ŠAĽA. „Májovky“, ako deti z Materskej školy na Ulici 8. mája Šaľania familiárne prezývajú, vedia, čo znamenajú výrazy ako separácia či recyklácia. Nie je to však len o teoretických vedomostiach, ale zásady triedenia odpadu dodržiavajú aj v praxi.
Pedagógovia vedú deti k ochrane životného prostredia už dlhodobo a v rámci mnohých náučných aktivít. Vedenie škôlky sa rozhodlo podmienky na separáciu ešte zlepšiť. Materskú školu navštevuje takmer deväťdesiat detí, ktoré sa do projektu zapájajú s nadšením.
Nakúpili nové nádoby
V spolupráci s mestom umiestnili nedávno v areáli materskej školy veľké kontajnery na separovaný odpad. „Záverom viacerých diskusií medzi pedagógmi bolo, že treba začať niečo robiť, nielen o tom rozprávať alebo písať. Zhodli sme sa, že je potrebných viac aktivít, do ktorých zapojíme deti aj a rodičov,“ povedala Žaneta Gužíková, riaditeľka Materskej školy 8. mája. Nové nádoby na separovaný odpad pribudli aj v každej triede – od najmenších až po predškolákov.
„Triedime sklo, papier a plast. Smetné koše sme osadili aj na dvore. Určené sú aj pre rodičov,“ povedala Žaneta Gužíková,. Na nové farebné smetné nádoby si deti zvykajú rýchlo. „Koše slúžia na triedenie odpadu. Do zeleného ide sklo, do modrého papier a do žltého plast,“ prezradila škôlkarka Miška.
Technické podmienky na separáciu sa zlepšili aj v kuchyni. „Vždy sme odpad triedili, ale teraz, keď máme nové koše a nádoby, sa nám separuje oveľa lepšie,“ povedala Tatiana Tóthová, vedúca školskej jedálne.
Triedia aj batérie a elektroodpad
Materská škola sa ako jedna z mála v regióne zapojila aj do recyklačného projektu. Priamo v škôlke zbierajú nepotrebné drobné elektrospotrebiče. Staré žehličky, fény či mobilné telefóny môžu do špeciálnej nádoby umiestnenej pri vstupe do budovy odhodiť aj rodičia. Podobne je to aj s odpadom z tlačiarní.