NITRA. Počas 23. apríla si celý svet pripomína význam a dôležitosť literatúry Svetovým dňom knihy a autorských práv. Výnimkou nie je ani Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre, ktorá pri špeciálnej príležitosti zorganizovala výstavu kníh z 20. storočia. Čitatelia si do piatka 26. apríla vďaka nej môžu prezrieť zaujímavé historické i súčasné tituly.
Medzinárodný deň knihy uznala organizácia UNESCO už v roku 1955 na základe návrhu španielskej vlády. Prijali ho hlavne so zámerom zaujať mladšiu generáciu a rozvíjať u nej záujem o potešenie, ktoré môže poskytnúť iba knižka.
Výber tohto dátumu nebol náhodný. „Dňa 23. apríla 1616 zomreli veľké osobnosti svetovej literatúry ako William Shakespeare, Miguel Cervantes a Inca Garcilaso de la Vega. To bolo podnetom, že literatúra povzbudzuje čítanie, rozhľad i vzdelanosť a núti nás zamyslieť sa nad životom a úrovňou, akú ľudstvo má,“ objasňuje riaditeľka nitrianskej knižnice Monika Lobodášová.
Deň nie je len výročím úmrtia, ale aj narodenia popredných spisovateľov. „Narodili sa vtedy významní velikáni, ako je napríklad Vladimír Nabokov, preto tento sviatok slávi viac ako sto krajín na všetkých svetadieloch.“
Na výstave s názvom V minulom storočí prezentujú diela od svetových osobností až po známych slovenských autorov. „Ide aj o Deň autorských práv a veľa kníh máme podpísaných samotnými autormi. Chceli sme preto vyzdvihnúť aspoň minimum z týchto publikácií,“ hovorí pracovníčka knižnice Ľudmila Štefáneková Hlavatá.
Expozíciu tvorí iba malý výber najpopulárnejších diel či autorov. „Chceli sme si tým pripomenúť aj to, že ľudia by sa mali v dnešnej dobe trochu zastaviť, nemať iba konzumný spôsob života. Dôležité je aj to duchovno, preto by si mali prečítať aj kvalitnú literatúru od autorov, ktorí napriek tomu, že sú už niekoľko storočí mŕtvi, majú stále čo povedať aj súčasnému čitateľovi,“ myslí si riaditeľka.
Mladí podľa nich o klasickú literatúru strácajú záujem. „Skôr sa k tomu radi vracajú tí starší, pretože to poznajú. Mladí nie a je ťažké ich prinútiť, aby si to prečítali, pritom aj Anna Karenina je krásne dielo. No, samozrejme, sa medzi nimi nájdu aj takí, ktorí čítajú klasikov,“ tvrdí Štefáneková Hlavatá.
Študentom zo stredných škôl sa snažia priblížiť klasickú literatúru na stretnutiach, v rámci prednášok aj pomocou letákov s informáciami o autoroch, ktorí majú v danom období výročie. Čitateľom sa snažia vyjsť v ústrety aj rôznymi inováciami. Do ponuky okrem tlačených titulov zahrnuli aj elektronické knihy či zvukové ukážky kníh v on-line katalógu.

