NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka uvedie 7. júna premiéru hudobného eposu Trója.
Autorka scenára a textov piesní Slavka Civáňová a režisér Peter Oravec spracovali známy príbeh gréckych bájí o najkrajšej žene sveta, povestnom trójskom koňovi, veľkých hrdinoch, mocných bohoch a o jednej veľkej láske, ktorá rozpútala najväčšiu vojnu mýtických dôb.
V inscenácii zaznie 20 piesní a takmer 70 hudobných motívov či zvukových predelov z dielne skladateľa Petra Vlčka. „Príbeh o Trójskej vojne rozprávame cez postavu objaviteľa Tróje, slávneho amatérskeho archeológa Heinricha Schliemanna. Dôležitou súčasťou príbehu sú tiež olympskí bohovia, ktorých hádky a spory rozpútali na zemi konflikty a vojnu o Tróju,“ hovorí Civáňová.
Predstavenie je určené pre deti od deväť rokov aj pre dospelých. Najťažšie bolo podľa Civáňovej nájsť kľúč, ako pomerne zložitý príbeh prerozprávať tak, aby bol príťažlivý aj pre detského diváka.
„Mnohé situácie a konflikty sme museli zjednodušiť a pomohol nám v tom nadhľad a humor, ale aj edukačný rozmer, ktorý do textu vnášajú práve postavy Schliemannovcov. Tí vysvetľujú deťom historický kontext a vzťahy,“ spresnila Civáňová.
V príbehu diváci spoznajú veľkých hrdinov gréckych bájí ako boli Hektor, Paris, Achilles, Patroklos, Agamemnón, Meneláos či Odyseus, ale aj krásnu Helenu.
Dozvedia sa tiež význam známych pojmov ako jablko sváru, danajský dar či Achillova päta, ktoré sa dodnes bežne používajú, ale málokto pozná ich pôvod. Súčasťou inscenácie bude aj vzdelávací program pre školy s názvom Trójsky kôň, ktorý deťom viac priblíži historický a mytologický kontext príbehu.
Cieľom tvorcov inscenácie bolo pripraviť inscenáciu pre malých aj veľkých divákov a po prvýkrát na javisku slovenského divadla ponúknuť tento večný príbeh, ktorý je súčasťou európskej histórie a kultúry.

„Ja som ako osemročný videl film Súboj Titanov a to spôsobilo, že som si hneď zamiloval grécku mytológiu a s nadšením som čítal všetky grécke báje. Spolu s tvorivým tímom chceme práve inscenáciou Trója pritiahnuť deti ku gréckym bájam, mytológii a prostredníctvom nich aj k európskemu kultúrnemu dedičstvu,“ uviedol režisér inscenácie Peter Oravec.
V inscenácii účinkuje celý súbor Starého divadla Karola Spišáka v Nitre aj prizvaní hostia. Na scéne je 14 hercov, pričom väčšinou hrajú viacero postáv.
„Na výrobe, v zákulisí a pri technike spolupracovalo ďalších viac ako 20 osôb. Je to v podstate výsledok práce naozaj celého divadla,“ priblížil PR manažér Starého divadla Karola Spišáka Dušan Nevín.
Autor hudby Peter Vlčko využil široké spektrum hudobných žánrov.
„Rôznorodá typológia jednotlivých postáv, ako aj ich rôzne časové, resp. nadčasové zaradenie a pestrá dejová línia dávali možnosť čerpať z rôznych hudobných zdrojov, od historických motívov, cez epickú orchestrálnu inštrumentáciu, džezovú hudbu, až po zvuk súčasnej populárnej hudby,“ uviedol Vlčko.
Pohybovú spoluprácu má v inscenácii na starosti Magdaléna Čaprdová. Scénograf Pavol Andraško pracuje s fragmentmi akoby práve objavených vykopávok, využíva časti stĺpov, tympanónu a sôch, ktoré predstavujú jednotlivé postavy z príbehu. Kostýmová výtvarníčka Tereza A. Hudáková využíva v kostýmoch a gigantických maskách gréckych bohov na Olympe extravaganciu, nadsádzku, vtip a výstrednosť.