Kompletné výsledky prezidentských volieb 2019 nájdete na volby.sme.sk
NITRA. Medzi tromi petíciami si môžu vybrať ľudia, ktorí dnes volia v Nitre prezidenta. Prvá sa volá Zastavme hazard, druhá Chceme Nitru bez hazardu a tretia Obmedzme hazard.
Prvé dve petície sú za úplný zákaz herní v Nitre, tretia ich chce obmedziť v rozsahu nového zákona, ktorý platí od marca. Stojí za ňou Asociácia zábavy a hier.
Voliči sú zmätení
Napríklad na Chrenovej pred školou, kde sú volebné miestnosti, stoja všetky tri „konkurenčné“ dvojice, ktoré pýtajú od ľudí podpisy. Pred gymnáziom na Párovciach sú len dve. Voliči sú zmätení a niektorí sa aj sťažujú.
Primátor Marek Hattas a viacerí poslanci podporili petíciu Zastavme hazard. Podpísali sa už v predstihu, v deň, keď rokovalo marcové zastupiteľstvo.

Počas prvého kola prezidentských volieb stáli pred budovami len brigádnici a dobrovoľníci, ktorí zbierali podpisy pod petíciu Chceme Nitru bez hazardu. V krajských mestách ju organizuje poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Rattajová.
Iniciatíva Zastavme hazard vzápätí vyzvala Nitranov, aby 30. marca podpísali jej petíciu aj v prípade, že už dali podpis na hárky od Rattajovej.
Menej o tretinu?
V Nitre sú aktuálne dve kasína a 44 herní. „Príjem z hazardu za rok 2018 predstavoval sumu 659 875,43 eur. Na rok 2019 je plánovaný príjem z hazardu vo výške 664 000 eur,“ vyčíslil Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov na radnici.
Aby bola petícia úspešná, musí ju popísať tridsať percent oprávnených voličov. „Na základe nej potom môže mestské zastupiteľstvo vydať všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom zakáže tieto prevádzky na svojom území,“ povedal Matúš Libant z občianskej iniciatívy Zastavme hazard. Jej advokátom je Anton Chromík známy najmä z Aliancie za rodinu.
„Prekvapuje nás, že pán primátor Hattas nevyužil najprv možnosti, ktoré mu ponúka od marca platná novela zákona o hazardných hrách, a teda mohol prijať viacero VZN, ktoré by znížili počet herní v Nitre minimálne o tretinu,“ reagovala Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.
Problém označili za marginálny
Prohibícia podľa nej nerieši problém rodín postihnutých hraním. "Za rok 2018 bolo na Slovensku v ústavnej liečbe 317 patologických hráčov (z čoho polovica je závislá na online hazarde), čo je v porovnaní s alkoholizmom absolútne marginálny problém,“ píše sa v letáku, ktorý dnes rozdávajú voličom.
Je v ňom spomenutá aj Viedeň, kde podľa asociácie po zákaze legálnych herní nastúpila na trh albánska mafia, „s ktorou si polícia nevie roky poradiť a miliónové zisky z hazardu končia namiesto štátu v ilegálnych herniach“.
"V prípade zákazu hazardu v Nitre príde o prácu dvesto ľudí, 46 priestorov zostane prázdnych, mesto príde o peniaze,“ povedal človek, ktorý v tejto oblasti podniká.
Iný názor má primátor Hattas. „Tvrdý hazard by tu nemal byť, máme tu desiatky herní, je to obrovský sociálny problém, problém v rodinách,“ povedal osobne médiám v deň, keď podpísal petíciu.
Herní je príliš veľa, pripúšťa aj asociácia
"Od roku 2016, keď sme v Nitre organizovali prvú petíciu, pribudlo v meste 177 automatov, momentálne ich je 820. Prevádzok, kde sa hazardné hry prevádzkujú, je 46,“ informoval Martin Čepček z iniciatívy Zastavme hazard.
Vypočítal, že v Nitre pripadá na 10-tisíc obyvateľov 106 automatov, čo je najviac na Slovensku. „Celoslovenský priemer je 72,8 automatu.“
„V Nitre je 46 herní a keď už aj my súhlasíme s tým, že je to veľa, asi na tom niečo bude. Tento problém sa však nevyrieši tým, že sa hazard plošne zakáže. Herne sa presťahujú,“ vyhlásila vo videu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.
Rattajová vystúpila z KDH, ktoré ju vyzvalo, aby nerobila petíciu v Nitre
„Krajská rada KDH v Bratislave vyzvala pani Rattajovú, aby nerobila petíciu súbežne s tou, ktorá v meste Nitra beží, aby nedošlo k tomu, že ani jedna petícia nenazbiera dostatočné množstvo podpisov,“ povedal pre agentúru SITA hovorca KDH Stano Župa.
Zuzana Rattajová, ktorá bola okresnou predsedníčkou KDH, na to reagovala vyhlásením, že v strane končí. „Už skoro rok zbierame podpisy pod petíciu proti hazardu postupne vo všetkých krajských mestách. K dnešnému dňu máme viac ako 85 000 podpisov z 235 000 potrebných. Všetko išlo v poriadku, až kým sa partia okolo pána Chromíka (Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard) pred dvoma týždňami nerozhodla, že v Nitre budú zbierať aj oni, ale svoju vlastnú, a odvtedy sa našej iniciatíve dejú samé nepríjemnosti,“ povedala Rattajová.
Iniciatíva Zastavme hazard zbierala podpisy už aj predtým. „Pani Rattajová nerešpektuje, že v Nitre prebieha petícia Iniciatívy Zastavme hazard od roku 2016, ktorá už má 18 000 podpisov,” povedal člen petičného výboru Zastavme hazard Matúš Libant.
Keďže sa medzičasom zmenila legislatíva, rozhodli sa zbierať podpisy odznova na nových petičných hárkoch. Rattajová však podľa nich používa hárky podľa starého zákona, a preto sú neplatné.
Tento názor zastáva aj KDH. „Ak by pani Rattajovej naozaj išlo o zrušenie hazardu v meste Nitra, spojila by svoje aktivity v boji proti hazardu s ľuďmi, ktorých v tomto úsilí podporuje aj primátor mesta Marek Hattas,“ povedal Župa.
Petičný výbor Zastavme hazard hovorí, že zo strany Rattajovej ide o kontraakciu. Pýtajú sa tiež, z akých zdrojov sú platení jej brigádnici. „Iniciatíva, ktorú zastupuje pani Rattajová, nemá za sebou žiadnu úspešnú odovzdanú petíciu,“ povedal Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard.
Rattajová všetky obvinenia odmieta a hovorí, že „KDH je schopné na požiadanie vydať stanovisko a bez preverenia faktov znevážiť aktivitu viac ako 85 000 ľudí“. Tvrdí, že jej petičné hárky sú platné a posúdili ich právnici. (SITA)