NITRA. Pri príležitosti stého výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika otvorili v Ponitrianskom múzeu v Nitre hneď dve výstavy. Vernisáže oboch tvorili súčasť mestského podujatia Štefánik(ova) žije!, ktorou si mesto pripomenulo život i tragický osud významnej osobnosti dejín slovenského národa.
Prvá výstava s názvom Pamätníky M. R. Štefánika na Slovensku predstavuje fotografie sôch, búst, pomníkov a pamätných tabúľ, ktoré na jeho počesť postavili počas prvej Československej republiky, v čase Slovenskej republiky, po skončení druhej svetovej vojny až dodnes. Všetky pochádzajú zo zbierky nebohého Jána Maniačeka. Autor vydal aj publikáciu, v ktorej sa touto tematikou bližšie zaoberá.

Základ druhej výstavy tvorí kolekcia pohľadníc a fotiek Jána Pánského, ktorá vyobrazuje pohľady na miesto havárie, pohrebu i výstavbu definitívneho pomníka M. R. Štefánika na Bradle. „Zachytávajú moment vzniku prvých fotografií spadnutého lietadla Caproni so Štefánikom v Ivanke pri Dunaji,“ vraví riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko. Obe expozície budú v múzeu vystavené do 2. júna.
Zábery z miesta nehody aj Štefánikov pas
Niektoré z materiálov zaznamenávajú situáciu priamo po nehode. Návštevníkom sa naskytne aj pohľad na zosnulého Štefánika i na to, ako ho spolu s jeho tromi talianskymi spolucestujúcimi uložili vo vojenskej nemocnici. Okrem dôsledkov nešťastia snímky mapujú aj niekoľkonásobnú rozlúčku so Štefánikom v Bratislave, v Brezovej pod Bradlom aj v jeho rodných Košariskách.