NITRA. Martin Štibrányi a Stano Petruš sa poznajú už približne tri roky. Za ten čas už spolu navštívili krajiny ako Spojené Arabské Emiráty, Srí Lanku, Singapur, Malajziu, Čínu a mnohé ďalšie. Na rozdiel od niektorých si ale destináciu nevyberajú podľa atraktivity, ale podľa ceny leteniek.
Po niekoľkých katastrofálnych zážitkoch zo Silvestra na Slovensku sa rozhodli, že koniec roka budú vždy oslavovať mimo krajiny. Posledný strávili na Filipínach, v krajine, kde sa deje osemdesiat percent zemetrasení na svete. Neodradilo ich ani to, že tri dni pred odletom začala dymiť sopka Mayon, od ktorej bolo ich ubytovanie vzdialené len päť kilometrov. Chvíľu na to nastali prvé zemetrasenia a vyhlásili aj rizikovú situáciu tsunami.
Letenky však boli príliš drahé, aby ich nechali prepadnúť. Po tridsiatich hodinách dorazili do Manily. „Dorazili sme tam práve na Silvestra. Bolo to už v neskorých večerných hodinách a jediné, čo sme stihli pred ohňostrojom, bolo prezliecť sa z teplých vecí do krátkych, zohnať filipínske peniaze a SIM kartu a rýchlo utekať pozrieť si ohňostroj. Bol to ťažký začiatok,“ rozpráva Martin.
Miesto hamburgera ryža
Keďže si hlavné mesto chceli nechať na záver výletu, na druhý deň sa vybrali do Batangas City. Najprv ale potrebovali odpovede na hlavné otázky – aké jedlo sa dá na Filipínach dostať a ako najlacnejšie cestovať. Zistili, že Filipínci sa najčastejšie prepravujú menšími autobusmi s názvom jeepney. „Funguje to tak, že človek naskočí dozadu. Domáci vedia, akú trasu každý deň chodí. Šoférovi dajú pár pesos a vystúpia, kde potrebujú,“ objasňuje.