NITRA. V rámci cyklu komorných koncertov Galéria hudby poslucháčov uchváti legendárne klavírne trio. České zoskupenie Guarneri Trio Prague zahrá v Koncertnej sále Župného domu v utorok 14. mája o 19. hodine.
Uznávané trio viac ako tridsať rokov očaruje publikum po celom svete svojou brilantnou interpretáciou skladieb od popredných umelcov. Pozornosť kritikov si získali už po prvých výraznejších úspechoch. Odvtedy českých umelcov zaraďujú medzi popredné komorné súbory. Vyzdvihujú hlavne ich prvotriednu súhru, mimoriadnu zvukovú kvalitu a vysokú technickú virtuozitu. Pravidelne sa objavujú na medzinárodných festivaloch.
Hudobníci spracovali a nahrali všetky klavírne triá od svetoznámych skladateľov ako je Bethoven, Mendelssohn, Schubert, Dvořák, Šostakovič, Brahms, Suk, Mozart či Smetana. Niekoľkokrát tieto nahrávky získali medzinárodné ocenenia.
Potrpia si taktiež na kvalitu, hrajú preto na vzácnych nástrojoch, oplývajúcich historickou hodnotou i majstrovským prevedením. Husľami Zimbalist od Guarneri del Gesu z husľovej zbierky Luigi Tarisia sa pýši Čeněk Pavlík, violončelom z dielne Andrea Guarneriho z roku 1684 zase Marek Jerie.