Spomienky na fabriku Elitex v Dolných Krškanoch a futbalový klub, neskorší Strojár

Bývalí zamestnanci Elitexu v Dolných Krškanoch, dnes už dôchodcovia, si na spoločnom stretnutí zaspomínali na časy minulé. Mnohých z nich spájala aj láska k futbalu.

Ranná zmena v Elitexe - stredisko 123, ťažká obrobňa. Ranná zmena v Elitexe - stredisko 123, ťažká obrobňa. (Zdroj: archív Š.Ö.)

Písal sa rok 1962, keď sa v Nitre - Dolných Krškanoch mala začať výstavba strojárskej fabriky Šmeralove závody Nitra. Ako prví žiaci po skončení základnej školy, narodení v roku 1947, sa išli učiť ako prví učni v rôznych strojárskych profesiách pre nitriansku fabriku. Učiť sa museli ísť do rôznych učilíšť po celom Československu.

Brnianski bažanti

Najväčšia časť bola v Šmeralových závodoch v Brne, ubytovaní v internáte na Cihlářskej ulici 19. O ďalší rok tam pribudlo ďalšie množstvo chlapcov, ročník 1948, aby sa pripojili k o rok starším učňom pre Šmeralove závody. Títo starší učni vyzývali bažantov, ako nazývali prvákov, na veľké futbalové zápasy v Tyršovom sade, ktorý sídlil hneď za internátom, aby im bažanti nadelili nejeden výprask. Internátne mužstvo Šmeralove závody hralo súťažné zápasy s mužstvami v rôznych častiach Brna a ich výsledky boli vynikajúce. Z týchto chlapcov potom mnohí hrali za ligové dorasty. Jožko Bojda hral za Zbrojovku Brno a zároveň bol reprezentantom Československa do 16 rokov. Ďalším takým bol Lacko Michálek, ktorý po návrate z Brna hral za prvoligovú Nitru v mužstve dospelých v zálohe s Rapanom a Štarkem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už počas roka 1969 sa menil názov nitrianskej fabriky, ktorá sa stále nezačala stavať, na Kovostav Nitra pod Generálne riaditeľstvo Ústí nad Orlicí.
Do tohto východočeského okresného mesta presunuli učňov, ktorí sa učili po celom Československu pre novú fabriku v Nitre. Za dva roky sa v Ústí nad Orlicí stretlo asi 300 učňov z okolia Nitry, ktorí sa pripravovali na návrat do novej fabriky v Nitre. Títo chlapci tiež tvorili väčšiu časť futbalového mužstva, ktorí už ako 17-18-roční stabilne hrávali za A-mužstvo dospelých Jiskra Ústí nad Orlicí, hrajúce v krajskej súťaži (divízia). Boli to chlapci Kóša, Branikovič, Jánošík, Krés, Bartakovič, Sekula, Ördög. Lenárt. Ďalší hrávali za B-mužstvo a dorast.

Rastie nová fabrika

Po roku 1965 ako prvá prevádzka v Nitre začala fungovať ako Kovostav Nitra v Mlynárciach. V tom čase už sa začala výstavba novej fabriky v Dolných Krškanoch s novým názvom Elitex Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1968 sa z vojenskej služby začali do fabriky v Mlynárciach vracať pôvodní, prví vyučenci, ktorí v roku 1962 začali písať históriu tejto novej fabriky. Postupne prichádzali z vojenčiny ďalšie ročníky a fabrika sa rozrastala.

V roku 1971 sa už v niektorých častiach novej fabriky v D. Krškanoch začala výroba textilných strojov, ktoré sa vyvážali do rôznych kútov sveta.

Fabrika sa postupne dokončievala a z Mlynáriec sa presťahovali odborníci a stroje. Zostala tam len časť výroby. V Dolných Krškanoch sa výroba rozrastala, pribúdali nové moderné stroje i noví zamestnanci, ktorí po vyučení po celom Československu prichádzali do svojej materskej fabriky.

Aby sme nehovorili len o mužoch, pre fabriku sa učili aj dievčence, ktoré sa dali na dráhu strojárstva a tiež v rôznych učilištiach na Slovensku aj v Čechách sa učili na profesie frézarka, sústružníčka, aby po vyučení pracovali v nitrianskej fabrike.
Pracovali ako chlapci na rôznych strediskách ako frézarky a sústružníčky. Vo fabrike pracovalo aj mnoho žien, ako úradníčky v kanceláriách, aj v dielňach ako plánovačky, skladníčky atď. Bolo ich aj niekoľko stoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Rivalita medzi strediskami

V Dolných Krškanoch pracovalo okolo 2000 zamestnancov, plus 700 učňov, ktorí sa už učili vo vlastnom odbornom učilišti, ktoré sa vybudovalo pri fabrike v D. Krškanoch.

Vo fabrike bolo niekoľko stredísk, ako stredisko 121, 122, 123, 124, montáž, údržba, vývoj, nástrojáreň, doprava, lakovňa, THP pracovníci a stredisko Mlynárce.
Medzi strediskami sa každoročne odohrávali futbalové turnaje na ihriskách v okolí Nitry: D. Krškany, H. Krškany, Ivanka, Chrenová, Mlynárce, Kynek, Janíkovce. Bola to veľká rivalita, o čom sa po strediskách viedli veľké debaty.

Pri fabrike vznikli rôzne športové kluby ako box, basketbal, šach, turistický oddiel, vodáci a hlavne futbal. Pod názvom Elitex Nitra pod vedením trénera Františka Rapana postúpil z okresnej súťaže do krajskej. Neskôr už mužstvo pod názvom Strojár Nitra pod vedením trénera Jána Ilavského postúpilo do 4. ligy.

Štadión stavali aj zamestnanci

V týchto rokoch sa vybudoval krásny štadión na Čermáni, kde veľkú zásluhu má aj fabrika a jeho zamestnanci, ktorí pomáhali pri výstavbe. Menšiu tribúnu postavili robotníci z montáže. Vybudovala sa aj tréningová plocha so škvarovým povrchom na zimné obdobie. O pár rokov pod vedením trénera Jozefa Kollárika mužstvo postúpilo do 3. ligy. Dorastenci pod vedením trénera Štefana Strečku hrali druhú ligu. Za tento úspech futbalu sa treba poďakovať aj funkcionárom p. Fúskovi, Križanovičovi, Ördögovi, Barboriakovi, Kóšovi. Futbalisti v tomto období boli, okrem študentov, všetci zamestnaní vo fabrike. Futbalový klub sa teraz volá ČFK. Postupom času sa menil názov fabriky na Nitrianske strojárne, Nitrianske elektrotechnické strojárne, VUMA - Výskumný ústav mechanizácie a automatizácie, aby sa v apríli, v roku 1990 menil na štátny podnik Nitrianske strojárne.

V roku 1991 sa fabrike prestalo dariť, väčšina odborníkov bola nútená odísť a hľadať si nové zamestnania. Mnohí odišli do Plzne, do Prahy a do rôznych českých fabrík. Na stredisku 123 (ťažká obrobňa) pracovalo viac ako 100 pracujúcich v profesiách ako horizontár, frézar, sústružník, zámočník, zvárač, rysovač.

Je na čo spomínať

Odborníci, ktorí boli nútení odísť po roku 1991, teraz už ako dôchodcovia vo veku 64 až 76 rokov si dohodli stretnutie v jednej nitrianskej reštaurácii, aby si pospomínali na časy minulé, s akou radosťou chodili do práce. Debatovali od odpoludňajších hodín až do neskorej noci.

Spomínali, ako sa každý rok z fabriky chodilo na dovolenky do Bulharska, Rumunska, Juhoslávie, na Balatone bol celé leto stanový tábor, kde sa v týždenných turnusoch vystriedalo množstvo zamestnancov. Individuálne sa chodilo na Jaltu, Krym, do Moskvy, Kyjeva, Tbilisi. Taktiež sa chodilo na týždenné odborové rekreácie do rôznych rekreačných stredísk. Fabrika sa postarala o svojich zamestnancov pridelením bytov. Mala vlastnú škôlku, kde boli umiestnené deti zamestnancov. Fabrika mala vlastnú chatu na Hrabove, aj na Skalke, kde zamestnanci v zime chodili lyžovať s rodinami. Na Skalke sa staval pioniersky tábor, ktorý v roku 1991 bol tesne pred dokončením, kde zamestnanci chodili pravidelne na brigády. Po spomínaní na záver sa účastníci stretnutia zo strediska 123 dohodli, že sa budú pravidelne každý rok stretávať, aby spomínali na zlaté časy Elitexu, ktorý už neexistuje.

Autor: Štefan Ördög

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 245
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 247
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 580
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 517
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 202
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 709
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 326
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 033
  1. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  2. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  3. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  4. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  5. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  6. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  7. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme.
  8. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 22 345
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 629
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 981
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 695
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 560
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 202
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 488
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Podľa polície nepredložili dôkazy o legálnom pôvode.


2
Chorvát Krunoslav Krajnovič nebude ďalej pokračovať na lavičke Nitra Blue Wings.

Chorvátsky kouč ďakuje všetkým, ktorí mali podiel na bronzovej sezóne.


Zľava Hlina, Šimunek, Holečková, Varga.

V objekte chcú zriadiť centrum pre týrané matky s deťmi, vedeli to len vytypovaní ľudia.


3
Basketbalisti Nitry získali pred 20 rokmi historicky prvý majstrovský titul.

Prepchatá hala SPU si užila neopakovateľné chvíle.


  1. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  2. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  3. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  4. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  5. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  6. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  7. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme.
  8. Ivan Čáni: Starosta Petržalky Ján Hrčka odstupuje.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 22 345
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 629
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 981
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 695
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 560
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 202
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 488
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu