Kompletné výsledky prezidentských volieb 2019 nájdete na volby.sme.sk
NITRA. Druhé kolo prezidentských volieb sprevádzalo krásne slnečné počasie. Mnohé rodiny či páry si svoju občiansku povinnosť splnili v rámci príjemnej prechádzky. Náladu však niektorým pokazili skupinky, ktoré pred volebnými miestnosťami zbierali podpisy až pod tri rôzne petície proti hazardu.
V predošlom kole chodili občania hromadne už od rána. Na otázku, aká bola zrána účasť tento raz, odpovedali členovia viacerých komisií jednohlasne: „Nižšia.“ Mnohí sa nazdávali, že dôvodom mohlo byť aj to, že v Nitre Zuzana Čaputová výrazne porazila Maroša Šefčoviča.
Menšie húfy ako minule
Podobne to brali aj na Párovciach, kde okolo desiatej ráno napočítali približne 130 ľudí. Minule ich toľko mali už po prvej hodine od otvorenia miestností. „Možno ľudia z týchto dvoch nemajú favorita a preto nechodia,“ zamyslel sa Milan Plačko z volebného okrsku číslo 14.
„My sme mali aj dosť voličov Harabina a tí sa mohli rozhodnúť, že nechcú z týchto dvoch ani jedného. Veľa ľudí hovorilo, že do výberu sa nedostali ich ľudia. A keď je niekto rozhodnutý, že okrem toho svojho nebude voliť iného, nepôjde,“ dodala predsedkyňa Gabriela Ballayová.
Oproti predchádzajúcej skúsenosti neboli pre nich tieto voľby natoľko intenzívne. „Predtým to vyzeralo ako manifest či demonštrácia. Ľudia boli tak nabudení štýlom, že týchto ľudí nechceme. Teraz nikto nič nehovorí,“ opísala atmosféru Ballayová.
Samotné hlasovanie ale prebiehalo rýchlejšie. „Keďže minule bolo viac kandidátov, ľudia sa pýtali najmä na to, ktorí odstúpili. Teraz majú na výber len dvoch, takže to ide veľmi rýchlo,“ poznamenal Jozef Porubský z okrsku 59.
Ľudí miatli tri rôzne petície
Mnohých voličov zneistili skupinky ľudí, ktoré pred volebnými miestnosťami zbierali podpisy hneď pod tri petície - Zastavme hazard, Chceme Nitru bez hazardu a Obmedzme hazard. Prvé dve sú za úplné zrušenie herní v Nitre. Za treťou stojí Asociácia zábavy a hier a hovorí o regulácii hazardu podľa zákona, ktorý platí od marca.

Konkurenčné tímy sa strategicky postavili pred vchody budov s volebnými miestnosťami. Pred Spojenou školou na Chrenovej pýtali od ľudí podpisy dokonca všetky tri zároveň. „Je to mätúce, ľudia ani nevedia, čo podpisujú,“ okomentoval ich činnosť okoloidúci pán. Súhlasili s ním aj samotní dobrovoľníci. „Nie je to dobré, ľudia sa podpíšu aj pod všetky tri naraz.“
Najvýraznejšie z nich pôsobila kampaň Obmedzme hazard. Od zvyšných dvoch petícií sa líšila výraznou modrou farbou. Upozornila na seba aj letákmi či väčším informačným bannerom, na ktorom si mnohí všimli gramatické chyby a preklepy. „Píše sa tam ‚Vytlačme hazdard od škôl a školských zariadení‘. Čo je to hazdard, pod čo sa to mám podpísať,“ rozčuľoval sa nad hrúbkami jeden z nich.
Umiestnenie stanovísk petičiarov sa nepozdávalo ani komisiám. „Dosť ľudí znervózňujú. Behajú tu minimálne dva tímy a niektorí ľudia prídu dovnútra už vyprovokovaní, pretože ich vonku otravujú,“ krútil hlavou Dušan Kollár z okrsku číslo 60. Ako dodal, v niektorých momentoch mu pripomínali supy, čo sa vrhajú na korisť.
Pred základnou školou Topoľová ľudí zastavovali dobrovoľníci zo Zastavme hazard a Obmedzme hazard. Pri prvých sa často zastavovali najmä starší ľudia, ktorí im priali veľa šťastia pri dosiahnutí určeného množstva podpisov.
Viac policajných hliadok
V komisiách postrehli aj zvýšenú kontrolu policajných hliadok. Príslušníkov sme stretli napríklad v rámci okrskov na Párovciach i na Chrenovej. „Dnes tu už boli asi dvakrát, no možno si prišli len odvoliť v pracovnom čase,“ poznamenal jeden člen. Iní si ich pravidelnejšie návštevy spájali práve s petíciami.
Jednu zaujímavosť si všimlo aj pár komisií na Klokočine. Počet voličov bol podobný, prekvapilo ich však mnoho nových tvárí. „Na Klokočine je strašne veľa mladých, ktorí si mohli najprv povedať, že nejde o nič a teraz si možno uvedomili, že predsa len ide,“ vyjadrila svoj názor jedna členka.
Podaktorí upozornili aj na menej vyzbieraných voličských preukazov. Pripisovali to tomu, že mohli využiť víkend a odcestovať domov a odvoliť tam. Tí, čo si ho vybaviť nestihli, a pracujúci ľudia pochybovali o tom, či sa k urnám vôbec dostanú. „Robím do deviatej a domov cestujem ešte dvadsať kilometrov, takže ani neviem, či to stihnem,“ priznal pracovník SBS.