zlepšujú podmienky na vzdelávanie, pribúdajú odborné učebne, IKT technológie. Škola v širokom rozsahu využíva projekty, ktoré predstavujú inovácie, financie a motiváciu zamestnancov. Program Erasmus+, ktorý je zameraný aj na zvyšovanie odbornej úrovne učiteľov v rámci programovej osi KA1, umožnil viacerým pedagógom školy zúčastniť sa odborných kurzov a študijných pobytov v zahraničí vo vyspelých európskych krajinách a hospitácií na hodinách. Deklarované úspechy vo vzdelávaní a moderné metodologické postupy vo Fínsku alebo iných škandinávskych krajinách sú pre našich učiteľov prijateľnejšie, ak si ich môžu vyskúšať na vlastnej koži a priniesť inšpiráciu do svojich tried. Nenadarmo sa hovorí: „Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť“.

V rámci programu Erasmus+ sme v rokoch 2016 až 2019 realizovali aj projekt „IKT cesta k predmetom STEM cez nadnárodnú spoluprácu a komunikáciu.“ Našimi partnermi sa stali školy v Nórsku, Fínsku, Lotyšsku, Belgicku a Poľsku. Prvým impulzom bolo nadviazať na chuť detí objavovať nové, vyskúšať vedecké experimenty a postupne spolupracovať na báze Office 365. Žiaci získali poznatky ako sa bezpečne správať na internete a naučili sa pracovať s rôznymi softvérmi, zažili videokonferencie, vytvárali spoločné dokumenty, ktoré sú uložené na cloude. Prínosom pre všetky zúčastnené krajiny boli najmä osobné projektové stretnutia, ktoré priblížili výchovno-vzdelávací proces v jednotlivých krajinách, učitelia spolu tvorili metódy a nástroje ako zvýšiť záujem žiakov a zlepšiť ich kompetencie v prírodovedných a technických predmetoch. Záverečné vedecko –technické produkty: vozidlo, ktoré sa dostane do pohybu bez dotyku alebo zaujímavé reťazové reakcie dostali do údivu nejedného pozorovateľa. Na túto vedeckú vlnu sme sa snažili nadviazať činnosťou skupiny zapojenej do First Lego League, ktorá aj v rámci celoslovenskej programátorskej súťaže uspela. Témou tohto ročníka je Život a cestovanie vo vesmíre. Žiaci sa zaoberajú dizajnom robotov, dôležitá je hlavne tímová spolupráca pri prezentácii výskumných projektov. Vzdelávanie týmto smerom chceme podporovať naďalej, pretože pomôže našim žiakom lepšie obstáť na trhu práce.

Program Erasmus+ nám umožnil participovať aj na projekte „Hands on CLIL“, ktorého zmyslom je osvojovanie si cudzieho jazyka cez odborný predmet. Rovnako aj tento metodologický prístup prináša pre našich žiakov šancu zvyšovať svoj potenciál a nájsť sebarealizáciu. Naši žiaci, ktorí sa zúčastnili študijných pobytov na Ibize alebo v súčasnosti v Portugalsku, si odniesli nielen poznatky, skúsenosti, rozhľad ale aj cenné priateľstvá. Učitelia všetkých zúčastnených krajín pripravili bohatý metodologický materiál, ktorý zdieľajú na verejnom portáli eTwinning, vzájomne sa inšpirujú a nachádzajú inovatívne postupy.

Spoločným menovateľom všetkých spomínaných projektov je znalosť anglického jazyka, ktorý je komunikačným nástrojom. Motivuje nielen žiakov, ale aj učiteľov zlepšovať svoje jazykové kompetencie. Každoročne k nám prichádzajú stážististi z Educate Slovakia, ale aj iných dobrovoľníckych programov, ktorí sprostredkovávajú nielen jazyk, ale prispievajú k rozvoju multikulturalizmu a zároveň uvedomeniu si vlastnej identity. Naše vlastné kultúrne dedičstvo žiaci rozvíjajú na hodinách, poznávacích exkurziách a vo vlastnej tvorivej činnosti.
Prioritou našej školy je zdravý spôsob života, ktorý zahŕňa športové aktivity, zdravý spôsob stravovania, ale aj myslenia. Všestranné zameranie hodín telesnej výchovy je obohatené o plavecké kurzy v 3. a 5. ročníku, lyžiarsky kurz a pravidelné korčuľovanie. V rámci CVČ a krúžkov si každý žiak nájde svoju obľúbenú disciplínu: od futbalu, hádzanej, floorbalu až k atletike, gymnastike či tenisu. K úspešnému plneniu týchto cieľov prispievajú dve moderné telocvične, multifunkčné ihrisko, rozsiahly rekreačný areál a hokejová hala v susedstve. Sme školou, ktorá športom žije, o čom svedčia početné trofeje vystavené v priestoroch budovy.

Zdravie je nemysliteľné bez správneho prístupu k životnému prostrediu. Naša škola je niekoľkoročným držiteľom certifikátu Zelená škola. Čoraz viac žiakov, zamestnancov, ale aj širšej verejnosti si začína uvedomovať naliehavosť tejto otázky. Zelená škola je motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednosti a šetrnejšom prístupe k životnému prostrediu do každodenného života, urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť. V rámci mnohých aktivít organizovaných kolégiom Zelenej školy (separácia, pestovanie a využívanie bylín, recyklácia materiálov na umelecké alebo spotrebné účely, redukcia odpadu apod.) sa ľudia zbližujú, inšpirujú a hľadajú nové riešenia. Medzinárodná sieť eko-škôl je ten najlepší model, a preto sme radi, že tam patríme, zhodujú sa žiaci aj učitelia.

K duchovnému rozvoju našich žiakov prispieva multimediálna knižnica nazývaná „Čarovná čitáreň“, ktorá okrem pravidelných výpožičných hodín, pripravuje aj pestré podujatia pre svojich členov: besedy so známymi spisovateľmi, čitateľské súťaže a interaktívne predstavenia. Umeniu sa na škole veľmi dobre darí, najmä tanečníci a speváci pod vedením skvelých lektorov vyhrávajú všetky súťaže. Na prípravu im slúži baletné štúdio a dve hudobné miestnosti.

Naša škola stabilne dosahuje veľmi dobré výsledky v testovaní piatakov aj deviatakov, percentuálne vysoko nad celoslovenským priemerom. Vedomosti sú dôležité, ale hlavne schopnosť ich využívať, preto sa orientujeme na rozvoj kľúčových kompetencií. V našej škole sa snažíme, aby si každé dieťa našlo oblasť, v ktorej vynikne. Keď to nie je matematika, môže to byť kulinárstvo alebo starostlivosť o rastliny, či iná zručnosť. Realizujeme projekt: „V základnej škole úspešnejší“, v ktorom sa inkluzívny tím špeciálneho pedagóga, psychológa a asistentov učiteľa snaží o zlepšenie výkonov všetkých žiakov a odbúranie negatívnych javov. Výchovný a kariérový poradca pomáha pri závažných rozhodnutiach: testovaní, voľbe povolania, vypĺňaní prihlášok a ďalších krokoch. Spoločným pôsobením chceme zabezpečiť pocit dôvery a istoty.

Úzko spolupracujeme s občianskym združením „Integrácia svieti pre všetky deti rovnako“, naši žiaci často vystupujú na ich podujatiach alebo aspoň ako diváci na kultúrnych a športových akciách, podporujú myšlienku rovnosti a zároveň sa učia vnímať svet v jeho rozmanitosti.

Žiacky parlament a žiacka rada sú inštitúcie, ktoré sa podieľajú na organizácii mnohých školských aktivít: vítanie prvákov, vianočné besiedky, karneval, MDD, ale aj rovesnícke učenie, dávajú priestor žiakom podieľať sa na chode školy, ovplyvňovať jej smer a učiť sa zodpovednosti. Všetky informácie o spoločných aktivitách sú zdokumentované na stránke školy https://zsskultetyhonitra.edupage.org/ alebo v časopise: Pod lavicou, ktorý vychádza pravidelne v printovej a on-line verzii.

Mgr. Henrieta Martincová, riaditeľka školy

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 3. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 5. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 8. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 9. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 10. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 1. Prohibition of competition after employment termination
 2. Family winter paradise - Bachledka Ski & Sun
 3. Čo znamená spomalenie hospodárskeho rastu pre Slovensko?
 4. Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia
 5. Zálohovanie PET fliaš je úspech, stopka výrubom bola prioritou
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 7. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 8. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 9. Tipy na darčeky z Tokaja...
 10. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 14 783
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 12 240
 3. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 11 699
 4. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 9 477
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 9 021
 6. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 8 601
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 502
 8. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 7 814
 9. Večer bola voda pitná, ráno už nie 7 255
 10. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 7 157

Téma: Kam na základnú školu


Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na piatich mestských športoviskách pribudli defibrilátory

Ich výber konzultovali s prednostom nitrianskej kardiológie.

Machulinská dvadsiatka: Bežal aj 91-ročný páter (+FOTO)

V behu na 20 km boli v cieli najrýchlejší Veronika Zrastáková a Marek Hladík. Tradičný mikulášsky beh mal už 36. ročník.

Na fotkách: 1) Matej Páleník a Veronika Zrastáková. 2) Angelika Béberová, Jana Šimunková a Nikola Repová. 3) Matúš Verbovský, Marek Hladík a Gabriel Švajda.

Do Nitry prišiel obrovský anjel, nahradil ohňostroj

Konštrukciu skladali vyše päť hodín. Ovláda ju šesť ľudí.

Anjel vo vianočnom mestečku.

Znova Stred proti Juhu

Po úspešnom prvom ročníku bude pokračovať tradícia nového turnaja dospelých.

Ladislav Herák a Lukáš Herák z FC Pata s plagátom pred druhým ročníkom turnaja.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pochod čertov prilákal do centra Piešťan tisíce zvedavcov +foto

Stovky čertov a tisíce ľudí. Pozrite si videá, ako to dnes vyzeralo na Pochode čertov v Piešťanoch.

Do Nitry prišiel obrovský anjel, nahradil ohňostroj

Konštrukciu skladali vyše päť hodín. Ovláda ju šesť ľudí.

FOTO+VIDEO: Otužilci si vedľa vianočných trhov napustili bazén

Voda v bazéne mala necelých desať stupňov Celzia.

Vianočné trhy v Prievidzi skončia tradične v predvečer Štedrého dňa

Na Námestí slobody nebudú chýbať predajné stánky ani kultúrny program.

Vybrali SME

Už ste čítali?