SVÄTOPLUKOVO. V malej obci neďaleko Nitry bol víťazom prvého kola prezidentských volieb Marián Kotleba. Voliči mu pred dvomi týždňami odovzdali 23,49 percenta hlasov. Tesne za ním skončil Maroš Šefčovič.

Celoslovenská víťazka prvého kola volieb Zuzana Čaputová skončila v Svätoplukove na treťom mieste.
Rozdiel medzi jednotlivými kandidátmi bol len niekoľko hlasov.
V obci žije 1360 obyvateľov. „Počet oprávnených voličov je 1101,“ povedala predsedkyňa volebnej komisie Blanka Leskovská. Vzhľadom na daný počet voličov zriadili v obci len jeden volebný okrsok, nachádza sa v budove obecného úradu. Členovia komisie tvoria zohratú partiu, nováčikom medzi nimi je mladý Martin Balaščák.
Voliči prichádzali svoj hlas odovzdať od skorého rána, menší útlm nastal okolo obeda. Volebná účasť v prvom kole bola v obci 48,5 percenta. Členovia komisie odhadujú podobnú účasť aj v druhom kole napriek tomu, že Mariána Kotlebu už obyvatelia obce možnosť voliť nemajú. „Dokonca chodia ešte viac ako v prvom kole,“ povedala Leskovská. K urnám prichádzajú viac mladší voliči.
Dôvody, prečo voliči Svätoplukova odovzdali nadpriemerný počet hlasov Mariánovi Kotlebu, sa členom komisie hodnotilo ťažko.
Povedať k téme pár slov sa podujal najmladší člen komisie Martin Balaščák: „Ľudia chcú zmenu, sú nespokojní, či už so smerovaním alebo aj s určitými menšinami, ktoré sa v niektorých oblastiach prispôsobujú ťažko. Rétorikou, ktorú pán Kotleba používa môže byť pre ľudí príťažlivý. Dokážu sa stotožniť s jeho názormi na základe jeho silnej rétoriky, ktorú používa.“
Členovia komisie povedali, že Mariána Kotlebu v obci nekrúžkovali len mladí, ale aj staršia generácia. Tu podľa nich zohráva dôležitú úlohu národnostná a náboženská téma.
V dôvodoch, prečo ísť k volebných urnám, mali oslovení voliči Svätoplukova jasno. „Chcem sa pričiniť k zmene. Nie som spokojný ako to v našom štáte funguje. Prezident je šanca na zmenu, akými názormi a postojmi bude reprezentovať Slovensko. Môže určiť smer, akým sa bude naša krajina uberať,“ povedal Martin Balaščák. Politické dianie na Slovensku sleduje aktívne. Predvolebné diskusie mu pomohli rozhodnúť sa medzi jednotlivými kandidátmi. Voľba v druhom kole bola pre neho jasná.
K volebnej urne pristúpil aj dôchodca Jozef Macúch. Rozhodovanie pre neho zložité nebolo. Výsledky prvého kola ho trochu prekvapili. „Prekvapilo ma, že to u nás vyhral pán Kotleba,“ povedal. Prezidenta vníma ako najvyššiu reprezentačnú funkciu. „Mal by to byť človek, ktorý pozná politiku, aby sa vedel správne rozhodovať,“ doplnil.
O politické dianie sa zaujíma aj volič Jozef Gálik. Pozícia prezidenta je podľa neho dôležitá. „Mal by sa starať o Slovákov, najmä robotníkov. Je to aktuálne bieda na Slovensku,“ povedal.
„Prezident by mal byť ľudský, reprezentatívny, mal by vedieť komunikovať, viesť ľudí a vedieť sa empaticky vcítiť do aktuálneho diania,“ odpovedala volička Lenka Olejárová na otázku aký by mal byť nový prezident. Ako prezradila, jej favorit z prvého kola sa do druhého nedostal, ale vybrať si vedela aj v druhom kole. Marketing oboch kandidátov vníma ako silný.
Volička Ingrid mala v prvom kole ťažšie rozhodovanie, výber z dvoch kandidátov v druhom kole bol pre ňu už viac jednoznačný. „Predvolebné kampane ma moc neovplyvnili. Bolo aj veľa antikampane, tak som sa snažila nebrať úplne vážne všetky zverejnené informácie,“ povedala.
Priebeh volieb je v obci pokojný. Záujem je aj o prenosné urny. „Nahlásených máme 13 záujemcov,“ hovorí Blanka Leskovská. Členovia komisie zároveň veria, že dnešný deň bude pokojný nielen vo volebnej miestnosti, ale v celej obci. Počas prvého kola prezidentských volieb sa stala vo večerných hodinách v Svätoplukove tragédia. Pri dopravnej nehode zahynuli dvaja mladí ľudia.