NITRA. Viac ako stovka slovenských a zahraničných firiem z rôznych oblastí strojárstva a príbuzných odvetví sa dnes stretla na Slovenskej kooperačnej burze.
Podujatie zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Je súčasťou sprievodného programu Medzinárodného strojárskeho veľtrhu, ktorý sa v týchto dňoch koná na výstavisku Agrokomplex.
Cieľom celodenného odborného podujatia je poskytnúť účastníkom priestor na rokovania s obchodnými partnermi, networking, zdieľanie informácií, výmenu skúseností, prepájanie teórií s praxou a prezentovanie zaujímavých slovenských projektov.
"Tento medzinárodný formát pomáha slovenským firmám etablovať sa v silnej zahraničnej konkurencii. Na jubilejnom desiatom ročníku sa zúčastňuje rekordný počet 102 subjektov, z ktorých je 73 slovenských a 29 zahraničných spoločností z 11 krajín sveta," uviedol generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič.
Ako doplnil, strojársky priemysel je na Slovensku ťahúňom ekonomiky, čo potvrdzuje nielen vysokým podielom na HDP, či počtom pracovných miest, ale aj potenciálom vytvárať vyššiu pridanú hodnotu.
"Okrem vysoko cenených produktov slovenské spoločnosti už poskytujú kvalitné a kompatibilné služby a servis v oblasti vývoja softvéru, či priemyselnej automatizácie. Som veľmi rád, že súčasťou tohto ročníka SKB v Nitre sú aj diskusné panely. Prezentujú úspešné príbehy slovenských firiem, ktoré vďaka SARIO nadviazali spoluprácu s globálnymi spoločnosťami," skonštatoval Šimončič.
Podľa slov štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Vojtecha Ferencza hlavnou výzvou, ktorá stojí pred slovenským priemyslom, nie je udržať, ale zvýšiť tempo technologických zmien.
"Nástrojmi na dosiahnutie tohto cieľa sú digitalizácia, výskum, vývoj a inovácie. Uvedomujeme si, že je potrebné pripraviť sa na to aj legislatívne a v tomto smere sa už prijali niektoré dokumenty. Posledným bol druhý súbor priamych opatrení na odstránenie bariér, ktorým čelí nielen automobilový priemysel, ale všetky priemyselné odvetvia," povedal štátny tajomník.
"Sme pripravení rozpracovať i ďalšie oblasti, ktoré prispejú k rozvoju priemyslu. Chceme firmy motivovať, aby u nás vyrábali viac, kvalitnejšie a ľuďom ponúkli dobre ohodnotenú prácu," zdôraznil Ferencz.