Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Základná škola, Škultétyho ul., Nitra

Základná škola Škultétyho má už viac ako tridsať rokov, jej brány sa po prvýkrát otvorili v septembri 1987. Odvtedy prešla turbulentnými zmenami.

Multifunkčné ihrisko ZŠ Škultétyho. Multifunkčné ihrisko ZŠ Škultétyho. (Zdroj: zš)

Spočiatku populácia detí na Klokočine enormne vzrastala a všetky voľné priestory budovy sa menili na triedy, škola doslova praskala vo švíkoch, počet žiakov výrazne prekročil tisícku. Postupne demografická krivka začala klesať, žiakov ubúdalo a mnohí učitelia si museli hľadať nové pracovné miesta. Časom sa situácia opäť začala zlepšovať, v posledných rokoch počet detí narastá a dosahuje optimálny stav žiakov v triedach, vracajú sa aj učitelia, ktorých viažu nielen staré spomienky, ale aj chuť nadviazať na skúsenosti a prispievať k modernizácii školy.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnej dobe má škola všetky predpoklady spĺňať svoj cieľ byť modernou inštitúciou tretieho tisícročia. Budova nadobudla novú tvár, zateplenie prinieslo úspory v spotrebe energií, postupnou rekonštrukciou interiéru sa zlepšujú podmienky na vzdelávanie, pribúdajú odborné učebne, IKT technológie. Škola v širokom rozsahu využíva projekty, ktoré predstavujú inovácie, financie a motiváciu zamestnancov. Program Erasmus+, ktorý je zameraný aj na zvyšovanie odbornej úrovne učiteľov v rámci programovej osi KA1, umožnil viacerým pedagógom školy zúčastniť sa odborných kurzov a študijných pobytov v zahraničí vo vyspelých európskych krajinách a hospitácií na hodinách. Deklarované úspechy vo vzdelávaní a moderné metodologické postupy vo Fínsku alebo iných škandinávskych krajinách sú pre našich učiteľov prijateľnejšie, ak si ich môžu vyskúšať na vlastnej koži a priniesť inšpiráciu do svojich tried. Nenadarmo sa hovorí: „Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť“.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci programu Erasmus+ sme v rokoch 2016 až 2019 realizovali aj projekt „IKT cesta k predmetom STEM cez nadnárodnú spoluprácu a komunikáciu.“ Našimi partnermi sa stali školy v Nórsku, Fínsku, Lotyšsku, Belgicku a Poľsku. Prvým impulzom bolo nadviazať na chuť detí objavovať nové, vyskúšať vedecké experimenty a postupne spolupracovať na báze Office 365. Žiaci získali poznatky ako sa bezpečne správať na internete a naučili sa pracovať s rôznymi softvérmi, zažili videokonferencie, vytvárali spoločné dokumenty, ktoré sú uložené na cloude. Prínosom pre všetky zúčastnené krajiny boli najmä osobné projektové stretnutia, ktoré priblížili výchovno-vzdelávací proces v jednotlivých krajinách, učitelia spolu tvorili metódy a nástroje ako zvýšiť záujem žiakov a zlepšiť ich kompetencie v prírodovedných a technických predmetoch. Záverečné vedecko –technické produkty: vozidlo, ktoré sa dostane do pohybu bez dotyku alebo zaujímavé reťazové reakcie dostali do údivu nejedného pozorovateľa. Na túto vedeckú vlnu sme sa snažili nadviazať činnosťou skupiny zapojenej do First Lego League, ktorá aj v rámci celoslovenskej programátorskej súťaže uspela. Témou tohto ročníka je Život a cestovanie vo vesmíre. Žiaci sa zaoberajú dizajnom robotov, dôležitá je hlavne tímová spolupráca pri prezentácii výskumných projektov. Vzdelávanie týmto smerom chceme podporovať naďalej, pretože pomôže našim žiakom lepšie obstáť na trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Program Erasmus+ nám umožnil participovať aj na projekte „Hands on CLIL“, ktorého zmyslom je osvojovanie si cudzieho jazyka cez odborný predmet. Rovnako aj tento metodologický prístup prináša pre našich žiakov šancu zvyšovať svoj potenciál a nájsť sebarealizáciu. Naši žiaci, ktorí sa zúčastnili študijných pobytov na Ibize alebo v súčasnosti v Portugalsku, si odniesli nielen poznatky, skúsenosti, rozhľad ale aj cenné priateľstvá. Učitelia všetkých zúčastnených krajín pripravili bohatý metodologický materiál, ktorý zdieľajú na verejnom portáli eTwinning, vzájomne sa inšpirujú a nachádzajú inovatívne postupy.

Spoločným menovateľom všetkých spomínaných projektov je znalosť anglického jazyka, ktorý je komunikačným nástrojom. Motivuje nielen žiakov, ale aj učiteľov zlepšovať svoje jazykové kompetencie. Každoročne k nám prichádzajú stážististi z Educate Slovakia, ale aj iných dobrovoľníckych programov, ktorí sprostredkovávajú nielen jazyk, ale prispievajú k rozvoju multikulturalizmu a zároveň uvedomeniu si vlastnej identity. Naše vlastné kultúrne dedičstvo žiaci rozvíjajú na hodinách, poznávacích exkurziách a vo vlastnej tvorivej činnosti.
Prioritou našej školy je zdravý spôsob života, ktorý zahŕňa športové aktivity, zdravý spôsob stravovania, ale aj myslenia. Všestranné zameranie hodín telesnej výchovy je obohatené o plavecké kurzy v 3. a 5. ročníku, lyžiarsky kurz a pravidelné korčuľovanie. V rámci CVČ a krúžkov si každý žiak nájde svoju obľúbenú disciplínu: od futbalu, hádzanej, floorbalu až k atletike, gymnastike či tenisu. K úspešnému plneniu týchto cieľov prispievajú dve moderné telocvične, multifunkčné ihrisko, rozsiahly rekreačný areál a hokejová hala v susedstve. Sme školou, ktorá športom žije, o čom svedčia početné trofeje vystavené v priestoroch budovy.

Zdravie je nemysliteľné bez správneho prístupu k životnému prostrediu. Naša škola je niekoľkoročným držiteľom certifikátu Zelená škola. Čoraz viac žiakov, zamestnancov, ale aj širšej verejnosti si začína uvedomovať naliehavosť tejto otázky. Zelená škola je motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednosti a šetrnejšom prístupe k životnému prostrediu do každodenného života, urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť. V rámci mnohých aktivít organizovaných kolégiom Zelenej školy (separácia, pestovanie a využívanie bylín, recyklácia materiálov na umelecké alebo spotrebné účely, redukcia odpadu apod.) sa ľudia zbližujú, inšpirujú a hľadajú nové riešenia. Medzinárodná sieť eko-škôl je ten najlepší model, a preto sme radi, že tam patríme, zhodujú sa žiaci aj učitelia.

K duchovnému rozvoju našich žiakov prispieva multimediálna knižnica nazývaná „Čarovná čitáreň“, ktorá okrem pravidelných výpožičných hodín, pripravuje aj pestré podujatia pre svojich členov: besedy so známymi spisovateľmi, čitateľské súťaže a interaktívne predstavenia. Umeniu sa na škole veľmi dobre darí, najmä tanečníci a speváci pod vedením skvelých lektorov vyhrávajú všetky súťaže. Na prípravu im slúži baletné štúdio a dve hudobné miestnosti.

Naša škola stabilne dosahuje veľmi dobré výsledky v testovaní piatakov aj deviatakov, percentuálne vysoko nad celoslovenským priemerom. Vedomosti sú dôležité, ale hlavne schopnosť ich využívať, preto sa orientujeme na rozvoj kľúčových kompetencií. V našej škole sa snažíme, aby si každé dieťa našlo oblasť, v ktorej vynikne. Keď to nie je matematika, môže to byť kulinárstvo alebo starostlivosť o rastliny, či iná zručnosť. Realizujeme projekt: „V základnej škole úspešnejší“, v ktorom sa inkluzívny tím špeciálneho pedagóga, psychológa a asistentov učiteľa snaží o zlepšenie výkonov všetkých žiakov a odbúranie negatívnych javov. Výchovný a kariérový poradca pomáha pri závažných rozhodnutiach: testovaní, voľbe povolania, vypĺňaní prihlášok a ďalších krokoch. Spoločným pôsobením chceme zabezpečiť pocit dôvery a istoty.

Úzko spolupracujeme s občianskym združením „Integrácia svieti pre všetky deti rovnako“, naši žiaci často vystupujú na ich podujatiach alebo aspoň ako diváci na kultúrnych a športových akciách, podporujú myšlienku rovnosti a zároveň sa učia vnímať svet v jeho rozmanitosti.

Žiacky parlament a žiacka rada sú inštitúcie, ktoré sa podieľajú na organizácii mnohých školských aktivít: vítanie prvákov, vianočné besiedky, karneval, MDD, ale aj rovesnícke učenie, dávajú priestor žiakom podieľať sa na chode školy, ovplyvňovať jej smer a učiť sa zodpovednosti. Všetky informácie o spoločných aktivitách sú zdokumentované na stránke školy https://zsskultetyhonitra.edupage.org/ alebo v časopise: Pod lavicou, ktorý vychádza pravidelne v printovej a on-line verzii.

Mgr. Henrieta Martincová, riaditeľka školy

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Prehľad a automatizácia
 6. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 3. Trenčín potrebuje nový impulz!
 4. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 5. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 509
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 243
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 8 851
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 465
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 155
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 968
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 939
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 530

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Moja Haidukova ulica
 2. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Čajka v oblakoch, salaš Vigľaš
 3. Fondee: Eva Hlavsová z Fondee: Češky sú v porovnaní so Slovenkami voči investovaniu skeptickejšie, ukázal prieskum
 4. Marek Kytka: Naša nová draftová jednotka Theo Kiss ? Jeho ukážkový gól
 5. Jozo Peric: Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby
 6. Lucia Žárska: Aký dopad môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy?
 7. Věra Tepličková: A zasa ten spln...
 8. Olívia Lacenová: Okolo čínskej ekonomiky sa pomaly uťahuje slučka...
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 079
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 13 802
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 671
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 511
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 346
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 118
 7. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 3 867
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 345
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Pamätník teraz tvoria tri časti Berlínskeho múra. Jeho vzhľad sa zmení.

Pamätník, ktorý dnes stojí v centre mesta, sa zmení.


6 h
Presklená budova na tržnici, na prízemí je ázijské bistro.

Mesto podalo žalobu na majiteľa ázijského bistra, bude súd.


10 h
Nahrávač Peter Porubský (vpravo) po úspešnej lopte počas zápasu Slovensko - Maďarsko (3:0).

Slovenský líder na nahrávke túži po úspechu s reprezentáciou.


20 h
Šalianky dnes v druhom polčase nepripustili žiadnu drámu a dohrávali zápas s úsmevmi na perách.

Hádzanárky Šale majú leto plné prípravných zápasov.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden muž sa pobytu za mrežami vyhýba už 14 rokov.


12 h

Najstaršie sú z obdobia zhruba päťtisíc rokov pred naším letopočtom.


10. aug

Väčšina hľadaných sa skrýva, pretože na nich bol vydaný príkaz na zatknutie.


10 h

Má ísť do väzenia.


SITA 9. aug

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Moja Haidukova ulica
 2. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Čajka v oblakoch, salaš Vigľaš
 3. Fondee: Eva Hlavsová z Fondee: Češky sú v porovnaní so Slovenkami voči investovaniu skeptickejšie, ukázal prieskum
 4. Marek Kytka: Naša nová draftová jednotka Theo Kiss ? Jeho ukážkový gól
 5. Jozo Peric: Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby
 6. Lucia Žárska: Aký dopad môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy?
 7. Věra Tepličková: A zasa ten spln...
 8. Olívia Lacenová: Okolo čínskej ekonomiky sa pomaly uťahuje slučka...
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 079
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 13 802
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 671
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 511
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 346
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 118
 7. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 3 867
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 345
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu