ŠAĽA, GALANTA. Najväčší zamestnávateľ v regióne, chemička Duslo avizovala, že zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas víkendov bude pre ňu predstavovať výrazný zásah do nákladov.
Príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu sa zvýšili od začiatku mája pre všetkých zamestnávateľov. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvyšovania.
Duslo je súčasťou nadnárodného koncernu Agrofert pôsobiaceho najmä v chemickom priemysle, poľnohospodárstve, potravinárstve, lesníckom a drevárskom priemysle. Chemička dlhodobo patrí medzi najväčších zamestnávateľov v regióne.
Chcú znížiť náklady
Závod Duslo má aktuálne takmer 2000 zamestnancov. „Dopad na osobné náklady v roku 2019 je viac ako 700-tisíc eur. V druhej etape sa zvýšia osobné náklady o 250-tisíc eur, takže sumárny dopad úpravy príplatkov berúc do úvahy zvýšenia v rokoch 2018 a 2019 je takmer milión eur ročne,“ uviedol Karel Hanzelka, hovorca koncernu Agrofert, do ktorého patrí aj Duslo. Firma bude hľadať možnosti úspory iných nákladov. Ktorých, zatiaľ nekonkretizovala.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí Branislava Ondruša nové sadzby zákonných príplatkov veľké firmy ako je spoločnosť Duslo na kolená nepoložia. „Spôsob, akým sme nastavili zvyšovanie príplatkov neohrozí slovenskú ekonomiku. Svedčia o tom aj aktuálne štatistiky nezamestnanosti u nás. Aj Duslo je podnikom, ktorý bojuje s opačným problémom – nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov,“ povedal Ondruš.

Podľa neho je možností, ako sa firmy so zvýšenými personálnymi nákladmi vyrovnajú, viacero. „Môže ísť o nárast cien produktov, hľadanie šetrenia v iných oblastiach, ale aj zavádzanie nových technológií, ktoré budú menej náročné na ľudskú prácu. Budeme pozorne sledovať, ako sa bude zamestnanosť vyvíjať oddelene u veľkých zamestnávateľov a malých zamestnávateľov,“ doplnil Branislav Ondruš.
Ako dodal, aktuálna situácia na trhu práce a extrémne nízka miera nezamestnanosti by nútila zamestnávateľov zvyšovať mzdy aj bez štátom stanovených príplatkov. „Ešte stále platí, že sa nám zamestnávatelia stále viac ponosujú, že nevedia zohnať zamestnancov a nie že by museli zatvárať kvôli zvýšeniu miezd,“ doplnil Ondruš.
Výrobu udržia
Najväčší zamestnávateľ v šalianskom regióne plánuje podľa Hanzelku napriek zvýšeným nákladom na mzdy výrobu udržať a zároveň zvyšovať kvalitu výrobkov. „Po významnej investícii do výrobne Čpavok 4, ktorú sme uviedli do prevádzky v minulom roku, plánujeme v najbližších rokoch investovať najmä do obnovy existujúcich výrobných zariadení,“ uviedol.