Spomienky na fabriku Elitex v Dolných Krškanoch a futbalový klub, neskorší Strojár

Bývalí zamestnanci Elitexu v Dolných Krškanoch, dnes už dôchodcovia, si na spoločnom stretnutí zaspomínali na časy minulé. Mnohých z nich spájala aj láska k futbalu.

Ranná zmena v Elitexe - stredisko 123, ťažká obrobňa. Ranná zmena v Elitexe - stredisko 123, ťažká obrobňa. (Zdroj: archív Š.Ö.)

Písal sa rok 1962, keď sa v Nitre - Dolných Krškanoch mala začať výstavba strojárskej fabriky Šmeralove závody Nitra. Ako prví žiaci po skončení základnej školy, narodení v roku 1947, sa išli učiť ako prví učni v rôznych strojárskych profesiách pre nitriansku fabriku. Učiť sa museli ísť do rôznych učilíšť po celom Československu.

Brnianski bažanti

Najväčšia časť bola v Šmeralových závodoch v Brne, ubytovaní v internáte na Cihlářskej ulici 19. O ďalší rok tam pribudlo ďalšie množstvo chlapcov, ročník 1948, aby sa pripojili k o rok starším učňom pre Šmeralove závody. Títo starší učni vyzývali bažantov, ako nazývali prvákov, na veľké futbalové zápasy v Tyršovom sade, ktorý sídlil hneď za internátom, aby im bažanti nadelili nejeden výprask. Internátne mužstvo Šmeralove závody hralo súťažné zápasy s mužstvami v rôznych častiach Brna a ich výsledky boli vynikajúce. Z týchto chlapcov potom mnohí hrali za ligové dorasty. Jožko Bojda hral za Zbrojovku Brno a zároveň bol reprezentantom Československa do 16 rokov. Ďalším takým bol Lacko Michálek, ktorý po návrate z Brna hral za prvoligovú Nitru v mužstve dospelých v zálohe s Rapanom a Štarkem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už počas roka 1969 sa menil názov nitrianskej fabriky, ktorá sa stále nezačala stavať, na Kovostav Nitra pod Generálne riaditeľstvo Ústí nad Orlicí.
Do tohto východočeského okresného mesta presunuli učňov, ktorí sa učili po celom Československu pre novú fabriku v Nitre. Za dva roky sa v Ústí nad Orlicí stretlo asi 300 učňov z okolia Nitry, ktorí sa pripravovali na návrat do novej fabriky v Nitre. Títo chlapci tiež tvorili väčšiu časť futbalového mužstva, ktorí už ako 17-18-roční stabilne hrávali za A-mužstvo dospelých Jiskra Ústí nad Orlicí, hrajúce v krajskej súťaži (divízia). Boli to chlapci Kóša, Branikovič, Jánošík, Krés, Bartakovič, Sekula, Ördög. Lenárt. Ďalší hrávali za B-mužstvo a dorast.

Rastie nová fabrika

Po roku 1965 ako prvá prevádzka v Nitre začala fungovať ako Kovostav Nitra v Mlynárciach. V tom čase už sa začala výstavba novej fabriky v Dolných Krškanoch s novým názvom Elitex Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1968 sa z vojenskej služby začali do fabriky v Mlynárciach vracať pôvodní, prví vyučenci, ktorí v roku 1962 začali písať históriu tejto novej fabriky. Postupne prichádzali z vojenčiny ďalšie ročníky a fabrika sa rozrastala.

V roku 1971 sa už v niektorých častiach novej fabriky v D. Krškanoch začala výroba textilných strojov, ktoré sa vyvážali do rôznych kútov sveta.

Fabrika sa postupne dokončievala a z Mlynáriec sa presťahovali odborníci a stroje. Zostala tam len časť výroby. V Dolných Krškanoch sa výroba rozrastala, pribúdali nové moderné stroje i noví zamestnanci, ktorí po vyučení po celom Československu prichádzali do svojej materskej fabriky.

Aby sme nehovorili len o mužoch, pre fabriku sa učili aj dievčence, ktoré sa dali na dráhu strojárstva a tiež v rôznych učilištiach na Slovensku aj v Čechách sa učili na profesie frézarka, sústružníčka, aby po vyučení pracovali v nitrianskej fabrike.
Pracovali ako chlapci na rôznych strediskách ako frézarky a sústružníčky. Vo fabrike pracovalo aj mnoho žien, ako úradníčky v kanceláriách, aj v dielňach ako plánovačky, skladníčky atď. Bolo ich aj niekoľko stoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Rivalita medzi strediskami

V Dolných Krškanoch pracovalo okolo 2000 zamestnancov, plus 700 učňov, ktorí sa už učili vo vlastnom odbornom učilišti, ktoré sa vybudovalo pri fabrike v D. Krškanoch.

Vo fabrike bolo niekoľko stredísk, ako stredisko 121, 122, 123, 124, montáž, údržba, vývoj, nástrojáreň, doprava, lakovňa, THP pracovníci a stredisko Mlynárce.
Medzi strediskami sa každoročne odohrávali futbalové turnaje na ihriskách v okolí Nitry: D. Krškany, H. Krškany, Ivanka, Chrenová, Mlynárce, Kynek, Janíkovce. Bola to veľká rivalita, o čom sa po strediskách viedli veľké debaty.

Pri fabrike vznikli rôzne športové kluby ako box, basketbal, šach, turistický oddiel, vodáci a hlavne futbal. Pod názvom Elitex Nitra pod vedením trénera Františka Rapana postúpil z okresnej súťaže do krajskej. Neskôr už mužstvo pod názvom Strojár Nitra pod vedením trénera Jána Ilavského postúpilo do 4. ligy.

Štadión stavali aj zamestnanci

V týchto rokoch sa vybudoval krásny štadión na Čermáni, kde veľkú zásluhu má aj fabrika a jeho zamestnanci, ktorí pomáhali pri výstavbe. Menšiu tribúnu postavili robotníci z montáže. Vybudovala sa aj tréningová plocha so škvarovým povrchom na zimné obdobie. O pár rokov pod vedením trénera Jozefa Kollárika mužstvo postúpilo do 3. ligy. Dorastenci pod vedením trénera Štefana Strečku hrali druhú ligu. Za tento úspech futbalu sa treba poďakovať aj funkcionárom p. Fúskovi, Križanovičovi, Ördögovi, Barboriakovi, Kóšovi. Futbalisti v tomto období boli, okrem študentov, všetci zamestnaní vo fabrike. Futbalový klub sa teraz volá ČFK. Postupom času sa menil názov fabriky na Nitrianske strojárne, Nitrianske elektrotechnické strojárne, VUMA - Výskumný ústav mechanizácie a automatizácie, aby sa v apríli, v roku 1990 menil na štátny podnik Nitrianske strojárne.

V roku 1991 sa fabrike prestalo dariť, väčšina odborníkov bola nútená odísť a hľadať si nové zamestnania. Mnohí odišli do Plzne, do Prahy a do rôznych českých fabrík. Na stredisku 123 (ťažká obrobňa) pracovalo viac ako 100 pracujúcich v profesiách ako horizontár, frézar, sústružník, zámočník, zvárač, rysovač.

Je na čo spomínať

Odborníci, ktorí boli nútení odísť po roku 1991, teraz už ako dôchodcovia vo veku 64 až 76 rokov si dohodli stretnutie v jednej nitrianskej reštaurácii, aby si pospomínali na časy minulé, s akou radosťou chodili do práce. Debatovali od odpoludňajších hodín až do neskorej noci.

Spomínali, ako sa každý rok z fabriky chodilo na dovolenky do Bulharska, Rumunska, Juhoslávie, na Balatone bol celé leto stanový tábor, kde sa v týždenných turnusoch vystriedalo množstvo zamestnancov. Individuálne sa chodilo na Jaltu, Krym, do Moskvy, Kyjeva, Tbilisi. Taktiež sa chodilo na týždenné odborové rekreácie do rôznych rekreačných stredísk. Fabrika sa postarala o svojich zamestnancov pridelením bytov. Mala vlastnú škôlku, kde boli umiestnené deti zamestnancov. Fabrika mala vlastnú chatu na Hrabove, aj na Skalke, kde zamestnanci v zime chodili lyžovať s rodinami. Na Skalke sa staval pioniersky tábor, ktorý v roku 1991 bol tesne pred dokončením, kde zamestnanci chodili pravidelne na brigády. Po spomínaní na záver sa účastníci stretnutia zo strediska 123 dohodli, že sa budú pravidelne každý rok stretávať, aby spomínali na zlaté časy Elitexu, ktorý už neexistuje.

Autor: Štefan Ördög

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu