DOLNÉ SALIBY. Pavol Faško je klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu, kde pracuje od roku 1983. Venuje sa odboru klimatologická služba a zameriava sa najmä na charakteristiky zrážok a snehovej pokrývky.
Tohtoročný máj bol podľa neho v našom regióne za ostatné roky výnimočný. Prezradil aj to, že predpovedať počasie na niekoľko dní vopred je takmer nemožné.
Máj mnohých z nás nepotešil. Čo ovplyvňuje počasie u nás?
Počasie odráža to, čo sa deje s klímou. Tá sa za posledných 70 rokov veľmi zmenila. Charakter počasia sa nemení s takou ľahkosťou, ako to bývalo v minulosti. V našich klimatických podmienkach by sa jeden typ poveternostnej situácie mal vymeniť v priemere po piatich dňoch. Teraz výmena charakteru počasia trvá niekedy dva týždne aj viac. Je to spôsobené príčinou od nás veľmi vzdialenou. Teplotný kontrast medzi najvyššími a najnižšími zemepisnými šírkami je menší ako bol v minulosti. Prenos vzduchových hmôt od západu na východ nie je taký dynamický ako by mal byť. Brázdy nízkeho tlaku vzduchu sú veľmi hlboké a natiahnuté od severnej Škandinávie často až k severnej Afrike. Smerom na východ sa pohybujú veľmi pomaly.
Ako sa to u nás prejavuje?
Zažívame situácie, že teplo trvá dlho a zemský povrch sa výrazne ohreje. Potom nastane výmena vzduchovej hmoty, ochladí sa, pričom pokles teploty je výrazný. Prejavuje sa to aj v charakteristike zrážok a snehovej pokrývky. Následne sa od toho odvíja nedostatok vody v riekach a pokles hladiny podzemnej vody. Vznikajú problémy, ktoré predtým ľudia nemali, ako napríklad vyschnutie vody v studniach. V tomto regióne to ešte nie je taký akútny problém, keďže sú tu iné geologické podmienky a aj iné zdroje podzemnej vody vyplývajúce z blízkosti Žitného ostrova.