NITRA. Korytnačky, plazy a mnoho ďalších zvierat neobyčajných tvarov a farieb môžu malí i veľkí záujemcovia obdivovať na výstave Svet fauny v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Druhý ročník je oproti predošlému zaujímavejší tým, že sa nezameriava iba na korytnačky, ale aj iné živočíchy. Až do nedele majú milovníci zvierat možnosť vidieť okrem vodných a suchozemských korytnačiek hadov aj chameleóny, pakobylky či zbierku pestrofarebných motýľov a pavúkov.
„Na výstave Svet fauny môžu návštevníci vidieť zvieratá v podstate z celého sveta. Tento rok sme ich zatriedili do troch pavilónov, a to Južná Amerika, Afrika a Európa. Celkovo tu máme 60 druhov a vyše 120 zvierat,“ hovorí riaditeľka Botanickej záhrady Erika Mňahončáková.
Obchodujú s nimi na čiernom trhu
Najväčší živočích, ktorý sa tu nachádza, je ich maskot Vinco. „Je to korytnačka, ktorá má momentálne 40 rokov a má vyše 50 kíl, ale ešte bude rásť a môže mať až sto kíl,“ dopĺňa riaditeľka.
Najvzácnejším a zároveň najkrajším klenotom výstavy je korytnačka lúčová menom José. Má šestnásť rokov a váži približne sedem kíl a teraz má asi tridsať centimetrov. Aj pre vysokú cenu či malý počet jedincov je tento typ korytnačky chovaný veľmi zriedkavo. Vo svojej pôvodnej domovine v južnej časti Madagaskaru, musí čeliť mnohým nebezpečenstvám, kvôli čomu mu hrozí vyhynutie.
„V prírode je ich možno pár stoviek až tisíc kusov, ktoré sú schopné rozmnožovať sa. Vo voľnej prírode sú ich najväčšími nepriateľmi v prvom rade ľudia, ktorí s nimi obchodujú na čiernom trhu alebo im slúžia ako potrava,“ vysvetľuje vedúci Univerzitného Vivária SPU Róbert Kirchner.
Chameleón podľa predstáv
Lákadlom výstavy je aj chameleón leopardí. „Ľudia konečne zbadajú chameleóna, ktorého si pod tým pojmom predstavujú, v tomto prípade ružového. Leopardie chameleóny môžu mať aj iné farby ako bordovú či modrú. Všetko závisí od lokality, v ktorej žije,“ tvrdí Kirchner.
Ako pripomenul, najnebezpečnejšie zviera výstavy je malá žabka. „Je to žlto-čierna Pralesnička harlekýn a jej toxín je smrteľne nebezpečný.“
Zámerom výstavy je predovšetkým odhaliť a objasniť svet prírody aj verejnosti. „Návštevníkom chceme ukázať nielen vzácne živočíchy, ale aj rozmanitosť. Chceme im priblížiť nielen faunu, ale flóru, práve preto sa výstava nachádza v Botanickej záhrade,“ dodáva Mňahončáková.