Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Keňania sa v Galante rozcvičili na Devín, Zrastákovú potešil nový osobák (+VIDEO)

Tridsiaty siedmy ročník Behu Galantou bol z hľadiska počasia výnimočný.

Zľava Veronika Zrastáková, víťazná dvojica kenských bežcov a dolu skupina Djembe picnic band. Zľava Veronika Zrastáková, víťazná dvojica kenských bežcov a dolu skupina Djembe picnic band. (Zdroj: M. Szabová Tóthová, Chien foto sport, (nr))

Rodina amatérskych bežcov, doplnená o elitných pretekárov aj zo zahraničia, sa stretla v sobotu na 37. ročníku Behu Galantou - Behu oslobodenia. V centre mesta panovala od rána výborná atmosféra napriek chladnému počasiu.

Ako sme už informovali, rolu favorita splnila kenská dvojica so štartovými číslami 1 a 2. Mužský beh na 10 km ovládol Matthew Kosgei, medzi ženami triumfovala Caroline Korir v novom traťovom rekorde. Obaja boli úspešní aj na druhý deň na národnom behu Devín - Bratislava.

Video, ako sa Matthew Kosgei zabával na vyhodnotení, nájdete tu.

Viac ľudí, ako čakali

Bežalo sa zhruba pri 8 stupňoch Celzia. „Bol to najchladnejší ročník v histórii podujatia vôbec! Napriek tomu som prekvapený z účasti. Čakal som o tristo ľudí menej. Aj rodičia pochopili, že dá sa bežať aj v takomto počasí. Deti odbehli a znovu ich obliekli. Pre mňa to strašne veľa znamená. Veľké „ďakujem“ všetkým!“ netajil spokojnosť Peter „Mano“ Tomič, hlavný organizátor a zároveň moderátor.

Radosť mu urobila aj dcéra Ivana, miestna gymnazistka, ktorá vyhrala beh na 2,5 km, a to až po preskúmaní cieľovej fotografie pred Zdenkou Hezkou z AO Šaľa. Najrýchlejším mužom v behu zdravia bol László Gregor z Maďarska.

Pozrite si fotky: Beh Galantou ovládli Keňania (FOTO)

Napokon organizátori zrátali, že bežalo 862 účastníkov, z toho 356 detí. Celkovo pracovalo na sobotňajšom behu 150 ľudí.

Ceny najlepším bežcom odovzdávali primátor Galanty Peter Paška a prezident galantského Samsungu Kinam Lee. Obaja si aj zabehli trať dlhú 2,5 km.
Keď pretekári bežali pri neogotickom kaštieli, výborne im padlo povzbudenie od bubeníkov z Djembe picnic bandu.

Zrastáková sa zahriala až v poslednom kole

Majsterku Slovenska na viacerých tratiach Veroniku Zrastákovú z Topoľčianok (reprezentuje ŠK ŠOG Nitra) predbehli len štyria muži a víťazná Keňanka. Aj Zrastáková výrazne prekonala ženský traťový rekord, ale za Corir zaostala o 45 sekúnd.

„Nebežalo sa mi zle. Len mi asi osem kilometrov trvalo, kým mi prestalo byť zima a kým mi odtuhli nohy... Fúkal silný vietor a nemala som s kým bežať. V 3. a 4. kole som už obiehala ľudí a musela som dosť kľučkovať,“ prezradila pre MY noviny.

Išla v Galante podľa plánovaného tempa? „Nemala som žiadny plán, len v piatok som sa rozhodla, že prídem. Mala som to namiesto tréningu. Majú tu rýchlu trať, bola som v Galante prvýkrát, ale určite nie naposledy,“ dodala Veronika, ktorú potešil aj nový osobný rekord na 10 km.

O rok ako šampionát?

Na pretekoch bol aj Robert Mittermayer, pozorovateľ zo Slovenského atletického zväzu. „Trať bola prvýkrát certifikovaná. O rok sa budeme uchádzať o to, aby bol náš beh prvýkrát zároveň aj majstrovstvami Slovenska na 10 km,“ dodal zaujímavú informáciu Peter Tomič.

1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
  2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
  3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
  4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
  5. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
  6. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
  7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
  8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
  9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?

Posledný úsek obchvatu Dražoviec uviedli do predčasného užívania

Od polovice apríla je doprava na ceste I/64 medzi Nitrou a Topoľčanmi presmerovaná v Nitre po novej komunikácii, ktorá vedie nadjazdom ponad Priemyselný park Sever.

Pohľad na Jaguar Land Rover z pohľadu kostolíka v Dražovciach.

Na západe Slovenska sa tradične šibalo, oblievanie bolo len okrajové

Zemiakový šalát medzi tradičné veľkonočné jedlá nepatrí.

Veľká noc na dedine - v Múzeu slovenskej dediny v Martine.

Krásny úspech basketbalových kadetov v Prahe

Nitrianski chalani si zo stovežatej privezú strieborné medaily z veľkého medzinárodného turnaja.

Kadeti Nitry si užili niekoľko dní v Prahe.

Plot rozdeľuje Nitranov, jedni ho chcú, druhí nie. Oficiálne chráni zeleň

Pletivo za tisíce eur má chrániť zeleň. Postavili ho však najmä kvôli parkovacím miestam.

Plot  na okraji mestského trávnika. Vpravo sú nové bytové domy, vľavo "staré".