NITRA. Spisovateľke a reportérke Veronike Homolovej Tóthovej sa ľudia už roky zverujú so svojimi ťažkými životnými príbehmi. Jej kniha Mengeleho dievča, ktorá mapuje spomienky preživšej holokaustu, sa stala na Slovensku bestsellerom. Koncom minulého roka čitateľom predstavila nové dielo s názvom Mama milovala Gabčíka. Zachytáva príbeh Jozefa Gabčíka, účastníka atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, o ktorom sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky.
Spisovateľka však neopisuje len suché historické fakty. Pozornosť sústreďuje aj na osobný život vojaka, v ktorom zohrala dôležitú úlohu Anna Malinová. Mnohí na ňu neprávom zabúdajú, pričom aj ona a mnohí ďalší ľudia výrazne prispeli k vtedajšiemu dianiu. Vďaka ich spoločnému odhodlaniu sa Československo mohlo po druhej svetovej vojne obnoviť v pôvodných hraniciach. Prečo sa rozhodla príbeh napísať aj z iného hľadiska, vysvetlila v rámci Cyklu besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1 v Nitrianskej galérii.
Vo vašich knihách sa zameriavate na príbehy ľudí, ktorí zažili príšernosti koncentračných táborov či trpeli kvôli neprávostiam niekdajších režimov. Prečo ste sa rozhodli spracovávať práve takéto závažné témy?
– Pretože si myslím, že by bola škoda, keby ľudia, ktorí sú ochotní nám porozprávať to, čo prežili, odišli bez toho, aby si ich niekto vypočul. Sú takí, čo o tom nikdy nechcú rozprávať. No existujú aj takí, ktorí sú ochotní svoj príbeh rozpovedať, len sa o nich jednoducho treba zaujímať a treba sa pýtať. Históriu by sme sa mali snažiť pochopiť nielen cez tie suché štatistické čísla, ale cez ľudský príbeh. Lebo práve vďaka nemu zistíte, že sa vás týka.